Miksi unohdimme Murmanskin?
mape.Maaton
571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomen tulevaisuuden suunnat ovat itä, kaakko - ja koillinen. Ne suunnat Suomi laiminlyö. Suomi tahtoo kuulua länteen, upota Euroopan mukana. Venäjä ei aio estää Suomea tekemästä itsemurhaa. Venäjä tulee toimeen ilman Suomea. Mutta Suomi ei 21. vuosisadalla tule toimeen ilman Venäjää, Euraasiaa, itää.
Suomi vain Natoo kumartaa.
Ei ymmärrä omaa etuaan.
SÄÄLI PIENTÄ sUOMEA.
http://yle.fi/uutiset/suomen_kieli_uhkaa_havita_norjan_pikku-suomesta/6232857
Tässä suora ote kuvalehden tekstistä:
"Lapista oli aikoinaan lentoyhteys Murmanskiin. Vuosi sitten Finnair oli aloittamassa säännölliset Murmanskin -lennot uudestaan. Yhtiön edustajat olivat käyneet paikan päällä esittämässä näkemyksensä Murmanskin lentokentällä tarvittavista toimista. Kun ne oli Murmanskin kentällä suoritettu, Finnair olikin jo perunut lentojen aloittamisen."
Ja jatkoa piisaa. Tämä kertoo Suomen nykytilan jo aivan täysin:
Jokin aika sitten valtionyhtiöistä vastaava ministeri Heidi Hautala (vihr) ilmoitti olevansa halukas yksityistämään Finnairin, jotta ”lennot Eurooppaan saadaan turvatuksi”. Ministerin lausunto kuvastelee sitä, miten vahvasti Helsingissä katseet ovat nykyään kohti Brysseliä.
Ja sitten faktaa "Korolljov" nimimerkltä, joka vaati keskittymistä idänpuoleisiin ilmansuuntiin. Aivan oikein, juuri sinne pitäisi nyt katsoa. Se on mielestäni ainoa ilmansuunta, josta tämä maa voi realistisesti edes haaveila saavansa boostia nykyiseen menoonsa.
Nyt pitäisi lopettaa pikkumiljardien suoltaminen "kriisimaiden" velkaongelmiin, ja keskittyä omaan tekemiseen. Mutta minkäs teet, kun koko kansa ja sen johto nukkuu EU-painajaisunta? Tätä tullaan tulevaisuudessa vielä ihmettelemään ja arvostelemaan, se on varmaa.