Vauvakaste on toimenpide, jossa kohteen mielipidettä ei kysytä. Se on eräänlainen pakko. Muut päättävät, että vauvan on heti uudestisynnyttävä ja se edellyttää kastamista.
Jumala ei kuitenkaan harrasta pakkoa kuten ihmiset usein. Jumala jättää päätösvallan ihmiselle. Ihminen itse saa valita, uskooko ja haluaako uudestisyntyä ja sen jälkeen ottaa vapaaehtoisesti kaste.
Jos vauvojen pakkokastetta ei olisi, vaan kunnioitettaisiin jokaisen uskonnollista itsemääräämisoikeutta, kirkossa olisi melko vähän jäseniä. Vain todelliset Raamattuun uskovat liittyisivät kirkkoon oman valintansa perusteella.
Vauvakaste on siis erinomainen keksintö. Se takaa kirkolle jäsenyyksiä ja veronmaksajia. Vanhat kirkkoisät olivat ovelia. Nyt suuri määrä ihmisiä, jotka eivät usko Jumalaan, maksavat kiltisti veronsa kirkolle.
Koskahan tällainen systeemi romahtaa?
Koska vauvojen pakkokaste kirkon jäseniksi katsotaan ihmisoikeusloukkaukseksi?
Jumala ei kuitenkaan harrasta pakkoa kuten ihmiset usein. Jumala jättää päätösvallan ihmiselle. Ihminen itse saa valita, uskooko ja haluaako uudestisyntyä ja sen jälkeen ottaa vapaaehtoisesti kaste.
Jos vauvojen pakkokastetta ei olisi, vaan kunnioitettaisiin jokaisen uskonnollista itsemääräämisoikeutta, kirkossa olisi melko vähän jäseniä. Vain todelliset Raamattuun uskovat liittyisivät kirkkoon oman valintansa perusteella.
Vauvakaste on siis erinomainen keksintö. Se takaa kirkolle jäsenyyksiä ja veronmaksajia. Vanhat kirkkoisät olivat ovelia. Nyt suuri määrä ihmisiä, jotka eivät usko Jumalaan, maksavat kiltisti veronsa kirkolle.
Koskahan tällainen systeemi romahtaa?
Koska vauvojen pakkokaste kirkon jäseniksi katsotaan ihmisoikeusloukkaukseksi?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itsekin olen miettinyt tosi paljon tuota, että lapset kastetaan ja vielä aivan vauvana. Minutkin on kastettu vauvana mutta olen lisäksi käynyt aikuiskasteella.
Lapsikaste on toimituksenakin mun mielestä aivan pöhelö. Hirvittävä kiire saada vauva kastettua ennen kahden kuukauden ikää, suosituksena 6- viikkoisena. Lapsivuode-aikakin vielä menossa ja muutenkin perheellä totuttelemista uuteen tulokkaaseen. Siinä hässäkässä pitää sitten miettiä kirkon kastetta ja kaikki tuntuu pyörivän sen ympärillä, miten äiti jaksaa huolehtia ristiäisten kahvipöydän tarjonnasta!
Tottakai on aivan ihanaa saada vauvalle siunaus Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, mutta aivan samaa ihmettelen miten pitkään tämä kuvio mahtaa pitää pintansa. Siunausta ja rukousta me kaikki tarvitaan, en ymmärrä miksi ihmeessä tämä on koskaan saatu läpi että vauvoja kastetaan. Kyllä raha ratkaisee.
Itse kyllä edelleen kuulun kirkkoon, näen siinä paljon hyvää ja hyödyllistä. Toisaalta mitä tässä pikku hiljaa ikää ja kokemusta karttuu niin ihmeellisesti sitä on alkanut pohtia erilaisesti kirkostakin.
Kasteeseen liittyen kummitkin, tuntuu olevan aivan sama keitä kummeiksi valitaan. Kirkko vaatii 2 kummia. Tottakai, silläkin saadaan ihmiset pysymään kirjoilla. Se, miten kauniisti kummeista kastelehtisissä puhutaan on taas aivan eri mitä todellisuus on. Ja viime kastetilaisuudessa huomasin senkin, että pappi painotti pelkästään ja vain pelkästään sitä, että kummin tehtävä on olla ystävä läpi elämän.
Tähän on tultu.
kannattaa anoa Jeesuksen nimessä. Kastetta ei ole opetettu ja Jeesuskin siunasi eikä kastattanut lainkaan.
Ihmisen uskonnollisuus sai aikaan vauvakasteen, kun ei tahdota elää totuudessa odottaessa Jumalan antamaa etsikkoaikaa ja Jeesuksen vastaanottamista sen yhteydessä ja kastetta kuten uskovien kaste on tällainen.
Vauvakaste on ihmisten tekona vailla merkitystä Jumalan valtakunnassa.
"Nyt suuri määrä ihmisiä, jotka eivät usko Jumalaan, maksavat kiltisti veronsa kirkolle. Koskahan tällainen systeemi romahtaa?"
Kyllä se varmaan pian romahtaa ja sitten suuri määrä ihmisiä tekee ratkaisun käydä upotuskasteella.
Olen myös miettinyt asiaa. Ensinnäkin vauva ei mielestäni uudestisynny kasteessa, vaan saa siunauksen elämälle. En tiedä mitä merkitystä on kirkkoon kuulumisella ja rippikoululla sinänsä uskonelämän kannalta.
Mietin myös sitä että jos Suomen ev.lut.kirkko olisikin vaikka Suomen helluntalainen kirkko, siis että olisi helluntalaisuuden opit. Minusta se olisi samanlaista pakkopullaa, kastettaisiin nuoret taikka aikuiset heidän uskoontultuaan ja rahaa saataisiin "kirkolle". Ihmiset menee kulttuurin mukaan, ei sinänsä uskon mukaan. Minusta ei voi sanoa, kuka on oikeasti uskossa, oli sitten luterilainen tai helluntailainen tai joku muu. Jokaisella on oma uskonelämänsä, kuului sitten mihin seurakuntaan hyvänsä. Olisiko jo aika lopettaa tämä kiistely kun ei se mihinkään johda?
Kaikki kirkot on ihmisten väsäämiä. Todellinen seurakunta rakentuu elävistä kivistä, eli pelastuneista sieluista. Seurakuntaruumiiseen voi liittyä vain kasteessa ja turvaamalla Jeesuksen vereen.
Joka pysyy Jeesuksessa (=seurakuntaruumiissa):
(Joh 6:56 Joka syö minun lihani ja juo minun vereni, se pysyy minussa, ja minä hänessä)
pysyy elävänä!
ts. ilman seurakuntaa ja uskovan siihen liittävää kastetta, ei voi pysyä Jeesuksessa.
Irrallinen raaja tai elin ei voi pysyä kauan elävänä ilman ruumista.
Jokaisessa viinipuussa kun tuppaa olemaan niitä mätiä hedelmiä, jotka saastuttaa ympäristöään.
Perustellaan seurakuntia ja ollaan tosiuskovaisia.
Matt.6 on hyvää muistutusta.
5-6
"Ja kun rukoilette, älkää olko niinkuin ulkokullatut; sillä he mielellään seisovat ja rukoilevat synagoogissa ja katujen kulmissa, että ihmiset heidät näkisivät. Totisesti minä sanon teille: he ovat saaneet palkkansa.
Vaan sinä, kun rukoilet, mene kammioosi ja sulje ovesi ja rukoile Isääsi, joka on salassa; ja sinun Isäsi, joka salassa näkee, maksaa sinulle."
Nykypäivänä on niin monenlaista hihhulointia tansseineen ja lippuineen, ettei tahdo mukana pysyä. Onko se sitten ihme, että tulee kotona ihmeteltyä ja mietittyä. Ja mun mielestä se ei ole lainkaan huono vaihtoehto. Tutkiskella omissa oloissaan, merkillisesti silläkin tavalla vahvistusta saa. Enkä nyt tarkoita todellakaan ettei pidä kuulua seurakuntaan vaan voipi olla vaikeutta löytää sitä omaa paikkaansa.
Vapaehtoisuus
Vauvakaste on toimenpide, jossa kohteen mielipidettä ei kysytä. Se on eräänlainen pakko. Muut päättävät, että vauvan on heti uudestisynnyttävä ja se edellyttää kastamista.
Ei synny uudesti vasta sen jälkee kun oppinut tuntemaan sanan merkityksen,vain liitetään Jeesuksen seurakuntaan siellä opetetaan sanaan.
Vauvakaste on siis erinomainen keksintö, Jumalako keksi että hänen armoonsa pääsee vauvakasteen kautta,se on armon halventamista.
Kysytäänkö hellari nuorilta haluavatko he ottaa kasteen? Vai tekevätkö he sen vain vanhempien mielipiteiden ja painostuksen alla?
Asiat ovat vasta meidän sukupolvemme aikana alkaneet selvitä oikeissa yhteykissään. Kirkko on keksinyt lapsikasteen saadakseen järjestelmänsä toimimaan. Niinhän se on tulkittava.
Jeesus opettaa: "Joka tahtoo, tulkoon ja ottakoon Elämän Vettä lahjaksi!" Ilm. 22:
Ja: "Joka uskoo JA kastetaan, se pelastuu..!" Mk. 16:15-16.
Jospa lukisitte tämän täällä ennenkin olleen linkin:
http://www.Jeesus-on-Herra.com/kirjoitukset/kirkkokaatuu.htm
näin asia aukenee.
.
niinkuin ihmisen oma yritys päästä Jumalan lapseuteen Jeesuksen opetuksen mukaan. Todellisuudessa kuitenkin siinä opetetaan valheellista sielun pelastus-oppia ja on siksi pelkästään pahasta joka tekeytyy Jumalan papiksi kuten ylipapit Jeesuksen aikana vastustivat Johanneksen ja Jeesuksen kastetta. Tässä vauvakasteopin eksymyksessä sitten tuodaan kastetta valheoppiin perustuen ja tämä on selvää jokaiselle Jumalan opettamaksi tulleelle ja totuutta rakastavalle.
kirkkoa koski aneista ja tuli sanonta "kun kolikko kirkolle annetaan niin sielu taivaaseen livahtaa" sillä papit myivät aneita eli taivaspaikkaan vaikuttavia valhelupauksia, jotta kirkko saisi ihmisiltä rahaa itselleen.
Nykyään voidaan vauvakasteesta sanoa "kun vesi vauvaan koskettaa niin vauva uudestisyntyy Pyhän Hengen osallisuuteen". Totuus on kuitenkin aivan toisenlainen, kuten jokainen lukutaitoinen ja Jeesuksen nimessä Jumalan armoa ja totuutta anova voi tulla Uudesta Testamentista tahtoessaan tuntemaan.
Jeesus siunaa lapsia ja vauvojakin mielellään ja kannattaa anoakin, mutta kun vauvakasteisiin liitetään oppi sielun pelastuksesta, on kyseessä jo saa-tana, joka ei pysty pysymään totuudessa kasteopissa. Rakastetaan totuutta kaikessa ja vihataan valheita kaikessa Jumalan valtakuntaan liittyvissä asioissa.
Jeesuksen Isä ja Jumala tahtoo pyhittää totuudessa jokaista vanhurskauttaa janoavaa ihmistä. Ei eksytä ihmisvalheisiin tärkeimmissä Jumalan valtakuntaa ja Jeesuksen opetuslapsia koskevissa asioissa. Rahan himo on kaiken pahan alku ja juuri ja kuten oli aneiden myymisessä on myös noissa verotulokertymissä ja siihen liittyvässä vauvakasteessa, jotta verotettavia olisi paljon. Jeesuksen lauma on totuutta rakastava pyhä pappis- ja kuningaskansa, ei suuri vaan pieni ja elävästä vedestä ja Pyhästä Hengestä syntynyt, jos et sitä vielä tiedä, niin etsi Jeesuksen opetuksen mukaan Jumalan vanhurskautta ja valtakuntaa, niin tulet tuntemaan totuuden ja se tekee sinut vapaaksi synneistä eli valheista myös kastetta koskien.
kertokaa lisää. Harkitsen käyntiä upotuskasteella. (heh)
Kenen opettajan/koulukunnan opetuslapseksi aiot tunnustua kasteella?
Päätätkö myös vakaasti seurata hänen/heidän opetuksiaan, tekemällä esimerkin mukaan kuolemaan asti?
olen jo tällaisena vajavaisena ihmisenä kastettu lapsena kristuksen seurakuntaan. Riittääkö se sitten? Ainakin niin toivon.
Riittääkö? Mihin?
Jos olet päättänyt seurata Jeesusta, menemällä hänen esimerkkinsä mukaisesti kasteelle, arvelen sinun olevan oikealla Tiellä.
Onko JeesusTie rullaportaiden kaltainen, joka ei vaadi omien askeleiden ottamista?
Vai onko JeesusTie kaita ja ahtaan portin kaltainen edellyttäen riisuutumista kaikesta sellaisesta, jota ei voi viedä mukanaan taivaaseen?
ukastajille se on vain pätemistä ihmisten edessä. Ei muuta.
Eikö suomalaisten muslimien ja ateistien vauvat voisi tehdä helposti kristityiksi kastamalla? Eikö kaste kuuluukkaan kaikille kansoille?
koskahan ukastajien vainot alkaa, on lopun ajat?
Tuntuuko portti ahtaalta? Ota vähän vauhtia tai koukista lihan käsivarsia!