Raamattu on täynnä kaikenlaista tulkittavaa asiaa. Jopa Jeesus itse käytti vertauskuvia opetuksessaan, ja siksi uskonkin että Raamatussa kuvattu luomistyökin on jonkinlainen vertauskuva.
Mielestäni luomistyötä voidaan hyvinkin peilata siihen, mitä tiede on todistanut evoluutiosta. Ensinnäkin luomistyössä asiat lyotiin hyvin samassa järjestyksessä, kuin evoluutioteoriassa.
Raamatussa kerrotaan, että Jumala loi tietyn asian yhdessä päivässä. Mielestäni päivä voi kuvata hyvinkin miljooniakin vuosia.
Kertokaa mielipiteenne. Luen mielelläni mitä muut ajattelevat tästä.
Mielestäni luomistyötä voidaan hyvinkin peilata siihen, mitä tiede on todistanut evoluutiosta. Ensinnäkin luomistyössä asiat lyotiin hyvin samassa järjestyksessä, kuin evoluutioteoriassa.
Raamatussa kerrotaan, että Jumala loi tietyn asian yhdessä päivässä. Mielestäni päivä voi kuvata hyvinkin miljooniakin vuosia.
Kertokaa mielipiteenne. Luen mielelläni mitä muut ajattelevat tästä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Ensinnäkin luomistyössä asiat lyotiin hyvin samassa järjestyksessä, kuin evoluutioteoriassa."
No ei oikeastaan. Luomiskertomuksessa mm. maat erotettiin meristä ja kasvit luotiin (3. päivä) ennen kuin luotiin kuu, aurinko ja tähdet (4. päivä).
5. päivänä luotiin meren elävät ja linnut ja vasta näisen jälkeen maaeläimet (6. päivä).
Kuitenkin tiede osoittaa aivan selkeästi että kuu, tähdet yms. olivat olemassa ensin miljardeja vuosia ja sitten vasta elämä tuli maapallolle. Linnutkin tulivat vasta maaeläinten jälkeen ja ihminen vasta paljon sen jälkeen kun maalla oli ollut elämää jo vuosimiljoonia.
Toki voidaan tulkita kaikkea hyvin hyvin vertauskuvallisesti mutta silloin kyllä enenmmän tehdään Raamatusta sellaista kuin halutaan eikä enää vain tulkita.
Tässä maailmassamme kaikella on niin alkunsa kuin loppunsakin. Eikä mitään ole syntynyt sattumalta.
Evoluutiota ei mikään tiede ole osoittanut. Se on vain useasti hoettu väittämä. Jos haluaa uskoa evoluutioon, niin valinta se on sekin. Uskoa kuitenkin vaaditaan. Maailman luominen vaatii vähemmän uskoa. Luominen selittää kaiken. Luomisessa ei ole mitään ongelmia itsessään. Ongelmalliseksi koetaankin lähinnä luomisen tekijä, eli Jumala. Kun ei tahdota hyväksyä Jumalaa, ei tahdota hyväksyä luomistakaan. Mutta jos Jumala on (ja hän oikeasti on Kaikkivaltias), luomisessa sinänsä ei ole mitään vaikeasti uskottavaa. Kaikkivaltias Jumala tekee tahtonsa mukaan. Jos maailma on ihmisen silmissä iso ja ihmeellinen, se voi Jumalan silmissä olla pieni ja yksinkertainen. Ei ongelmia.
Joka väittää luomista ongelmalliseksi, valehtelee tai on tietämätön. Jumalan olemassaolon kanssa voi ongelmoida, mutta ei luomisen.
keksinyt antamissaan vaan sai sen Luojalta itseltään toki Herran kautta.