1917

Idman Enckell ja Svinhuvvud. He kävivät bolsheviikeiltä hakemassa itsenäisyyden. Bolsheviikit pani nimet alle Pietarissa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin tekivät.Mitä sitten?

Äänestä

Venäläiset on tehneet tästä huikeen elokuvan luottamus. Löytyy you tubesta

Äänestä

Idmannin pojat teki kavalluksen. Hatanpään kartano luovutettiin kunnalle. Hatanpää maineen käsitti aikoinaan noin kolmasosan Tampereesta.
Svinhuvud oli Suomen presidentti 1931-1937.
Kalle toimi ulkoministerinä sodan jälkeen. YYA rauha jne.

Äänestä

You tubesta löytyy elokuva nimeltä luottamus joka kertoo itsenäisyytemme alusta.

Äänestä

"Idman Enckell ja Svinhuvvud. He kävivät bolsheviikeiltä hakemassa itsenäisyyden. Bolsheviikit pani nimet alle Pietarissa."

Ja ketut. Lenin tunnusti pakon edessä itsenäisyyden, jonka suomalaiset itse itselleen ottivat. Leniniä ketuttu asia ensiksi niin paljon, että lähetti Suomen itsenäisyyttä vastaan punaisille aseita. Ja kun sekään ei auttanut, niin harmitti niin paljon, että aika nopeasti lahosi Leniniltä koko alapää. Yläkerrastahan katteet olivat jo kaikonneet aiemmin, kun oli kyyti ollut sillekin päälle liian kovaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tälläkerta kyllä kirjoitti:

Idman Enckell ja Svinhuvvud. He kävivät bolsheviikeiltä hakemassa itsenäisyyden. Bolsheviikit pani nimet alle Pietarissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu