Liian monta lemmikkiä

Eli minulla on tällä hetkellä yksi koira ja yksi kissa 65 neliön asunnossa. Haaveilen vielä kahdesta kissasta, itseni mielestä tilaa kyllä on mutta mietin vaan että onkohan se kuitenkin jo liikaa?
Kun kahdella eri kasvattajalla on pennut, rodut ovat eri ja kaikki osuisi kohdilleen esim. lyhyehkö välimatka, mukavat kasvattajat, upeat kissat.
Annanko palaa vai unohdanko haaveiluni?
791
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

asuntosi neliöt riittävät, mutta mitä sanoo entiset lemmikit. Varustaudu kissatappeluun jos otat lisää. Eikä koirakaan varmaan kovin onnellinen oo, kun tulee lisää huomion jakajia

Äänestä

Nuoret kissat ryskäävät ja paljon, kuvittele kahta teinikissaa hyppelemässä seinillä. Oletko puhunut kasvattajan kanssa? Hänhän osaisi sanoa miten paljon tulevat pennut tarvitsisivat tilaa.

Äänestä

ihme meininkiä ku tyypit hommaa asuntoihinsa eläintarhaa... maatilat on eriksee sinne noita eläimiä. tiedän tyypin jolla on 4 koiraa ja 3 kissaa asuu 40 neliön kämpäs ,ei halleluujaa! mua ainaki jo alkais ahdistaa tollanen määrä. mulla on yksi koira 62 neliön asunnossa se riittää. kiitos

Äänestä

Meillä on 54 neliön (kerrostalo)kämpässä yks koira, kaks kissaa, kaks akvaariota ja kaks käärmettä. Hyvin mahtuu! Voin myöntää ettei tähän kämppään enempää elukoita mahtuis, mutta tälle määrälle en näe mitään ongelmaa. =)
Joten mielestäni voit hyvin toteuttaa haaveesi. Toki saattaa olla että asunnossasi ei ole hetkeen kauhean rauhallista, mutta löytyy niitäkin hetkiä kun kaikki eläimet nukkuu x)
Sitäpaitsi väittäisin että kissat nauttivat enemmän lajikumppaneista, kuin asunnon neliöistä. :)

Äänestä

itellä 48 neliön yksiössä koira, kaksi marsua sekä kissa... sopu sijan antaa! :)

Äänestä

Kyllä voit mielestäni ihan hyvin otta ne kissat.
Itse otan kissanpennun mutta on toinenkin kissa johon pitäisi saada tottumaan (:
Joten etsi vain sopivat kissat ja hae (:!

Äänestä
  • Miksi oikeastaan haluat lisää eläimiä? Minulla on yksi, ja mieluummin pidän tosi hyvän huolen siitä yhdestä kuin vähän huonomman monesta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Myrtty. kirjoitti:

Eli minulla on tällä hetkellä yksi koira ja yksi kissa 65 neliön asunnossa. Haaveilen vielä kahdesta kissasta, itseni mielestä tilaa kyllä on mutta mietin vaan että onkohan se kuitenkin jo liikaa?
Kun kahdella eri kasvattajalla on pennut, rodut ovat eri ja kaikki osuisi kohdilleen esim. lyhyehkö välimatka, mukavat kasvattajat, upeat kissat.
Annanko palaa vai unohdanko haaveiluni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu