Onko järkeä käydä alkeiskursssi issikoilla?

Aikuisaloittelija

Onko järkevää, että kävisin alkeiskurssin issikkatallilla? Näin siis oppisin ratsastamaan ns. islantilaiseen tyyliin (tai siis oppisen sen tyylin alkeet), mutta onko siitä hyötyä/haittaa, jos sitten haluaisinkin myöhemmin ratsastaa myös muilla hevosilla?

Poikkeaako issikalla ratsastaminen siis olennaisesti muilla hevosilla ratsastamisesta (toki töltin ja passin osalta, mutta ovatko esim. apujen käyttö ravin nostossa jne samanlaisia)?

16

1616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Horses<3

      Mä alotin issikoilla, ja oon niillä ratsastanut nyt 5 vuotta. Issikat on tosi hyviä ja rauhallisia hevosia alottelijalle ( yleensä luonteeltaan rauhallisempia kuin muut hevoset ) ja oppii helposti ratsastamaan myös muilla hevosilla jos niihin ajan myötä siirtyy. Oon ratsastanut nyt vuoden näillä "normaaleilla" hevosilla, ja sen tyylin oppii nopeesti, vaikka avut ja istunta ovat vähän erilaisia.

      Ravin nosto ei poikkea mitenkään, laukan nosto on yleensä erilainen kuin muilla hevosilla.

      • Issikkoistahaaveilev

        Jäi kiinnostamaan millä tavoin laukannosto poikkeaa?


      • Horses<3
        Issikkoistahaaveilev kirjoitti:

        Jäi kiinnostamaan millä tavoin laukannosto poikkeaa?

        Siis yleensä myödätään sisäohjaa, ja ulko-ohja jää kireälle. ( tavallaan asetetaan ulos ) sisäpohkeella nostetaan laukka, sitä siirretään vähän taaksepäin, ja ulkopohjetta vähän eteen, eli päinvastoin kuin muilla hevosilla. Koulutetulla kilpahevosella riittää yleensä lähes huomaamaton myötäys sisäohjalla, tavallisilla tuntihevosilla avut täytyy antaa selkeämmin. Jos vasta harjoittelee nostoa, opettaja yleensä käskee laittamaan sisäohjan kokonaan löysäksi koko laukan ajan. Olen törmännyt myös issikoihin joilla nostetaan laukka samalla tavalla kuin muilla hevosilla, mutta tietääkseni näitä hevosia on harvemmassa.


      • sk
        Horses<3 kirjoitti:

        Siis yleensä myödätään sisäohjaa, ja ulko-ohja jää kireälle. ( tavallaan asetetaan ulos ) sisäpohkeella nostetaan laukka, sitä siirretään vähän taaksepäin, ja ulkopohjetta vähän eteen, eli päinvastoin kuin muilla hevosilla. Koulutetulla kilpahevosella riittää yleensä lähes huomaamaton myötäys sisäohjalla, tavallisilla tuntihevosilla avut täytyy antaa selkeämmin. Jos vasta harjoittelee nostoa, opettaja yleensä käskee laittamaan sisäohjan kokonaan löysäksi koko laukan ajan. Olen törmännyt myös issikoihin joilla nostetaan laukka samalla tavalla kuin muilla hevosilla, mutta tietääkseni näitä hevosia on harvemmassa.

        Mielestäni erittäin hyvä jutu tuo sisä ohjan päästäminen kokonaan pois, sillä useat ihmiset kiskovat hevosia kääntymään sisäohjalla ja jäävät siihen muutenkin kiinni.


    • Hyvä kysymys!

      Hyvä kysymys!

    • Ponix

      Kannattaa aloittaa muilla poneilla kuin issikpilla.en halua loukata ketään mutta issikat ovat tosi jääräpäisiä tietysti poikkeuksiakin varmasti on.issikka on muuten todella hyvä hevonen se kuuluu lempareihini mutta sillä ei kannata aloitta.sori noi virheet

      • 123:)

        Tallilla jolla ratsastin issikoilla oli yhteensä 25 issikaa (suunnilleen) ja niistä kutakuinkin 4 oli jääräpisiä! Että en tiedä oletko mistä saanut tuon päähäsi, vai oletko mennyt vain yhdellä ja sammalla issikalla. Mutta pienelle lapselle ehdottomasti parempia issikat kuin jotkun shettikset ja isommillekin ihmisille suosittelen issikoilla opettelemaan alkeet.


