VASTAISIKO PUOLUSTUSVOIMAT: matkakorvaus armeijassa

Maksaako Puolustusvoimat alokkaalle lomamatkat?
Jos, niin tuleeko korvaus tilille kuten päiväraha vai saako alokas matkakortin?
75829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Puolustusvoimat ei vastaile keskustelupalstoilla. Kysy asiaa suoraan puolustusvoimilta.

Äänestä
  • Tuo niinkutsuttu roskasakki ei kykene edes puolustautumaan tarpeeksi tuhoa ja vihaa tekeviltä henkilöiltä joita eivät hyväksy palvelukseensa.

    Pelkkä skapparien ryyppykerho tuo on nähdäkseni.

    Äänestä

Matkat asuin- ja palveluspaikan välillä korvataan. Ulkomaan hupimatkoja ei. Niille tuskin inttiaikana pääsisitkään.

Omana aikanani sai litteran, joka oli käypä kotimaan matkalippu junassa tai bussissa.

Eli vastaukseksi kysymykseesi: "lomamatkoja" ei korvata, "työmatka" kylläkin.

Äänestä
  • Kaverini palvelee Santahaminassa, asuu pääkaupunkiseudulla. Bussimatkat joutuu maksamaan omalla matkakortilla. Ei korvata.

    Äänestä

Isä oli tuolla santahaminassa joskus palvelemass, joo tosiaan, ei kannata eikä puolustusvoimat vastaile, lukevat vain kirjoituksia :)

Vastaavat henkilökohtaisesti jos on tärkeää :)

Äänestä

Mites jos menee santahaminaan ja asuu Helsingissä? Maksaako armeija matkakortin? Jos joka toinen perjantai tulee se kuusikymppiä päivärahoja tilille ja siitä vielä hsl:n kuukausikortti maksuun niin eipä siinä paljon mitään jää käteen...

Äänestä

Helsingissä ei taida tuo puolustusvoimien matkakortti toimia, muualla suomessa sillä voi matkustella ilmaiseksi. En kyllä tiedä miksi se on tehty noin typerästi. Eduskunta nosti päivärahaa 30 senttiä joku vuosi sitten, nyt siis saa 5€ päivä eli kahden viikon välein 70€ entisen 60€ sijaan.



Kannattaa kyllä selvittää miten tuo Helsingissä menee, voisi kuvitella että kyllä sielläkin ne matkat pitäisi ilmaiseksi päästä, liekkö sitten puolustusvoimilla joku oma yksittäinen kortti Helsingissä matkusteleville?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ALOKKAAN MATKAT kirjoitti:

Maksaako Puolustusvoimat alokkaalle lomamatkat?
Jos, niin tuleeko korvaus tilille kuten päiväraha vai saako alokas matkakortin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu