Jerusalemissa tänään kuulemma järjestetään mielenosoitus uudisasutusten poistamista vastaan. 150.000 ihmistä on pyrkinyt asettumaan pitkään ketjuun Gush Katifin reunamilla protestoimaan PM Sharonin päätöstä lopettaa Gazan uudisasutus.
Eräs mielenosoittaja sanoo, että me haluamme osoittaa siteemme tähän maahan, ja että olemme elävä osa Israelia.
Eräs mielenosoituksen järjestäjistä sanoo, että ketju on poliittisen historian neljänneksi laajin ihmisketju maailmassa, laajimmat ovat olleet Latvian 2 miljoonaa ja Taiwanin 1,5 miljoonaa ihmistä ketjussa käsi kädessä.
Ketjun valmistelu on kestänyt 3 kuukautta ja se muodostetaan tänään klo 17-19.
Eräs mielenosoittaja sanoo, että me haluamme osoittaa siteemme tähän maahan, ja että olemme elävä osa Israelia.
Eräs mielenosoituksen järjestäjistä sanoo, että ketju on poliittisen historian neljänneksi laajin ihmisketju maailmassa, laajimmat ovat olleet Latvian 2 miljoonaa ja Taiwanin 1,5 miljoonaa ihmistä ketjussa käsi kädessä.
Ketjun valmistelu on kestänyt 3 kuukautta ja se muodostetaan tänään klo 17-19.
Vastaukset 21
Vanhimmat
on järjen ja totuuden ja oikeudenmukaisen Palestiinan valo! Se ei ole muutama hallituksen takaa tukema aivopesty propagandakettinki!
ei ole Israel on muitakin asioita.
minusta tutuu että Shalom yhden asian liikkeellään rikkoo palstan periaatteita.
En missään nimessä ole samaa mieltä noiden protestiketjulaisten kanssa, mutta demokraattisessa maassa heitä on aika paha jättää täysin huomiotta.
Onneks 150 000 ei ole lopultakaan niin suuri määrä, että Sharonin kannattaisi huolestua. Israelissa on kuitenkin melkein 6 miljoonaa asukasta, ja 150k siinä ei kauhean paljoa paina suuresta efektistään huolimatta (onhan se lopultakin pirusti ihmisiä).
sai VilleLinssi seinän suomalais naisiltamme vastaan ja lennähti jankuttamaan uutta aihetta.
Ei ole ihme että jouduit tyytymään amerikkalaiseen viihdyttäjään,bwahahah!
Mistä puhut? Olen osallistunut vähän kaikkiin aiheisiin luonnonsuojelusta Israeliin ja mormoneista CIAhan Otaniemessä (jälkimmäiset kaksi kertovat paljon ideoiden pintaan tuojien järjestä).
Taidat olla huvittunut ihan yksinäsi (ei niin että siinä mitään väärää olisi), mutta kun tänne osallistut, olisi kivaa, jos olisi jotain keskustelua herättävää sanottavaakin.
Nostaisit boardien laatua paljon jos laatisit hyvän vastauksen '...':n sinulle suunnattuun threadiin. En haluaisi uskoa, että et kykene vastaamaan siihen mielekkäästi, kun kuitenkin edustat yleensä paremmin argumentoivaa puolta.
sopinee Ville-insinöörille yhtä hyvin kuin muuri Palestiinaankin?
nostaisi omien juttujensa tasoa käyttämällä suomen kieltä?
Olemme Suomessa emme USA ssa!
tyttö-mies Iisalmesta-Jaana ainakin sama henkilö.
Osaatko IKINÄ puhua asiasta?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000004069369
(aloitit sen vielä samalla nickilläkin!)
Joku sanoi ettätämätäälläkin miljonäärinä esiintynyt VilleL olisi Miljonääri Jussi?
mahtumaan suomalaiseen inssiin?
Eikö se meidän Iron Mike ollut tosi rikas mies omien sanojensa mukaan? Kuis se näin on täältä karannut?
on palstan säännöt palstalla ohjeet!
VilleL!Rikot jälleen sääntöä! Jätä toiset kirjoittajat rauhaan!
Melkein kyynel vierähtää silmään. Kokeiles saada sheriffi bannimaan. Jotenkin siellä voi olla vaikeuksia ottaa teidä vakavasti, kun näkee kuinka monta eri nickin viestiä on tullut samasta IPstä :)
onnistuu se.
Tällä palstalla ei ole sitäpaitsi mitään nikkirajoitusta myöskään.Ainoa asia on saman viestin lähettely.
Ja uskon todellakin ettei jaana ole Iron Mike eikä muukaan toinen.
Niin amerikkalaiskriittistä porukkaa, mutta eikö meidän suomalaisten pitäisi toimia eikä vain puhua.
"onnistuu se."
Odottelen innolla.
"sitäpaitsi"
Tämähän nyt varsinainen epidemia. Pitää varmaan hamstrata hyviä näppiksiä kohta, voisi tehdä pienoisen omaisuuden kun kaikilla näyttää olevan omat rikki.
"Ja uskon todellakin ettei jaana ole Iron Mike eikä muukaan toinen."
Ei edes "sama"?
Jos tänne laitettasiin sääntö, että alle miljoonan euron omistajat eivät saisi kirjoitella, niin luultavasti kirjoittelisin täällä yksin. Näin ikävästi suhteesi on marjat VilleL.
Muistan kun aikanaan kutsuin sinut Haukilahden Merihelmeen käymään (Westendissä on köyhästi paikkoja). Ymmärrän että sinulla olisi varmasti melkoinen ajomatka missä nyt asutkaan, mutta nopeastihan sieltä miljonääri tulisi vaikka lentokoneella. Olisi hauska nähdä.
Käväisen tänään 19:00 vaikka. Tuskin siellä nyt olet, mutta jos joku sattuu asumaan lähellä, niin käykööt vaan.
Onhan monta sionisti-rasistia rivissä.
Israel joutuu luopumaan rikollisesta toiminnasta useita kertoja lähivuosien ajan, joten näille "luvatun kansan" maanryöstäjä siirtokuntalaisille riittää ketjujen muodostusta lähi aikoina.
... voi katsella hyvin tuoreita kuvia seuraavasta osoitteesta:
http://www.kol-israel.com
News Photos - Read
Sielläon muitakin kuvia ja uutisia ihka ajankohtaisista jutuista.