Somalialainen toi briteille kultaa

25163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Somalialainen siis voitti kultaa. Somalian ensimmäinen mitali kisoissa?

Äänestä

4 vuoden päästä laitetaan suomesstakin vain somaleja kisoihin.

Äänestä
  • 4 vuodeen suomessstakin päästä laitetaan suomesstakin vain suomessstakin somalejaa kiiisoihin.

    Äänestä

  • korjasin vähän kirjoitti:

    4 vuodeen suomessstakin päästä laitetaan suomesstakin vain suomessstakin somalejaa kiiisoihin.

    satsata somaleihin.

    Aletaan ottamaan somaleja afrikasta Suomeen oikein isompia määriä, niin saadaan mekin olympiamitaleja tulevaisuudessa!
    Hyvä Suomi!

    Stop rasismi!

    Äänestä

On otettava oppia Brittien pakolaisten kotouttamisesta; oli Vaimokin ja tytär ilman rättiä päässä onnittelemassa. Ilmeisesti Britit eivät paapo kaikkea valmiina eteen vaan pakolaiset joutuvat itse hankkimaan elantonsa. Tämä vain vahvisti käsityksiäni että suomen paapova pakolaispolitiikka ei tuo maamme tapoihin sopeutuvia kansalaisia kuin muutaman poikkeustapauksen. kyllä siinä työmotivaatio katoo kun kaiken saa vain pyytämällä ilman vastiketta.

Äänestä

briteissä näköjään sopeutetaan maahanmuuttajat brittien tapoihin toisin kuin meillä jossa yritetään sopeuttaa kantaväestö maahanmuuttajien tapoihin

Äänestä

Urheilulehti kesäkuussa: ”Jos Bekele on hyvässä iskussa, ei ole epäilystäkään, etteikö hän voittaisi. Mutta Farah on erittäin vahva ja älykäs juoksija ja hän tietää, ettei etiopialaisten ja kenialaisten kanssa kiriä voi jättää viimeisten 400 metrin varaan, vaan se on aloitettava jo 600 metrin tai jopa 800 metrin kohdalla.”

Urheilulehdessä oli ilmeisesti hyvin osaava toimittaja! Karibu Bekele jäi häneltä mainitsematta. Nyt Kari karkasi pronssimitaliin. Olisi ollut vielä Gebreselassie, mutta hän oli jostakin syystä jäänyt kokonaan kotiin. Ylen toimittaja selosti juoksun tietäen, että joku noista oli juuri lyönyt Paavo Nurmen lyömättömän juoksuennätyksen!

Noiden maiden ja kansojen nimetkin herättävät väristyksiä. Pienenä poikana isä hoki koulutoverien kanssa: Kikuju, kikuju, maumaumau! Kenian maumau oli aloittanut Kenian ja Afrikan itsenäisyysliikkeen. Sovintoa kohti ponnisteleva Somalia on yhä täynnä kalashnikoveja ja japanilaisia avopakuja. Toivotetaan menestystä urheilussa ja muussa!

Äänestä
  • Aika jännä, että Kenialaiset tipuivat yksi toisensa jälkeen. Homma alkoi siitä kun Bekele talloi Kipurulta melkein kengän jalasta jolloin tämä jäi sitomaan nauhoja. Sitten toinenkin kenialainen stoppasi. Menikö heidän yhteistaktiikka Bekelen kantapääkikan vuoksi piluuseen? Etiiopian Bekelellä ikä painoi joten amerikkalaisen ja Farahin yhteispeli kantoi hedelmää kirkkaimpien mitallien muodossa.

    Äänestä

  • urheilusiantuntija kirjoitti:

    Aika jännä, että Kenialaiset tipuivat yksi toisensa jälkeen. Homma alkoi siitä kun Bekele talloi Kipurulta melkein kengän jalasta jolloin tämä jäi sitomaan nauhoja. Sitten toinenkin kenialainen stoppasi. Menikö heidän yhteistaktiikka Bekelen kantapääkikan vuoksi piluuseen? Etiiopian Bekelellä ikä painoi joten amerikkalaisen ja Farahin yhteispeli kantoi hedelmää kirkkaimpien mitallien muodossa.

    Kenian ja Etipian juoksumaaottelu oli selvästi käynnissä. Olematta kovin vahva asiantuntija voi kai sanoa, että Etiopia on kirin verran johdossa.

    Äänestä

  • kakskytviis ja kirjoitti:

    Kenian ja Etipian juoksumaaottelu oli selvästi käynnissä. Olematta kovin vahva asiantuntija voi kai sanoa, että Etiopia on kirin verran johdossa.

    Joo, ja epäilen, että kaikilta jäi huomioimatta, että somaliasta tullut Farah ja valkoinen amerikkalainen tekivät yhtyeistyötä. Kaikki luuli, että siitä tulee vanhan toisinto - Etiopia-Kenia-ottelu. Mutta kuinkas kävi...

    Äänestä

Miksi somalit eivät kilpaile Somaliassa ?

Äänestä
  • "Outo porukka" hyvä; somalit pärjäävät myös kansainvälisissä kisoissa, samoin etiopialaiset ja kenialaiset. Hyvä syy, vai olisiko kuitenkin ovela tekosyy?

    Äänestä

  • Kumma Heppu kirjoitti:

    "Outo porukka" hyvä; somalit pärjäävät myös kansainvälisissä kisoissa, samoin etiopialaiset ja kenialaiset. Hyvä syy, vai olisiko kuitenkin ovela tekosyy?

    Ovela Tekosyy se on! Eikä Kuussakaan olle käyty. Se on iso Emmental.

    Äänestä

Hyvä vaan. Näkisi joskus senkin ihmeen että kotoisia somppuja näkisi missään muualla kuin kahviloissa ja asemalla maleksimana yhteiskunnan tukemana.

Suomalainen maahanmuuttojärjestelmä tukee alkuperäistä kulttuuria ja pyytelee anteeksi omaansa, niin mitä muuta siitä voi odottaa kuin ylimielisiä ja laiskoja kusipäitä?

Haista vittu, Suomi.

Äänestä

Oliko merirosvon tuoma kulta omaa?? Tuskin.

Äänestä

Suomen Ahmed ja ibrahim ottivat kaksoisvoiton ja maamme laulu raikaa.

Viesti on tulevaisuudesta 2016 kisoista.

Äänestä
  • No vittu toivottavasti ku ei niitä mitalleja oo suomelle ainekaan näistä kisoist tulossa...

    Äänestä

Suomen somalin saa ottamaan juoksuaskelia vain jos hihkaisee, että soisiaalitoimisto menee juuri kiinni!

Äänestä
  • Monastihan nuo juoksentelevat siellä sun täällä, ainakin saadakseen kiinni raiskauksen/ryöstön kohteen, ja sen jälkeen juoksevat pakoon.

    Äänestä

Hienoa että meillä suomessakin on potentiaallisia somali menestyjiä niin paljon.

Äänestä

Somalialainen vie Suomesta kultaa

Äänestä

Suomi ei ehkä tarvitse somaleita, mutta meillä on velvollisuus ottaa heitä tänne. piste.

Äänestä

Laitetaan Somaleills sukset jalkaan ja opetetaan ne pakolal hiihtämään.

Nää meidän talviurheiluun opetetut mustat pallo-otsaiset hiihtoukot hiihtää Norjan hiihtäjät kumoon mennen tullen.

Seuravaksi Nykäsen Matti valmentaa ne pallo-ottat mäkisuksille.

Äänestä
  • Sais saatana nähdä !

    Äänestä

Nyt pitäisi aloittaa somalinuorukaisten kartoitus ja laittaa parhaimmat huipputreeniin. Rahaa pitää olla runsaasti käytettävissä. Lontoon kisat ovat olleet häpeälliset suomelle. Ainoa pohjoismaa ilman mitalia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hyvä hyvä kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/urheilu/olympialaiset2012/uutiset.shtml/2012/08/1591423/farah-juoni-jattiyllatyksen-teimme-taman-yhdessa

Koska Suomelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu