Kävin naprapaatilla ja hän teki mulle kaularangan manipulaation kysymättä. Vasta kun niska rusahti tajusin kysyä, että oliko tää nyt se. En missään tapauksessa olisi halunnut manipulaatiota, kun oon lukenut kauhutarinoita seurauksista. Naprapaatti yritti rauhoitella, ettei niitä mokia ammattilaisille tapahdu, mutta kyllä vaan pikaisen googlauksen perusteella näkyy tapahtuvan.
Onko täällä kokemuksia näistä manipulaatioista? Kuinkahan paljon niitä tehdään ja kuinka isolle osalle tulee haittoja? Missä vaiheessa haitat tulevat esiin, heti käsittelyn jälkeen vai viiveellä? Että kuinka kauan tässä nyt sit tarttee pelko persiissä odotella, lähteekö näkö tms. hurjaa ?
Onko täällä kokemuksia näistä manipulaatioista? Kuinkahan paljon niitä tehdään ja kuinka isolle osalle tulee haittoja? Missä vaiheessa haitat tulevat esiin, heti käsittelyn jälkeen vai viiveellä? Että kuinka kauan tässä nyt sit tarttee pelko persiissä odotella, lähteekö näkö tms. hurjaa ?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ole huoletta-Sinulla ei ole mitään hätää. Ammattilainen tietää mitä tekee mutta tietämättömät ei tiedä.
Onko nielemis- ja hengitysvaikeutta? Saattaa ilmetä vasta päivien päästä.
Tarkkaile kaulan aluetta. Kääntyykö pääsi?
karseeta kun tällaista tehdään, hengenvaaraa tai muuta vaaraa.
mitään ei saa tehdä kysymättä
Sain avun kun kaularan´ka hoidettiin. Hoidetaan edelleen ja hyvin menee. Käyn ammattilaisella.
olen käynyt hierojalla joka on manipuloinut selkää että niskaa,mitään pelättävää ei ole jos tekijä todella osaa hommansa.tietenkään ei saisi ilman lupaa manipuloida.eka kerta oli pelottava.
Manipulaatio on turvallinen kun sen suorittaa ortopedi, fysiatri, koulutettu kiropraktikko, naprapaatti tai osteopaatti. Heillä on perusteellisin koulutus nikamakäsittelyihin. Myös OMT-fysioterapeutti tekee joitakin manipulaatioita.
Perusteellisilla alkuhaastatteluilla ja alkututkimuksilla poissuljetaan ne tilanteet milloin ei saa tehdä manipulaatiota. Manipulaatioita ei tehdä ilman asiakkaan lupaa. Toki suurimman avun voi saada manipulaatioista, jos niin on todettu. Koulutettu kiropraktikko, naprapaatti tai osteopaatti tietää milloin asiakasta on kehoitettava ottamaan yhteyttä lääkäriin.
Hierojalla ei ole lupaa manipuloida selkärankaa tai kaularankaa. Koulutus ei riitä tunnistamaan niitä tapauksia milloin EI saa tehdä manipulaatiota. Poikkeuksena ne hierojat jotka ovat miltei valmiita kiropraktikkoja, naprapaatteja tai osteopaatteja ja ovat koulutuksessaan siinä vaiheessa että heillä on koulutuslaitoksen lupa tehdä oppilastöitä.
Manipulaatiossa rusahdukset ja napsahdukset kuuluvat asiaan.
Mistä lähtien hierojat ovat olleet ammattilaisia manipuloimaan selkää ja niskaa? Minun käsitykseni mukaan hierojien koulutukseen ei kuulu manipulaatiot.
Itse olen käynyt manipulaatiokoulutuksen saaneella OMT-fysioterapeutilla, joka on kertonut mitä tehdään ja mitkä mahdolliset riskit ovat... Hän manipuloi niskaani kysyttyään ensin luvan minulta. Sain apua niskakipuun ja päänsärkyyb!
Nyt tekee mieli olla pikkasen häijy; jos olo tuntuu hyvältä ja hoito autto niin manipulaatio oli oikein tehty. Nyt sitten vaan hyvässä kunnossa alat perätä korvauksia ja syyttää naprapaattiasi vastuuseen, että hoitaa väärin. Kipuilevana, niskat ja lihakset jumissahan sitä ei oikein jaksa muuta kuin keskittyä kipuihin päivästä toiseen.
ei pitäis manipuloida koska se voi olla vaarallista
Ihminen on tutkittava perusteellisesti mm. röntgenkuvin ennen mitään manipulaatiohoitojen aloittamista! Muutoin voidaan puhua hoitovirheestä.
Lisäksi ja ennenkaikkea: potilaalta on kysyttävä lupa eikä oltava ylimielinen, mitäänselittelemätön, kaikkitietävä, itsekäs paskiainen.
No nyt on sitten soinut korva kaksi viikkoa... Ja sydän hakkaa korvissa. Kävin korvalääkärissäkin, mutta eipä tuo oikein mitään sanonut. En tosin tajunnut mainita manipulaatiosta mitään. Nyt vasta tuli mieleen, että johtuukohan suhinat siitä. Pääsisköhän sillä perusteella esim. TT-kuviin, kun sanoo että manipulaatio on tehty ilman lupaa ja oireet alkoi siitä?
Sain lähetteen kaularangan ja kaulasuonten MRI-kuvaukseen. Kuvaus on ensi viikolla. Mulla kun on noita niskaongelmia (pää puuduksissa, niska kramppailee ym.) niin näkyykö tuossa kuvauksessa nyt sitten kaikki, mikä siellä voi olla pielessä?
Melkonen hinta tulee naprapaatille, jos mitään ei löydy... (jos löytyy niin maksaja lienee se naprapaatti?). Omavastuu 420 e, kun en jaksa odottaa puolta vuotta julkisen jonossa.
Tee vahinkoilmoitus potilasvahinkokeskukseen. Etkä kai aio olla ilmoittamatta aluehallintovirastoon hoitovirheestä.
Näkyy ja ei näy.
Mutta kun sinua ei ole kuvattu ennen manipulaatiota, niin sulla ei todellakaan ole mitään todisteita, että vaivasi johtuvat manipulaatiosta.
Eli ite maksat ja kärsit.
Ja näin se vaan menee.
Minut kuvattiin ennenkuin tehtiin manipulaatiota. Kuvauksella varmistettiin, jotta manipulaatioa voi tehdä.
http://tarinani.webs.com/
Niskan aluetta ei missään nimessä kenenkään tulisi manipuloida. Näin minulle on sanonut ainakin kolme lääkäriä (fysiatri, neurologi ja oma työterveyslääkäri). Samaa on sanonut useampi fysioterapeuttikin. Jos niskaa ei ole edes rtg-kuvattu, siellä voi olla välilevypyllistumia, jotka eivät tästä käsittelystä tykkää. Mistä ihmeestä näitä niskan niksauttajia aina löytyykään. Itse kävin yhden ainoan kerran kiropraktikolla (koulutettu, myös fysioterapeutin tausta), ja tämä heppu sitten kysymättä mitään rusautteli niskaa ja alaselkää. Mukanani vein vastaanotolle kaikki paperini, tuskin niitä edes luki ennen "hoitoa". Hakeuduin tähän paikkaan epätoivoissani iskiaksen yms. takia, mutta jouduinkin sairaslomalla tämän "asiantuntijan" manipuloinnin jälkeen. Ja niska paukkuu ja rutisee edelleen, käynnistä on kuukausia. Onneksi en sentään halvaantunut, mutta sairaslomalla olen taas kerran.
Kantelitko?
En hakenut korvauksia, mutta soitin kyseiseen paikkaan ja annoin palautetta. Eivät laskuttaneet mitään käynnistä, yrittivät kai hyvitellä. Itse herra Kiropraktikko ei kyllä henkilökohtaisesti ottanut yhteyttä mitenkään. Mutta tämän kokemuksen jälkeen olen todellakin aika varuillani näiden manipulaatiohoitojen suhteen. Terveselkäiselle ei ehkä niin vaarallista jos asialla on todellakin asiansa osaava ja huolellinen ammatinharjoittaja, ja joka on ehdottomasti katsonut ne suht. tuoreet magneetti- tai rtg-kuvat manipuloitavasta alueesta. Selkävaivoja ja iskiasta menin itse valittamaan, mutta sitten yhtäkkiä niskaani rusauteltiin oikein reippaalla otteella. No, jokainen valitsee itse hoitonsa, mutta tällaista kokemusta en aio enää itselleni hankkia. Netistä löytyy useita kertomuksia ja ihan lääketieteellistä faktaa siitä, mitä niskan manipulointi voi pahimmillaan tehdä.
Siksi ammattilaine pyytää kuvat ennen manipulointia.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10930349
"Vasta kun niska rusahti tajusin kysyä, että oliko tää nyt se."
No, ei pitäisi nauraa, kun itselläkin on väännetty toinen puoli haudan partaalle.
Jos vähänkin epäilevät välilevypullistumaa eivät koske edes pikkusormella.
Kokeiltu on sekä hierojaa, että kiropraktikkoa.
" Mene lääkäriin mahdollisimman pian".
No, nyt on kaularankaa hoidettu ensin pehmeillä keinoilla (ei apua) ja lopulta suorastaan pyysin OMT-fyssarin manipuloida, kun olo oli sietämätön. Tämä oli siis eri ihminen kuin se eka ja tuohon fyssariin luotan, sillä on hyvin arvostettu työssään täällä meillä päin. Hän sitten "kevyesti" manipuloi vain tarvittavan pienen niksauksen ja olo alkoi parantua muutaman päivän kuluttua. Nyt niskat on jo melkein kunnossa.
Kävin kuvauksessakin aiemmin syksyllä ja siellä ei näkynyt ongelmia. Tämä OMT-fyssari on onnistunut korjaamaan nyt sekä korvan soimisen että niskapulman, joten taidanpa kääntyä hänen puoleensä jatkossakin :)
Niin kuinka nopeasti vakavat haitat ilmenevät? Itellä ollu kovia niskakipuja manipulaation jälkeen, aikaa niksautuksesta on pari viikkoa.
Yksi koulukunta ei suosittele kaularangan manipulaatiota. näkemys on varsin
perusteltu. Mobilisaatio ja hieronta ovat useimmille riittävät hoidot.
Mikä on mobilisaatio?
Mobilisaatiossa nivel jossa on liikerajoitus viedään ääriasentoon toistuvasti ilman fysiologista liikelaajuutta ylittävää voimaimpulssia.
Mobilisaation yhteydessä nivelten liikelaajuutta lisätään venyttämällä pehmytkudoksia. Mobilisaatiolla päästään usein samaan lopputulokseen kuin manipulaatiolla, mutta hitaammin.
Itse kävin kyseisessä hoidossa eilen onko normaalia että kroppaa särkee sen jälkeen ? Alkoi huolettaa kun nyt sattuu kovasti selkään ja pyllyyn ja alapäähän koskee jopa suihkussa kun sinne valuu vettä ei sattunu ennen eilistä. Koko selkä ihan hellänä soitan huomenna paikkaan jossa kävin koska istuminen ja liikkuminen on yhtä tuskaa.
Vain erittäin hyviä kokemuksia 20v ajalta 5 eri naprapaatista. Kaikilla huippukoulutus. En ole koskaan pelännyt ja aina auttanut.