Miksi en saa töitä?

Olen 20 vuotta etsinyt alani töitä, mutta ikinä ei onnistu. Ilmaisiin töihin en mene, ja palkka pitää olla 5000 kk, sillä suomessa ei halvemmalla elätä perhettään. Etsin vain yhtä lajia, siivoomaan ym hanttihommiin en lähde, enkä ulos lähde töihin, siisitä sisätyötä, jossa saan pomottaa. Olen erittäin pätevä ihminen, kun sille päälle ssatun, Sanon vastaan jos siltä tuntuu ja teen aika vähän. Ailti ei löydy töitä. Olen hyvä piirtämäänj a puhumaan. Palkka pitää nousta joka vuosi 1000 e. Jos et vaadi oikeuksia, et koskaan vio niitä saadakaan.
13185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onhan työttömyystuet toki parempia kuin edes muutaman tonnin palkka.

Äänestä

ei kait korvauksilla ihan tuohon pääse,

mutta mikä on vapauden hinta?

Se se on kultaa kalliimpaa.
Jos työ olis herkkua, herrat sen tekisivät.
Sentakia paskahommia tyrkytetään.

Vapaus on herkkua ja sitä ei herroilla ole,
tai sitä ei tavalliselle kansalaiselle suotaisi
siksi se on niin vaikeutettua, kateudesta johtuvaa.

Äänestä
  • jos olet sidottu yhteiskunnan tukiin.

    Äänestä

Mä nautin vapaudesta, rahaa tulee ruokaa sopivasti, kaikki ei edes mene, mulla on säästössä 20 000 e, joita en käytä elämiseen, vaan kaikkeen muuhun kivaan, ja järkevästi.

Äänestä
  • ja säästössä on 10 kertaa tuota enemmän....

    Äänestä

Säästötkin loppuvat, jos elelee niillä pelkästään?

Eikö kannattaisi kerätä lisää duunissa ja elää sitäkin mukavammin eläkkeellä? (Tämä siis sillä oletuksella, että 20 000 säästäjä on tahallisesti työvoiman ulkopuolella ja on alle 60-vuotias).

Äänestä

Meidän firma hakee juuri nuoria ja hyviä tyyppejä. Toki 10 vuoden työkokemus pitäs olla ja korkeakoulu tutkinto ja tohtorin hattu. Meillä ei varsinaisesti tehdä mitään, mut pilvilinnoja rakennetaan ahkeraan.

Äänestä
  • ei enää ole nuori, erityisesti jos kaverilla on vielä tohtorin hattu...

    Äänestä

Eihän kukaan Suomessa perhettään yksin elätä (mikäli et sitten ole ottanut kalliiksi tulevaa venakkoa tai kinkkiä lastesi äidiksi) Pienten lasten vanhemmilla on tuet, tarhaikäisillä on tuet .. pistä muijasi töihin ja ansaitkaa molemmat 2500 € niin pärjäätte.

Äänestä

Minulla sinulle työpaikka, 10.000 eur kk käteen ulkomaan päivärahat.

Tyo alkaa Somaliassa, tehtävänäsi on kantaa kylttiä jossa tekstiä paikallisella kielellä. Sinun ei tarvitse yrittää ymmärtää mitä siinä lukee. Kävelet vain eteenpäin ja hymyilet vastaantulijoille.

Nyt sinua kerrankin onnisti! Oikea onnen Pekka!

Äänestä

Kun olin työttömänä muutamia vuosia sitten ja kävin työnhakukurssia työkkärissä, siellä oli samaan aikaa irtisanottu pankinjohtaja,samanlainen kuin sinä. Joo, jänskät oli puheet: puhui useita kieliä, oli 2 sivua cv:tä täynnä englantilaisia sanahirviöitä. Oli kokemusta ulkomaita myöten, mutta ei vaan saanut työtä.

Minä sain sinä kesänä puhelinpalvelutyön, joka elätti minut eläkkeelle lähtöön asti. Pankinjohtaja kävelee tossa raitilla, eikä ole vieläkään töitä.

Äänestä

Eikö pitäisi osata kirjoittaa ilman kirjoitusvirheitä ennen kun ansaitsee sen 5 tonnia. Et ole kovin pätevä pomoksi.?

Äänestä

Vaihda maata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kallis työntekijä kirjoitti:

Olen 20 vuotta etsinyt alani töitä, mutta ikinä ei onnistu. Ilmaisiin töihin en mene, ja palkka pitää olla 5000 kk, sillä suomessa ei halvemmalla elätä perhettään. Etsin vain yhtä lajia, siivoomaan ym hanttihommiin en lähde, enkä ulos lähde töihin, siisitä sisätyötä, jossa saan pomottaa. Olen erittäin pätevä ihminen, kun sille päälle ssatun, Sanon vastaan jos siltä tuntuu ja teen aika vähän. Ailti ei löydy töitä. Olen hyvä piirtämäänj a puhumaan. Palkka pitää nousta joka vuosi 1000 e. Jos et vaadi oikeuksia, et koskaan vio niitä saadakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu