Kyllä täytyy katsoa peiliin ja miettiä että kuinka rikolliselta mahdankaan näyttää kun kassatäti tarkista 20 euron setelin aitouden.
Aiemmin olen huomannut että isommat setelit tarkistetaan, mutta että kaksikymppisetkin ...
Kassa tarkista 20 euron setelin aitouden
29
2320
Vastaukset
- vaihda kauppaa
S-Marketissa tarkistetaan aina ja vartija usein hiihtää perässä koko osto session ajan.
- Aapee
Tää oli Robbarissa - siis S-Marketissakin tarkistetaan - Olen K- supermarketin asiakas ja siellä vain 50 ja isommat setelit tarkistetaan.
- Turvallisuus ennen k
Kyllä on turvallinen olo kun on oiken vartijat perään katsomassa ja melkein saattamassa koko kaupassa asioinnin ajan. Sitähän tuntee itsensä ylempiarvoiseksi kun on turvamiehet ja kaikki saattamassa. Katsovat vielä pitkään ja hartaasti perääni kun poistun kaupasta. Kerrassaan mukavaa tällainen palvelu, muistavat joka kerta katsoa perään ja huolehtia!
- 20+16
Turvallisuus ennen k kirjoitti:
Kyllä on turvallinen olo kun on oiken vartijat perään katsomassa ja melkein saattamassa koko kaupassa asioinnin ajan. Sitähän tuntee itsensä ylempiarvoiseksi kun on turvamiehet ja kaikki saattamassa. Katsovat vielä pitkään ja hartaasti perääni kun poistun kaupasta. Kerrassaan mukavaa tällainen palvelu, muistavat joka kerta katsoa perään ja huolehtia!
Mikähän minussa on vikana kun minua katsotaan pitkään joka paikassa? Kadulla kaikki vastaantulijat katsovat, kaupassa vartija kyttää perässä ja poliisitkin vahtaa pitkän aikaa maijasta.
Oon ihan normaali mitä nyt on pitkät rastat ja liuhuparta.
- Tämä selkeää!
Ne kauppojen kassatyöntekijät eivät niitä välkyimpiä ole, se on varma!
- bngnbhjmmvbn
Äläs nyt! Onhan niillä yliopistotasoinen humanistin koulutus. Ne jotka ei tuolla koulutuksella päässeet mäkkäriin töihin, menevät siwan kassalle.
- ononononon.......
bngnbhjmmvbn kirjoitti:
Äläs nyt! Onhan niillä yliopistotasoinen humanistin koulutus. Ne jotka ei tuolla koulutuksella päässeet mäkkäriin töihin, menevät siwan kassalle.
Niin kaupankassoista moni on lukion vähintäänkin käynyt, mutta äly ei ole sen pidemmälle sitten riittänytkään.
- tiedän kyllä
ononononon....... kirjoitti:
Niin kaupankassoista moni on lukion vähintäänkin käynyt, mutta äly ei ole sen pidemmälle sitten riittänytkään.
maistereitakin jotka raataa hanttihommissa. Nykyään on hyvä, jos jonkun työn saa, josta saa edes palkan jolla elää.
- 19+8 ei ole 27
Piruuttasi tarkasta kassan antaman vaihtorahan aitous.
- Rectaali rane
Ei tummiin voi luottaa
- ihme käytäntö
Ikinä en ole kaupasta mitään varastanut, mutta ärsyttää joittenkin kassojen luona oleva lappu " Varkaudet ilmoitetaan poliisille ".
Yhtä hyvin pitäisi ilmoittaa poliisille jos kauppias antaa väärin rahasta takaisin tai lyö kassakoneeseen liian suuren hinnan. Varastamista sekin on jos mikä. - petro skoi
No, jos olet joku lökäpöksy jolla pipo on kasvanut kiinni päähän tai huppari helteelläkin silmillä niin ei ihme jotta syynäävät maksuvälineesi. Se on kaupan etu, ettei kaikenmaailman koijarit pääse tekemään oharia kopiokoneella tehdyillä rahoilla. Kahteleppa sinne peiliin vielä uudemmankin kerran.
- ...
Ei kassa ketään profiloi. Jos ketju/myymäläpäällikkö on sanonut että setelit tarkistetaan, ne tarkistetaan. Piste. Caput.
Minulta on aina katsottu 50 euron setelit, samoin minun edellä olevilta ja jäljessä tulleilta. Sama kuin mäkättäisit pankissa miksi sinulta kysytään henkilöpapereita kun käytät omaa tiliäsi.- petro skoi
Kyllä kassalla on ihan oma harkintavalta asiassa. Epäluotettavan näköiseltä hiipparilta (kts edell) tarkistetaan jopa vitosen setelit mikä on aivan aiheellista, semminkin jos hän tärvää rahojaan kaljankuraan tahikka ns. energiajuomiin jotta jaksaa taas töhriä seiniä spray- maaleilla.
- Minulta söpöt
petro skoi kirjoitti:
Kyllä kassalla on ihan oma harkintavalta asiassa. Epäluotettavan näköiseltä hiipparilta (kts edell) tarkistetaan jopa vitosen setelit mikä on aivan aiheellista, semminkin jos hän tärvää rahojaan kaljankuraan tahikka ns. energiajuomiin jotta jaksaa taas töhriä seiniä spray- maaleilla.
Kassaneidit saavat tarkastaa ihan kaiken, ei ole mitään salattavaa ;)
- Tarkka Feija
Mitäs se sitten on, kun muistaaksaeni Tokmannilla antamani 50:n kone hylkäsi 4 kertaa ja tyttö jo kysäisi toiselta, että kuinkas nyt..mutta sitten se hyväksyi..millähän systeemillä se tunnistus tapahtuu, kun pitää niin moneen kertaan miettiä?
Joskus bensa-automaatti ei millään hotkaise seteliä - joskus sileä raakki on lopulta mennyt , jahka on oikein rutannut ensin palloksi...hmm.- jjgjhyikjjklljh
Jotkut laitteet taitaa tunnistaa seteliin piilotetusta mikrosirusta. Ei prisman automaatti hyväksynyt mikroaaltouunissa käsiteltyä seteliä vaan vuoropäällikkö tuli toteamaan sen aidoksi.
- Tosi on
Johtusko se tästä " Vapaasta liikkuvuudesta"?
- koko maailman KELA
Hallituksemme ovat tehneet maastamme rikollisten paratiisin ja koko maailman täyshoitolan. Suurimmat ryhmät, jotka tänne tulevat, ovat kansaiväliset rikolliset, kerjäläiset ja sossuloisijat.
Rajat ovat apposen auki ja punaviherpolitiikot ja Kokoomus ja RKP ovat antaneet itsemääräämisoikeutemme pois ja nyttemmin myös verovaramme.
Edes lastensairaalaa ei ole varaa korjata. - Oma vikasi
ihmiset jotka käyttävät käteistä rahaa nykyään ovat epäilyttäviä.
- Kopio Kone
Omia kaksikymppisiä kannattaa käyttää vain kirpputorilla tai nakkikioskilla.
- nuranura
ei voi taas ymmärtää. tuskin kassa sinun kohdallasi mitään erityispoikkeusta on tehnyt tarkastaessaan seteliäsi. miksei hän saisi tarkastaa seteliä? miksi se haittaa sinua? parastahan olisi, jos joka ikinen seteli tarkistettaisiin. ihmeellisiä mielensäpahottajia liikenteessä.
- nosto.
up.
- Miks aina
Jokju idiootti nostaa näillä typerillä uppauksilla nimenomaan huonoja ja typeriä ketjuja etusivulle. Yrittää siis tyyhmentää palstaa.... Nostot ilman uutta asiaa ovat myös idioottitason häiriköintiä ja massapostitusta.
- "mummeli""
Väärennetty raha jää vastaanottajan tappioksi ja jossakin se voi jäädä vastaanottajan maksettavaksi. Kassa turvaa selustansa keran laitteet on millä sen voi tehdä.
Minä ainakin saan rahani automaateista ja minkäs sille voin, jos siellä on väärennettyä rahaa liikkeellä. Todennäköisesti tulee poliisikuulustelu ja rahan menetys, jos raha multa löytyy, jos ottavat sen pois. Kovin kiusalista vain, jos ei ole osaa eikä arpaa rahan alkuperään. (väärää rahaa ei saa levittää)
Kerran yksi jenkeissä asuva mies tarjosi 2 kpl väärennettyjä dollareita 20 aitojen joukossa vaihtoon( konetarkistuksessa ilmeni ne vääriksi). Hän vain sanoi, että antakaa takaisin hän antaa ne jenkeissä eteenpäin. Siellä on tavalista väärät 20 ja ei ollut miläskään koko jutusta. Henkilö ei ollut mikään rikollinen. Oli käymässä kotonaan.- rikos näkyy naamasta
Juu, jos on kotona käymässä niin laki ei häntä koske miltään osin. Vain roiston näköiset on rikollisia.
- pyyhi molemmille
Vessapaperi maksaa pian saman kuin pienemmät setelit joten tarkkana täytyy olla kaikin puolin.
- Sääntö on sääntö
Se on sääntö jota noudatetaan.
20 ja siitä ylöspäin tarkastetaan tai kassa maksaa sen omistaan.
Joten lopettakaa se valitus. - Anonyymi
S-Market Espoonlahti, 5 € ostokset oli jäädä kassaa kun eläkeläisisälläni oli vain yksi taatusti aito 5€ seteli mutta kun kassaneiti ei saanut setelien tarkastuskone hyväksymään setelin niin leipä ja limuistos oli jäätävä siihen. Kävin pankkikortilla pelastamassa isäni, kassaneidin käytös oli todella epäkohtelias heittelehtien ostoksia ja lämäyttämään sillä ostosten rajavehkeellä. Aivan kuten olisi isäni syy että heidän setelintarkastus koneet eivät huolineet 5 € seteleitä. Teboilissa se seteli kelpasi kyllä mutta ei HOK in S marketissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803