Mikä tasavero?

Monet poliitikon alut puhuvat ipussakin tasaverosta,ikäänkuin se olisi joku uhka. Sanonpa heille että tasaveroa ei ole eikä tule. Nyt on veroprosentti suurituloisimmilla pienin,monilla nolla. Sensijaan pienituloisimmilla veroprosentti hipoo 100 prosenttia kun kaikki verot ja niihin verrattavat maksut otetaan huomioon.Joillakin veroprosentti on yli sata. Tätä on jatkunut kymmeniä vuosia eikä ipulaisetkaan ole mitään huomanneet. Oletteko te kaikki siis upporikkaita kun ette tiedä asiasta? Olisin itse erittäin tyytyväinen 50% tasaveroon,miksi se ei kelpaa ipulaisille? Tulosta kun jäisi käteen 50% ja voisi jopa säästää jotain jotta lapsillekin jäisi muutakin kuin velkaa.
450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä ainakin puhun tasaverosta! Enpä tunne ketään jolla vero olisi nolla. Sen tiedän että tonnin eläkkeestä menee veroa ilman velkoja yms. n. 13 %:a veroa. Työtä on tehtynä liki 40 -vuotta. Tuolla käteenjäävällä osuudella ei elä, ei maksa sairauksien ja lääkkeiden kustannuksia. Nyt alv:tä hinataan pikkuhiljaa ylöspäin! Koskaan en ole saanut, enkä halua saada yhteiskunnan luukuilta tukea elämiseeni (asumis- tai toimeentulotuki), joten en hitto vie halua maksaa kalliisti siitä että rakensin aikoinaan pienen kodin, maksoin veroja jokaisesta palikasta ja työläisille palkoista. Nyt en pärjää siinä taatusti itse maksetussa torpassani, vaan hinnat ja kiinteistöverot vievät minut kodistani.

Minun vanhemmillani ei ollut varaa maksaa ylimääräisiä koulujani, eivätkä he opiskeluun kannustaneet, vaan nopeasti töihin että itse pääsivät huollettavistaan. Opiskelin sen vähän mitä pystyin, aikuisena ja itse opintoni maksaen.

Sinä ET maksa 100 %:a veroja, sillä sellaista ei ole olemassakaan - puhut jostain aivan muusta. Jos se kompensoidaan jollain alimmalla verovapaalla tasolla, että mekin jotka emämämme olemme maksaneet veroja joka mudossa, pärjäämme, niin ottakaa kaikilta 30 %:a sen jälkeen. Nyt kuitenkin on tarkoitus Kokoomuksella laittaa juuri nämä matala- keskitulon alapäässä olevat elämänsä asiansa hoitaneet kansalaiset kyykkyy ja rikkaille lisää varoja, jotka nykyään kannattaa kyllä sijoittaa kultaan. On sitten lapsille mitä antaa, ettei heidän vain tarvitse mennä edes töihin!

Tulojen ja varallisuuden mukaan (koko perhe huomioiden) ne verot on maksettava, se maksaa jolla on siihen varaa - nyt ollaan laittamassa köyhät kyykkyyn Kokoomuksen toimesta!

Haloo, meidän kaikkien ON selvittävä tästä elämästä, sen perään uskon Ipunkin olevan!

Äänestä
  • Puhuisit vain omasta puolestasi kun et tiedä mitään asiasta. Itse tosiaan maksoin viime vuonna yli 100% veroja tuloistani. Se onnistui säästöjen kautta. Tämä on monien pienituloisten ongelma. Heistä viis kuten sanoit.

    Äänestä

Minä olen osittain työtön. Tienaan n. 600 euroa kuukaudessa brutto ja maksan siitä 9 %:a veroa. Minusta se on tästä summasta kohtuuton vero. En pärjää tuloillani ja sitten hoetaan että työn pitää kannattaa. Saisin saman, jos makaisin kotona tekemättä mitään ja minkäs teet, kun töitä vain ei löydy!

Äänestä

muutaman vuoden takaa.

"TASAVERO ON JO SUOMALAISTEN ARKEA

Valtiovarainministeri ja entinen hallituspuolueen puoluesihteeri Heinäluoma heräsi varsin myöhään veroprogression puolestajapuhujaksi. Pääministeri Vanhasen aikana Suomi on vähitellen liukunut ison askeleen lähemmäksi keskustapuolueen ja kokoomuksen havittelemaa tasaveroa. Hallituksen hyvätuloisille suunnattut veroaleet ja varallisuusveron poisto ovat merkittävässä määrin supistaneet verohaitaria. Samalla verotuksen painopistettä on tietoisesti siirretty valtion tuloverotuksesta jo käytössä olevaan tasaveroon eli kunnallisveroon.

Lopputuloksena on ollut, että pienituloisten verorasitus on jopa osin kasvanut. Samalla monen pienituloisen kuntalaisen kohdalla käänteinen veroprogressio on jo todellisuutta, koska heillä ei ole mahdollisuuksia tehdä muun muassa ansiotuloihin liittyviä vähennyksiä kunnallisverostaan."

Jne.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/3864007

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käsitteet selviksi kirjoitti:

Monet poliitikon alut puhuvat ipussakin tasaverosta,ikäänkuin se olisi joku uhka. Sanonpa heille että tasaveroa ei ole eikä tule. Nyt on veroprosentti suurituloisimmilla pienin,monilla nolla. Sensijaan pienituloisimmilla veroprosentti hipoo 100 prosenttia kun kaikki verot ja niihin verrattavat maksut otetaan huomioon.Joillakin veroprosentti on yli sata. Tätä on jatkunut kymmeniä vuosia eikä ipulaisetkaan ole mitään huomanneet. Oletteko te kaikki siis upporikkaita kun ette tiedä asiasta? Olisin itse erittäin tyytyväinen 50% tasaveroon,miksi se ei kelpaa ipulaisille? Tulosta kun jäisi käteen 50% ja voisi jopa säästää jotain jotta lapsillekin jäisi muutakin kuin velkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu