Paras ja huonoin elokuvavuosikymmen

Tukipermanentti

Mulle huonoin elokuvavuosikymmen on 1980-luku, jonka leffoja ei pysty yksinkertaisesti katsomaan sen ajan tukka- ja vaatetyylin vuoksi. Olkoon silloin julkaistu Taksikuskia tai muuta hienoa.

Parhaita vuosikymmeniä ovat.... No muut kuin 1980-luku.

7

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • F.O.A.D.

      Huonoin elokuvavuosikymmen on 2000-luku, ja veikkaan että 2010-luku tulee olemaan kokonaisuudessaan vielä huonompi. Syy tähän on se, että nykyään panostetaan yhä enemmän tietokoneella tehtyihin näyttäviin erikoistehosteisiin, kuin näyttelemiseen, ohjaamiseen tai käsikirjoitukseen.
      2000-luvulla on tehty paljon hyviäkin elokuvia, mutta huonoja elokuvia tehdään tehdään huomattavasti enemmän kuin aikaisemmin.

      Parhaat elokuvat on tehty 60-, 70- ja 80-luvuilla.
      Tuolloin tehtiin myös paljon huonoja elokuvia, mutta silloin tiedostettiin jo leffaa tehdessä että se tulee olemaan b-luokkaa. Nykyään koitetaan tehdä isolla budjetilla ja huonoilla näyttelijöillä a-luokan elokuvia, mutta lopputulos on joskus jopa b-luokkaakin huonompi.

      • Kioskissa

        Tämä on hyvä kirjoitus. Mutta olen nähnyt tälläkin vuosikymmenellä hyviä elokuvia tietokoneanimoiduista ja kassaelokuvista huolimatta.

        Minulle parhaimpia elokuvia ovat olleet Orionissa katsomani Jean Renoirin leffat (joista nykyleffalaiset eivät tiedä mitään), ruotsalaisen Ingmar Bergmanin leffat, rakastan Wong Kai-wain leffoja. Sitten Kurosawa.

        Katselen leffoja netistä ja näen paljon hyvää leffaa, enkä osaa enää sanoa, mikä on hyvä leffavuosikymmen, sillä hyvää näkee niin paljon, mutta sitä loistavaa niin harvoin.


    • SelkeetSämpylät

      2000 luku selkeesti huonoin omasta mielestä, ja veikkaan et 2010 luku tulee olemaan paras

    • kyrpiintynyt

      keskenkasvuisten jorinoita. Kyllä teille vielä munan karvat kasvaa joku päivä.

    • dfe3fwwefff

      2000-luku ja tiedossa samanlaista remakejen ja 3d orgiaa että varmasti myös 2010-luku

    • Seitsemäs trailer

      60-luku oli huonoin. Ajettiin vaan skootterilla ilman kunnon käsikirjoitusta.
      30-luku oli hyvä.

    • EnOsaaKirjo

      Mielestäni 1990-2014 on tehty hyviä elokuvia aika paljon. Rakastan toiminta elokuvia joissa on hyvä juoni. Esim: Suuri puhallus, Need for Speed ja Fast and Furious 6.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      73
      4956
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3359
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2655
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1717
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1322
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1113
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1005
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      889
    Aihe