Taas yksi punanuttu otti terävänä esille kysymyksen ajatusaineen koostumuksesta vaatien Kallelta asiaan selvitystä.
Mutta Kalle on jo sanonut useita kertoja palstan punanutuille, että Kallella ei ole asiasta sen enempää tietoa vaan Kalle vain uskoi kommunistin sanaan asiassa. Ehkä palstan punanuttujen mielestä kommunistin - eikä varsinkaan Hannu Raineston - sanaan ole luottamista vai mistä tässä on oikeastaan kysymys.
Hannu sanoi:
"Filosofia on tiedettä ja tiede todistaa, että jos jokin on olemassa, on sen oltava jotakin ainetta. Jos väitetään, että jumala on olemassa, sisältää se myös väitteen, että se on materiaa. "
viestissään
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6129716#comment-32251868
Jos siis ajatus on olemassa niin se on jotakin ainetta.
Kysykää asiasta tarkemmin Hannulta - Kalle vain arveli, ettei kommunisti valehdellut viestissään. Mutta ehkä Kalle oli sittenkin väärässä - mene ja tiedä, valehtelisikohan Hannu.
Tuntuu ainakin siltä, että palstan punanutut epäilevät Hannun sanaa asiassa ja vaativat Kallelta, jota he siis pitävät Hannua viisaampana ja luotettavampana, asiaan selvitystä. Hannun sanaan ei ainakaan tässä asiassa luoteta vaan totuutta kysellään Kallelta.
.........................
Hannu Rainesto ja ajatusaine
22
532
Vastaukset
- plus.punikki
"Jos siis ajatus on olemassa niin se on jotakin ainetta."
Käys antipunikki hermolääkärillä. Aihetta olisi. Luetun ymmärtäminen näet tuottaa vaikeuksia.
Lyhyt materian määritelmä materialistisen filosofian perusteella.
Materiaa on kaikki se mitä on olemassa ajattelusta ja subjektista riippumatta. Ajattelu ei ole materiaa. Se on materian synnyttämä henkinen toiminto. Ajattelulla on materiaalinen pohja, aivot.
Tieto aivoihin kulkeutuu aistien välityksellä mielteinä ja kuvina, muokkautuu siellä tiedoksi ja suuntautuu takaisin ulos toimintana. Esimerkiksi puu ei siirry aivoihin vaan puun kuva ja aivoissa se tallentuu jokseenkin kuten tietokoneessa tieto tallentuuu.
Ajattelu ei ole materiaa. Ajattelu on materian ominaisuus. Ajattelu maapallolla on vain ihmislajille ominainen. Materia on olemassa ajattelusta riippumatta. Jos jumalia olisi oikeasti olemassa, nekin olisivat materiaa.
Antipunikki ei ymmärtänyt linkin viestiketjussa Hannun viestiä ja väärensi omilla kommenteillaan osan siitä aloitukseen.
Antipunikki on paitsi juttujensa pelkkä kopioja ehkä myös paaviin uskova haavi ja siksi sekoilee kaikissa vesteissään.- kallee on kiva
pöljättää...
hauskoo mutta tylsöö ajan kansa Sinulla taitaa luetun ymmärtäminen tökkiä.
Näin sanoi Hannu Rainesto:
"Filosofia on tiedettä ja tiede todistaa, että jos jokin on olemassa, on sen oltava jotakin ainetta."
Onko ajatus olemassa?
Jos se on niin Hannun oppien mukaan se on jatakin ainetta.
Onko ajatus olemassa?
................
- pluspunikki
Älä jauha pa....aa.
Raineston esittämä määritelmä on täysin oikea. Jos jotain on olemassa, se on materiaa jossain olomuodossa, ajassa ja avaruudessa.
Antipunikin päässä piuhat ovat siksi sekaisin, ettei ajatus kulje nenänpäätä pidemmälle. Syy on selvä. Hän ei kykene ajattelemaan asioita yleisissä yhteyksissään eli ei näe pintaa syvemmälle.
Ihmisillä (ja tietyssä mielessä eläimillä) on tunteet. Siellä on rakkaus, viha, ystävyys, kademieli, sotahurmosaate ym. yms. Niiden perustana ovat materiaaliset ilmiöt. Aivoissa ne muuttuvat mielteiksi ja kuviksi.
Materia ei tarvitse ajattelua. Ajattelu tarvitsee materiaa. Ajattelu on materian luomus se ominaisuus. Tätä Rainesto korosti viestissään.
Materialistinen dialektiikka (oppi olevaisesta yleisissä yhteyksissään) edellyttää asioihin kaikinpuolista perehtymistä.
Kun ihminen lukee 1.700 luvulta kuvattua tai silloin kirjoitettua kirjaa, siellä kuvatusta mitään ei enää ole olemassa. Tunteet ja materiaaliset oliot silloin olleessa muodossa ovat poistuneet. Materia yleensä on olemassa. Sitä ei voida luoda eikä hävittää.
Väittänet varmaan seuraavaksi, että henkiolennot, pirut, enkelit ja jumalat ovat olemassa materiasta riippumatta!Tökkiikö luetun ymmärtäminen - Hannu ei sanonut, että jos jotain on olemassa, se on materiaa, vaan hän sanoi, että jos jotain on olemassa, se on ainetta.
Onko ajatus olemassa?
Mitä luulet - sinulla on ehkä itselläsi pahanlaatuinen ajatuksenpuutostauti mutta se ei tarkoita, ettemmekö me terveet yksilöt pystyisi ajattelemaan.
................
- plus.punikki
"Tökkiikö luetun ymmärtäminen - Hannu ei sanonut, että jos jotain on olemassa, se on materiaa, vaan hän sanoi, että jos jotain on olemassa, se on ainetta."
Miksi leikit tyhmempää kuin oletkaan?
Aine = Materia. Ne ovat sama asia. Kansankielessä ja -puheissa aineella tarkoitetaan kaikkea sitä mitä on olemassa eli materiaa.
Kansankielessä aineella myös jotkut käsittää kiinteää käsin kosketeltavaa materiaa.
Siksi aineesta on parempi käyttää sanaa "materia".
Tieteessä ja materialistisessa filosofiassa olevaisesta käytetään termiä "materia". Materia käsittää olevaisen, olipa se missä olomuodossa tahansa.
Atomina, hiukkasena, puuna, kivenä, suolahappona, valona, galaksina, antimateriana, pimeänä aineena tai pimeänä energiana, kaasuna jne.
Materiaa ei voida luoda eikä hävittää. Materiaa on kaikki se, mikä on olemassa rajattomassa ajassa ja avaruudessa ja liikkeessä. Materian määritelmään kuuluu myös suhteellisen tyhjiön käsite. Esim. atomi on suurimmaksi osaksi "tyhjyyttä". Siksi että rajalliset materiaoliot ovat irti toisistaan.
Kaiken olemassaolevan välillä on vuorovaikutussuhde ja se esiintyy niin tai näin.
Rajaton ja ajaton materia esiintyy rajallisina kappaleina ja aikajaksoina.
Pyydän ystävällisesti. Käy kirjastossa ja ota luettavaksi muutamia universumia ja materiaa käsitteleviä kansantajuisia teoksia ja kysy sitten eäselvyyksiä. Vastaan mielelläni siihen mihin pystyn. - plus.punikki
"Onko ajatus olemassa?"
Taasko tyhmyyksiä.
Tottakai on ja sen perusta on materiaalisissa liikkeissä aivoissa. Aivoissa on jopa tallennusosasto. Jos sitä ei olisi, et muistaisi mitään.
Mutta kun näet puun tai koet hajun, ne eivät mene aivoihisi. Vai meneekö nähty puu aivoihin?
Siis ei mene. Sinne menee kuvat tai mielle ulkoisesta oliosta (kiinteä tai haju tai historiallinen tieto tms mikä tahansa. Aivot koodaavat oliosta olennaisen tallennukseen ja siitä syntyy tieto. Kuten tiedät tietämys ympäröivästä maailmasta kasvaa lapsen vartuttua aina koko elämän ajan.
Tietänet senkin, että vanhemmiten "tallennusosasto alkaa reistailla ja karkuuttaa omaksuttua tietoa.
Tätä ulkoisen maailman tiedostamista sanotaan ajattelun yhdeksi osaksi. Sittemmin tieto purkautuu jokaisella toiminnaksi.
Ajattelun perusta on materiassa. Eikö se voisi mennä kaaliin. Ajattelu on jotain immateriaalista ja sitä sanotaan henkiseksi toiminnoksi. Hengellinen toiminto on taas erikoista uskovaisuuteen liittyvää henkistä toimintaa, uskonnollista ajattelua.
Materia ei tarvitse ajattelua eikä siihen kykeneviä materiakasautumia (aivoja). Ajattelu tarvitsee ehdottomasti materiaa. Ajattelua ei voi olla olemassa ilman materiaa.Siis ajatus on mielestäsi olemassa.
Hannu Raineston mukaan se on siis ainetta.
.....................Siis ajatus on mielestäsi olemassa.
Hannu Raineston mukaan se on siis ainetta.
Jos sinulla on vielä jotakin kysyttävää ajatusaineen koostumuksesta niin käänny asiassa suoraan Hannun puoleen.
.....................- Rästisi odottaa:
antipunikki kirjoitti:
Siis ajatus on mielestäsi olemassa.
Hannu Raineston mukaan se on siis ainetta.
Jos sinulla on vielä jotakin kysyttävää ajatusaineen koostumuksesta niin käänny asiassa suoraan Hannun puoleen.
.....................Yks kalle sano tälleen:
"Jos siis ajatus on olemassa niin se on jotakin ainetta."
ja kalle ite vastaa, että ajatus on olemassa ja on jotakin ainetta, koska ajatus on kallen mukaan
"yhdiste, jolloin sillä on molekyylipaino eikä atomipainoa.”
jaaha, no sitten on aika aiheelista kysyä tältä kallelta kaksi kysymystä:
1. mistä yhdisteestä mielestäsi ajatteluaine koostuu?
2. mikä tieteellinen teoria puoltaa näkemystäsi ajattelun aineellisuudesta? Rästisi odottaa: kirjoitti:
Yks kalle sano tälleen:
"Jos siis ajatus on olemassa niin se on jotakin ainetta."
ja kalle ite vastaa, että ajatus on olemassa ja on jotakin ainetta, koska ajatus on kallen mukaan
"yhdiste, jolloin sillä on molekyylipaino eikä atomipainoa.”
jaaha, no sitten on aika aiheelista kysyä tältä kallelta kaksi kysymystä:
1. mistä yhdisteestä mielestäsi ajatteluaine koostuu?
2. mikä tieteellinen teoria puoltaa näkemystäsi ajattelun aineellisuudesta?Aloitetaan siis alusta - punikki ei opi millään vaan vaatii kertausta kertauksen jälkeen.
Onko ajatus olemassa?
........................
- plus.punikki
Antipunikin aivot eivät kykene tiedostamaan yksinkertaista asiaa. Tiedostusprosessia ja sen kulkua objektista subjektiin ja taas takaisin ulkoiseen maailmaan.
Antipunikki on todistanut typeryytensä ja se olkoon hänelle häpeäksi.Hävettääkö punikkia vetää lajitoverinsa Hannu Rainesto mukaan typerään keskusteluun, joka ei voinut päättyä kuin punikkiparven selkäsaunaan.
Sait, mitä kerjäsitkin. Ettekö te ressukat koskaan opi vaan teidän pitää aina selkäsaunan kuumetessa ottaa esille ajatusaine ja näin kääntää keskustelu Hannun viestiin.
Olette te saa...anan punikit vaan sellaisia tovereita toisillenne, että siinä ei toveri enään vihollista tarvita.
.....................- plus.punikki
antipunikki kirjoitti:
Hävettääkö punikkia vetää lajitoverinsa Hannu Rainesto mukaan typerään keskusteluun, joka ei voinut päättyä kuin punikkiparven selkäsaunaan.
Sait, mitä kerjäsitkin. Ettekö te ressukat koskaan opi vaan teidän pitää aina selkäsaunan kuumetessa ottaa esille ajatusaine ja näin kääntää keskustelu Hannun viestiin.
Olette te saa...anan punikit vaan sellaisia tovereita toisillenne, että siinä ei toveri enään vihollista tarvita.
.....................Räävtön hakkumisesi ei auta tyhmyyttäsi yhtään enempää.
Sait Rainestolta ja meikäläiseltä köniin mennen tullen. Et ole muuta kuinsuunsoittaja ja siinäkin kehno. - Tämän allekirjoitan
plus.punikki kirjoitti:
Räävtön hakkumisesi ei auta tyhmyyttäsi yhtään enempää.
Sait Rainestolta ja meikäläiseltä köniin mennen tullen. Et ole muuta kuinsuunsoittaja ja siinäkin kehno.myös minä täältä Huittisten korvesta. Hienosti vastailtu plus.punikki.
- Mitä akaton
plus.punikki kirjoitti:
Räävtön hakkumisesi ei auta tyhmyyttäsi yhtään enempää.
Sait Rainestolta ja meikäläiseltä köniin mennen tullen. Et ole muuta kuinsuunsoittaja ja siinäkin kehno.pikkurunkkari ja luuseri ? Onko ranne kipee ? Ja ssri-lääkitys kunnossa ? ja sairaseläke saatuna ?
heheheheh hahahahaah hohohohohoh hihihihihihi hoooooooooooooooooooooo
Kaikkea paskaa se sossu elättääkin, hyihelvetti. - Outoa porukkaa..
antipunikki kirjoitti:
Hävettääkö punikkia vetää lajitoverinsa Hannu Rainesto mukaan typerään keskusteluun, joka ei voinut päättyä kuin punikkiparven selkäsaunaan.
Sait, mitä kerjäsitkin. Ettekö te ressukat koskaan opi vaan teidän pitää aina selkäsaunan kuumetessa ottaa esille ajatusaine ja näin kääntää keskustelu Hannun viestiin.
Olette te saa...anan punikit vaan sellaisia tovereita toisillenne, että siinä ei toveri enään vihollista tarvita.
.....................Komu on tappanut eniten komuja ,,,
plus.punikki kirjoitti:
Räävtön hakkumisesi ei auta tyhmyyttäsi yhtään enempää.
Sait Rainestolta ja meikäläiseltä köniin mennen tullen. Et ole muuta kuinsuunsoittaja ja siinäkin kehno.Jankutetaan vaan asiasta. Mutta et voi kiistää, etteikö Hannu olisi sanonut kaiken olemassa olevan olevan ainetta. Sitä et pysty kiistämään - ja itse myönsit tuossa ylempänä ajatuksen olevan olemassa joten Hannun teorian mukaan ajatus on ainetta.
Sitä et kumoa - et millään.
Mutta jatkevaan keskustelua - toveri Hannu Rainesto ei tarvitse vihollisia sillä olethan sinä hänen toverinsa.
.......................plus.punikki kirjoitti:
Räävtön hakkumisesi ei auta tyhmyyttäsi yhtään enempää.
Sait Rainestolta ja meikäläiseltä köniin mennen tullen. Et ole muuta kuinsuunsoittaja ja siinäkin kehno.Et voi kiistää, etteikö Hannu olisi sanonut kaiken olemassa olevan olevan ainetta. Sitä et pysty kiistämään - ja itse myönsit tuossa ylempänä ajatuksen olevan olemassa joten Hannun teorian mukaan ajatus on ainetta.
Sitä et kumoa - et millään, et tunnu edes yrittävän.
...................
- plus.punikki
Ahah. Antipunikki lähti tappolinjalle. Sitä se natsiaate tietää.
"Jankutetaan vaan asiasta. Mutta et voi kiistää, etteikö Hannu olisi sanonut kaiken olemassa olevan olevan ainetta. "
Kaikki se mitä on olemassa on materiaa. Rajattomassa ajassa ja avaruudessa liikkuvaa.
Ajattelu, henkiset toiminnot ova olemassa ja ne ovat materian ominaisuuksia. Eivät itse materiaa mutta eivät voi olla olemassa ilman materiaa.
Natsiaate ei suvaitse todellisuuden oikeaa tiedostamista tiedostamisprosessissa eikä myöskään yhteiskunnallisessa kansantaloustieteessä.
Antipunikki hävisi väittelyn 10 - 0.
Katsoin antipunikin jutut pidemmältä ajalta. Hänellä on samaa ääretöntä marxilaisuuden vihaa ja mikä sokaisee hänen aivonsa. Hän on hävinnyt jokaisen väitteensä.
Elämässä epäonnistunut kaveri koettaa hakea äärioikeiston suojista suosiota. Siellä tyhmyys kyllä palkitaan.Et voi kiistää, etteikö Hannu olisi sanonut kaiken olemassa olevan olevan ainetta. Sitä et pysty kiistämään - ja itse myönsit tuossa ylempänä ajatuksen olevan olemassa joten Hannun teorian mukaan ajatus on ainetta.
Sitä et kumoa - et millään.
Onko kommunismi olemassa?
Silloin se on jotakin ainetta, mahtaisikohan sen kemiallinen kaava olla SHIT. Siis se alkaisi rikkivetynä (SH), joka on myrkillinen ja kitkerän hajuinen kaasu, ja jatkuisi jonakin vielä tuntemattomina ainena I ja T
Mutta jatkevaan keskustelua - toveri Hannu Rainesto ei tarvitse vihollisia sillä olethan sinä hänen toverinsa.
.......................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624282Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1541812Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141513Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351278Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681063- 56914
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.167829Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811- 39781