Jouko Pihon raportti Michel Barnierin EU:n liittovaltiokehitysajatuksista
Alkuperäinen lähde: http://www.thetrumpet.com/9689.8589....s-commissioner
The Trumpet -lehden tietojen mukaan EU:n sisämarkkinoiden ja palveluiden komissaari, ranskalainen 61-vuotias Michel Barnier, on sanonut, että Euroopan unioni muodostuu liittovaltioksi vuoteen 2016 mennessä. Alunperin Barnierin ajatukset julkaistiin ranskalaisessa Liberation- sanomalehdessä 2.8.2012.
Barnier sanoi: "Liittovaltio merkitsee yhteistä taloushallintoa, yhteistä huolta budjettien suuntaviivojen pitämisestä, pankkiunionia, teollisuuspolitiikkaa ja paljon suurempaa talousarvioiden koordinointia."
Barnierin mukaan EU:n pitää muuttua liittovaltioksi, koska nykyinen pankkikriisi on osoittanut sen, että kriiseistä ei selvitä yksin.
- - - - - - -
Jouko Pihon kommentti 8.8.2012
Michel Barnier jättää sanomatta sen, että koko pankkikriisi on tahallaan aiheutettu, jotta ihmisille voitaisiin myydä ajatus, että kun näin on, niin ei voida tehdä muuta kuin tiivistyä yhdeksi liittovaltioksi.
Barnierin väite on maailmaa hallitsevan raha- ja valtaeliitin valhepropagandaa, jolla hyväuskoisia ihmisiä sumutetaan uskomaan, että ei ole muka muuta vaihtoehtoa. Suomessa tätä väärää käsitystä levittää nykyinen hallitus ja ennen kaikkea Bilderbergin salaisissa kokouksissa kolme kertaa käynyt pääministeri ja maanpetturi Jyrki Katainen, joka on myynyt Suomen itsenäisyyden EU:n liittovaltion hyväksi.
Muu vaihtoehto on olemassa. Suomen ei ole pakko olla mukana tässä yhä kiihtyvässä kehityksessä, jossa erilaisten itse aiheutettujen ongelmien tekosyillä väitetään, että ei ole muuta mahdollisuutta kuin luopua kansallisesta itsenäisyydestä ja liittyä suurempaan yhteisöön.
Kun Michel Barnier on sanonut, että EU muuttuu liittovaltioksi vuoteen 2016 mennessä, niin Suomen kevään 2015 eduskuntavaalit ovat Suomen itsenäisyyden kohtalonvaalit. Nimittäin silloin viimeistään suomalaisten isänmaanystävien pitäisi äänestää eduskuntaan sellaisia puolueita ja henkilöitä, jotka vastustavat Suomen siirtymistä EU:n pohjoiseksi maakunnaksi, mutta puhuvat sen sijaan voimakkaasti Suomen itsenäisyyden säilymisen puolesta.
Jouko Piho
Suomen Laillisuuspuolueen puheenjohtaja
http://www.suomen-laillisuuspuolue.fi
Michel Barnier: EU on liittovaltio vuoteen 2016 mennessä
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh412365Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423001951- 201750
- 241565
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231404- 1001299
- 411272
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391235- 35992
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta32975