Olen sitä mieltä, että Stalin oli sivistynyt ja taitava mies.
Hänen ansiostaan Neuvostoliittosta tuli suurvalta jota kunnioitettiin.
EIKÄ PIDÄ UNOHTAA NEUVOSTOLIITON RAUHANPOLITIIKKAA!
Hänen ansiostaan Neuvostoliittosta tuli suurvalta jota kunnioitettiin.
EIKÄ PIDÄ UNOHTAA NEUVOSTOLIITON RAUHANPOLITIIKKAA!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos olisi ollut taitava niin ei olisi tarvinnut tappaa niin monia. Resurssien tuhlausta.
Jos olisi ollut sivistynyt niin olisi ymmärtänyt ettei sellainen järjestelmä kauan pysy pystyssä jota täytyy karkein voimatoimin kannatella.
Olisi vaan pysynyt teologiassaan.
puksutteli sukulaistyttöjä, tappoi vaimonsa, ei pitänyt peseytymisestä eikä lukemisesta. Sivistynyt mies.
Stalin oli pedofiili joka tykkäsi kolmetoistavuotiaista siperialaisista tytöistä. Eipä siis ihme että tunnet sielullista veljeyttä tuota viiksivallu toveria kohtaan.
Stalin oli sivistymätön mies, mutta ymmärsi geopolitiikkaa. Stalin tappoi ja tapatti miljoonia venäläisiä, mutta oppi lopulta ymmärtämään Venäjän ideaa. Putin on oikeassa: Staliniin ei pidä suhtautua vain yhdellä tavalla. Sama tietysti pätee myös Pietari Suureen ja Iivana Julmaan.
Juuh. Siperia todella opetti Joelle "Venäjän ideaa". he he he
Sukulainen ulkoministerinä tapasi Stalinin neuvotteluissa toisen maailmansodan jälkeen. Ihan asiallinen. Yleensä neuvotteluisa oli vain Molotov. En tiedä oli juovuksissa vai mikä niin kuitenkin eräänä päivänä vaadittiin Karjalaakin takaisin. He olivat YYA-miehiä.