Voiko peiton alle tukehtua?

kirjesinivalas

Monesti tullut pohdittua, voiko sinne tukehtua, jos on kokonaan siellä alla? Jossain vaiheessa hiilidioksidipitoisuus varmasti on kohonnut huimasti. Se tuskin hyvää tekee.

Nukkuessa varmaan elimistö osaa herätellä tai liikutella kehoa, niin, että pää tulee ulos peiton alta. Entä jos tahallansa on peiton alla, vaikka siten, että menee sängylle kyyristyneenä ja peitto tiukahkosti päälle? Voisiko tukehtua?

5

2648

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----/O,O\----

      Kokeile ihmeessä? ,-)))

    • pienenä pystyin olemaan vaikka kuinka kauan peiton alla, mutta nyt isona menee olo tukalaksi jo muutamassa sekunnissa ,. hapenkulutus on kai satakertaistunut ;) ,.

    • annikoo..

      Tukehtua kai voi ilman peittoakin....joo olinpa näsäviisas....
      Ja onneen voi pakahtua...minkälaista se on...se pakahtuminen.....

    • Anonyymi

      paska kerto mus

    • Anonyymi

      STT
      3:18
      Perusterveydenhuollon kiireettömään hoitoon pääsyn enimmäisajat pitenevät vuodenvaihteessa. Perusterveydenhuollon avosairaanhoidossa hoitotakuu on jatkossa kolme kuukautta ja suun terveydenhuollossa kuusi kuukautta, muistuttaa sosiaali- ja terveysministeriö.

      Myös lääkärien ja hammaslääkärien sekä erikoishammaslääkärien jatkokäyntien toteutumisen enimmäisajat pitenevät.

      Muutokset eivät koske alle 23-vuotiaita.

      Aiemmin kiireettömään hoitoon on täytynyt päästä perusterveydenhuollossa viimeistään 14 vuorokaudessa. Suun terveydenhuollossa hoitotakuu on ollut neljä kuukautta.

      Muutos on osa Petteri Orpo (kok) hallituksen päättämiä säästötoimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      72
      7467
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      84
      5684
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      39
      3816
    4. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      16
      3120
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2945
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      96
      2785
    7. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      42
      2760
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      2111
    9. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1836
    10. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      243
      1713
    Aihe