Vielä kerran marjoista!

Ennen kuin marjastamaan aikova saa selville kuka omistaan metsät missä aikoo poimia ja ehtii tehdä kirjallisen sopimukset aikaan ehkä usean eri maanomistajan kanssa, niin marjat ovat jo kuin rusinat, tai lunta maassa.

On idioottimainen jo ajatuksena, että jokamiehen oikeuksista luovutaan, sillä se johtaa auttamatta katastrofiin. Edes perseaukiset ja työttömät lusmuilijat eivät viitsi juurikaan mennä metsiin kyykkimään, sillä se heille liian raskasta ja työlästä.

Sossu maksaa heille marjatkin ja Kela kustantaa asumista. Jos marjakeisareita, ulkolaisia poimijoita ei olisi niin marjat maksaisivat monin verroin enemmän, se on talouden kirjoittamaton laki.

Kilo kultakin maksaa paljon, koska sitä on maailmassa vähän, mutta kilon soraa saa ilmaiseksi kunhan vain jostain sitä hakee. Maajussit saavat valtiolta jo muutenkin aivan kohtuutonta tukea ja nyt näitä pummaajia pitäisi hyysätä vielä marjoistakin, joiden ilmestymiseen metsiin heillä ole osaa eikä arpaa.

11

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukkis.

      Olet oikeassa, sillä maajusseille ei pidä antaa yhtään lisää almuja.

    • Nauraja.

      Rahamies kyllä joutaisi mennä metsään kirjoittelemasta joutavia.

    • Iirofani

      Voittamaton Iiro on aina oikeassa, koska on älykkäin täällä.

      • TUNNETTU KEHIS:IIRO

        Peukkua las KEHÄPELKURIN sivunikille.


    • Pitäkööt tunkkinsa

      Sen takia sinne metsään ei viitsi mennäkään mitään poimimaan myyntiin koska hinnat on poljettu ulkomaalaisten toimesta niin alas. Vaikka käytännössä keräisit koko sesonki ajan niin homman raskauteen nähden ei kannata. Jos niistä maksettaisiin todellakin se hinta mikä siitä kovasta työstä ja sesongin lyhyydestä johtuen oikeasti kuuluisi niin ei jäisi marjat metsiin happanemaan suomalaistenkaan toimesta. Tämä siis myynnistä, itse keräilen sen mitä omiin tarpeisiin tarvitsee.^

      Tuskimpa suomalaiset ammatityöntekijätkään olisivat kovin innoissaan jos heidän hommansa tulisi teketään joku kepulipalkkainen resupekka. Toisaalta olisi kuluttajana kiva nähdä kerrankin todella edullinen suomelainen tuote mikä ei ole mahdollista jos tekijänä ei olisi ulkomainen "marjanpoimija".

    • Kysyjä.

      Ei ole vielä tärppinyt treffipalstalla?

    • R. A. S.

      Jokamiehenoikeudet vain suomalaisille.

      Ei mitään oikeuksia saati rahoja varsinkaan musneek.

    • IIRO:KEHÄPELKURI

      Maanviljelystäkään et KEHÄPELKURINA tiedä yhtään mitään.Menisit töihin,KEHÄPELKURI.Miksi joudun elättään KEHÄPELKURIA verovaroillani ?

    • Pornotanssija Salman

      KEHÄPELKURIN ammatti, Iirohiiren siis, siivoaa sesonkiakoina mökkejä Lapissa.On todistettavasti nähty siivoamassa jossain mökissä kusta ja oksennuksia,hahaha!

    • Tosimies.

      Eihän sinulla kommarilla mitään metsää itsellä ole ja näytätkin niin homolta ettet ole koskaan metsässä käynyt.

      Jokamiehenoikeudet ovat laillistettua varastamista ja ainoat marjat jotka sinulle ovat tuttuja ovat paskanmarjat.

      Menkää valtion metsiin varastalemaan.

    • MoonrnMan

      Minä olenkin MIES verrattuna KEHÄPELKURIIN.En juokse haasteita pakoon paskanmarjat valuen, kuten KEHÄPELKURI iiro tekee.

      Poimikoon KEHÄPELKURI marjaa koska se on marjanpoimija ja KEHÄPELKKURI.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6234
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      95
      2281
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe