Itsetyydytys onkin ok? TV 7:n uusi ohjeistus?

samaa mielltä

Helluntailaisten TV7-kanavalla oli hyvä ohjelma seksistä. Todettiin, että Raamatun mukaan vain naimissaolevat saavat tehdä sitä. Sinkkujen asemaa pohdittiin. Avioliittoneuvoja Kari Törmä antoi sinkuille seuraavat ohjeet:
- pitä aina olla ryhmässä, ei naisen kanssa kaksistaan
- pitää sublimoida seksihimo muuhun askareeseen
- ei saa olla masentunut , jolloin tulee himoa seksiin

Sitten hän sanoi vastoin TV7n aiempia ohjeita, että Raamattu ei kiellä masturbointia. Törmästä se on parempi kuin raiskaus tai uskottomuus. Vessassa voi mies poistaa paineita.

14

1257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joopa joo...

      No jopas onkin fiksu mies jos on sitä mieltä, että käteenveto om parempaa kun raiskaaminen taikka pettäminen. Kyllä nämä uskossa olevat vaan ovat fiksua porukkaa :) Toki lapsiin sekaantuminen ym. taitaa edelleenkin olla ihan ok touhua...

    • Markku Tampio

      On se vaan kumma juttu, että nykyajanmuodon uskontokunnissa edelleenkin ladellaan sääntöjä ja määräyksiä Jeesusta seuraaville Raamatun kirjoitusten sanomaa tutkisteleville ihmisille, joita Jeesus Pyhän Henkensä kautta ohjaa Isä Jumalan tahdon mukaiseen ymmärrykseen..

      Tietenkin se on ihan hyvä asia sinällään, että uskovia valistetaan asioissa, mutta olisi suotavaa myös, että alettaisiin aivan tosimielellä huomioimaan se, että myös uskovat sinkut ovat hyvinkin valveutuneita Raamatun kirjoitusten tutkinnoissa seurusteluun ja avioitumiseen liittyvissä asioissa..

      Jotain johdonmukaisuutta olisi oltava myös avioliittoon neuvovilla opettajilla ohjeistuksissaan, ettei tahattomia ylilyöntejä tulisi lausuntoihin. Niinkuin nyt tuossa loppukommentissa tuo masturboimisen sallittavuus, vaikka hekumallisuuteen ja intohimon tyydyttämiseen johtaviin toimintoihin tuli tuossa jo aiemmin vaihtoehdot, kuinka välttyä niiltä..

    • 898

      Kyllä on vähäjärkistä touhua, että ihmisten pitäIsi kysellä muilta ja raamatusta mitä saa itse tehdä ja mitä ei saa tehdä.

      On se melkoinen sairaus tuo raamatulla orjuuttaminen.

    • Juristi

      "saa itse tehdä ja mitä ei saa tehdä."

      "On se melkoinen sairaus tuo raamatulla orjuuttaminen."

      Katsotaanko hieman laajemmin asiaa?

      Mitä mieltä olet terrorismista tai Breivikin touhusta?

      Kyllä sitä molemmissa, sekä uskovaisissa, että ei uskovaisissa on, tappoa joko sanoin tai teoin.. monimutkaista on tuo ihmismieli, niin yksinkertaista mutta monimutkaista, jokainen on "oikeassa", ei ole olemassakaan ihmistä joka ei olisi "oikeassa" paitsi jonkun sairaden, esim masentuneisuuden alainen ihminen. Ei uskovaisia on moneen erimielisyyksiin ja uskovaisissa sama juttu.

      • piitu8

        Jumalan ei orjuuta ketään! Ja mitä tulee siihen Breivik tapaukseen pitää muistaa miksi ne nuoret oli siellä saarella. Ne oli siksi,että heitä aivopestiin poikotoimaan Isrelia, joka on Jumalan silmäterä ja Hänen suojelevat kätensä ovat sen kansan yllä!


      • piitu8

        Ihminen joka noudattaa elämässään Jumalan sanaa on todella onnellinen, Jumala ei anna niikuin maailma antaa.


    • "pitä aina olla ryhmässä, ei naisen kanssa kaksistaan"

      Tuohan on jo härskiä.

      • peevoilua seiskalla

        Sama tuli mieleen. Että ihan ryhmäsessioon kannustetaan.


    • 84957439

      "Ei saa olla masentunut , jolloin tulee himoa seksiin".

      Menepä sanomaan masentuneelle, ettei tämä saa olla masentunut... Sillä tavoin saa masennettua ja syyllistettyä tätä entisestään. Ei ole tahdonvoimasta kiinni tuo masennus. Toinen seikka: masentuneella on alentunut libido, seksi ei siis kiinnosta siten kuin ennen.

      Siinä olen samaa mieltä, että masturbointi on parempi vaihtoehto kuin pettäminen tai, Luoja paratkoon, raiskaus. Tosin kuka (uskova tai uskosta osaton) raiskaa sen takia, että on pidättäytynyt itsetyydytyksestä? Taitaa siinä olla toisenlainen logiikka taustalla (alistaminen, valta, nöyryytys).

    • uudet tuulet

      Ellei saa pimppaa eli pyllyä kannattaa ehdottomasti vetää tumppuun. hiljattain on esitetty tieteellisiä tutkimuksia, joiden mukaan orgasmit ehkäisee sydänsairauksia ja etenkin illallla unettomuutta. Ja erityisesti se on suositeltavaa naisille, ettei joudu ottamaan ensimmäistä, joka "lähetetään" - siitä ei seuraa kuin surua ja murhetta. Iloisesti ja kiitollisena vaan sormittamaan. Ja erityisesti vammaisia pitäisi tässä asiassa jotenkin auttaa heidän omien tarpeidensa mukaisesti. Koen vahvasti, että mtämä olisi taivaan isänkin tahto!!!

    • dfgdgjhl

      no voi Jeesus sentään.

    • ghiutdjghk

      Helluntalaisuus on lasten páskaa.

    • kyrpäjooseppi

      kyllä helluntanaiset tykkää harrastaa seksiä. olen tyydyttänyt heidän tarpeet. eivät odota avioliittoon munankipeitä kun ovat

    • omin käsin onneen

      TV 7 = sairas !

      Vähän aikaa sitten siellä eräs "profeetta" julisti, että itsetyydytystä harrastavan sormet kääntyvät ylöspäin !

      Olen runkannut koko ikäni 52 vuotta ja ei ole sormet taipuneet mihinkään.

      Sama "profeetta" sanoi että seksissä naisen kanssa ei nautintoa koe nainen vaan tämä itsetyydytyksen demoni ! ja taas valhetta

      Olen rakastellut naiseni kanssa ja 4 orgasmia saatuaan hän on vaatimalla vaatinut minua laukeamaan, koska ei jaksanut kokea enää yhtään enempää orgasmia.

      Kyllä käteenveto kannattaa jo siitäkin syystä, ettei himoissaan tulkitse väärin naisen antamia viestejä - kun palleja pakottaa. ja ajaudu pakottamaan naista seksiin.

      Kuningas Daavidille näin jälkiviisaana suosittelen lämpimästi käteenvetoa tai niiden kymmenien omien vaimojen käyttämistä, ennemmin kuin pakotti kuninkaan oikeudella Batseban seksiin ja aviorikokseen.

      Daavidin aviorikoksesta syntyi Salomo ja hänen poikansa aikaansai Israelin valtakunnan jakaantumisen kahteen. Juudeaan ja Israeliin.

      Elikkä kunigas Daavidin panopuuhilla oli vain huonoja seurauksia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      40
      2022
    2. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      41
      1727
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      61
      1525
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      181
      1436
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1239
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1231
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      973
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      17
      933
    9. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      63
      924
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      14
      865
    Aihe