      • issikka71

        Olen ollut 19 vuotta issikoiden omistaja ja olen nähnyt lukuisia issikoita elämäni aikana..
        Olen töissä yli 20 hevosen issikkatallilla
        En ole koskaan törmännyt itseppäiseen issikkaan
        Ovat nöyriä ja kilttejä
        Ovat varmastikkin helpoimpia hevosia joilla lapset ja aloittelijat voivat aloittas ratsastusuransa
        Minun tällähetkellä 3,5 vuotias lapseni on taluttanut ja käsitellyt hevosiani jo siitä lähtien kun aloitti kävelyn
        Eivät tee niin kuin esim russ ponini..
        Yhtäkkiä vasn jymähtää paikoilleen tai jyrää tai vaan menee mihin haluaa
        Se että tallilla ja hevosten käsittelijällä on tietysti paljon asian kanssa tekemistä
        Miten niitä läpiratsastetaan, käsitellään ja hoidetaan
        Hevosista tulee omistajiensa kaltasia
        Eli näissä tapauksissa ongelma saattaa olla kaikkialla muualla kun itse hevosissa


    • Issikka

      Ponix// Kuule, se jääräpäisyyskin on ihan yksilöllistä. Jotkut issikat saattaa olla tosi jääräpäisiä, mutta kaikki millä minä olen mennyt, ovat olleet yhteistyönhaluisia.

    • feikkiruusu

      Issikat ovat oikein hyvä tapa aloittaa., sillä ne ovat kokonsa puolesta pieniä mutta vahvoja, ja niiden askellajit ovat yleensä tavallista "pehmeämmät" ja se helpottaa mm. istunnan harjoittelua. Issikkaa ratsastetaan täysin samalla tavalla kuin muitakin hevosia. Ja joku tuossa sanoi että issikat ovat jääräpäisiä, totuus on se (puhun nyt siis 4v kokemuksella issikkasiittolassa) että issikat ovat yleensä muita hevosia leppoisampia ja luottavaisempia. Issikoilla ratsastuksessa on myös palkitsevaa, että pääsee kokeilemaan erilaisia askellajeja (töltti ja passi) ja issikkavarusteita.

      Jos haluat ratsastaa myös muilla hevosilla, siitä vaan. Täysin samat avut ja muut. Joku mainitsi että issikoita käsketään eri tavalla (esim. laukka-avut) mutta asia ei todellakaan ole näin. Jokainen hevonen on yksilö, toinen puoliverinen nostaa laukan laukkapohkeella ja toinen taas täytyy ajaa laukkaan. Sama pätee issikoihin, ei ole kahta samanlaista hevosta.

      Lisään vielä loppuun, että kaikki issikat ei ole huonoja hyppääjiä ja hyviä tölttäreitä. Itse vuokrasin issikkaa joka ei osannut töltätä tai passata, vaikka vanhemmat osasivat. Tämä issikka oli hyvä hyppäämään, ja hyppäsin tällä usein. Toinen asia taas on, että kaikki issikat eivät ravaa. Sellaisellakin olen monta kertaa mennyt, mitä ei saa millään ravaamaan, mutta tölttää sitäkin paremmin, ja ei osaa ollenkaan hypätä :)

    • sjiooxd

      Ehkä mieluiten aloittaisin ratsastuksen ns. isoilla hevosilla (tai poneilla), jotta avut tulevat opittua helposti, kun on kolmivaihteinen alla. Siitä on sitten hyvä siirtyä issikoihin, jotka toimivat samoilla avuilla kuin muutkin hevoset, mutta jotka vaativat lisäoppia ratsastajalta lisävaihteiden käyttöön.

      Mikään ei silti estä ratsastuksen alkeiden opiskelua issikoilla, kunhan valitsee tallin, missä on myös kenttätunteja. Ihan samoja asioita issikoilla tehdään, kuin isoilla hevosillakin, ei issikoilla ratsastaminen ole mitään salatiedettä :) Ainoastaan töltin ja passin ratsastaminen vaatii lisäharjoitusta issikalla.

    • snotra

      mä ehkä menisin mieluiten suomenhevosella alkeis kurssin

    • issikkahullu♥

      En mäkään käynyt. Aloitin ratsastuksen ihan vain issikoilla. Laukan ja ravin nosto on sama :--)

    • hannver kasvattaja

      On järkevää aloittaa issikoilla koska
      1. ne ovat rauhallisia
      2. niillä ei yleensä kaytetä mitää erikoisvarusteita (niinkuin nimeltämainitsemattomalla tallilla jouduin laittamaa martingaalia)
      3.töltti ja passi ovat elämyksiä!
      I love issikat

      • Kauraturpa99

        Mielestäni kaikilla hevosilla voi aloittaa suosittelen aloittamista issikoilla ja pienemille suosittelisin vuonohevosta. Itse olen ratsastanut n.4 vuotta erilaisilla hevosilla pienenä suosikkini oli erityisesti tallini himan pyörähkö vuonohevos tamma! Nykyään en tykkää tästä ponista niin paljon mutta olen sitä mieltä että ratsastuksen voisi aloittaa millä rodulla tahansa.


    • Vörtur

      Kannatan todellakin issikoilla aloittamista.Eräs tuttuni aloitti Tuulensillan tallilla viime vuonna ihan harraste mielessä ja on jo nyt kehittynyt paljon.Ja tuo laukan nosto on eri talleilla erilainen.Ei ole väärää eikä oikeaa tapaa nostaa laukka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3918
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      356
      3041
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1967
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1675
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1119
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      39
      884
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      808
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe