Kävin eilen päivällä yhdessä videoklipissä, kone käyttäytyi oudosti, pyysi lataamaan tiedoston, jolloin äkkiä painoin peruuta-nappia. Siitä huolimatta tuli se poliisihuijausviesti näyttöön.
Katkaisin koneesta heti virrat ja kytkin päälle. Välittömästi ajoin Malwarella täyden tarkistuksen koneella ja mitään ei löytynyt. Varoiksi ajoin MSE:n täydellä tarkistuksella ja se löysi 2 troijalaista.
Miksi juuri ennen ajettu malware ei näitä huomannut?
Kone on Windows XP3 ja muita virustorjuntoja tai skannereita ei koneessa ole kuin nuo 2 (winin omat haittaohjelmien poistotyökalu ja joku toinen kerta-ajo skanneri on joka myös winin oma)
Poistin Mse:n pöpöt oitis mutta nyt jäi askarruttamaan tuo malware.
Olenko asentanut sen jotenkin väärin vai mitä tapahtui?
Onko koneesta ne troijalaiset varmasti nyt poissa vai pitääkö vielä tutkia jotain?
Tumpelo olen näissä virusjutuissa ja kiitos jos joku asiantuntija minua auttaisi.
Koneeni olen noilla kahdella tarkistanut miltei päivittäin, koska surffailen paljon.
Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Malwarebytes Anti-malware petti
37
5162
Vastaukset
Oliko MAlwarebytesin virustietokannata ajantasalla? Sinun kannattaa myös kokeilla scannata kone tällä ohjelmalla: http://www.sophos.com/en-us/products/free-tools/virus-removal-tool/download-now.aspx
Voit toki tehdä myös uusintatarkistuksen MSE ohjelmalla, mutta se on varmaankin laittanut haittaohjelmat karanteeniin tai poistanut ne.- Viruskauhuinen
Malwarebytesin virustietokanta oli päivitetty. Troijalaiset oli MSE:n karanteenissa ja poistin ne sieltä.
Ajoin tuon ylläolevan ohjelman läpi ja se löysi Mal/JVConf-A nimisen tartunnan.
Olin muuten illalla ajanut poiston jälkeen MSE:N täyden tarkistuksen ja puhdasta näytti.
Nyt kovasti olen ymmälläni mikä tuo äsken löydetty oli?
Voisitteko neuvoa, nyt on minulla sormi suussa tämän takia.
Kiitos jo etukäteen, nimimerkki kuvaa hyvin pelkoani.... - Malware ei virustutk
.
Eihän se Malware miksikään virustutkaksi ole tehtykään vaan etsimään lähinnä haitakeohjelmistoja
.
Eri virustarkistus ohjelmilla on erillaiset virustietokannat. Jotkut saattavat löytää haittaohjelman ja jotkut ei. Kyseinen tartunta on haittaohjelma.
Jos epäilet, että koneessasi saattaa vieläkin olla haittaohjelmia niin aja nämä:
http://www.f-secure.com/fi/web/home_fi/protection/free-online-tools/free-online-tools (Online scanner)
http://www.bitdefender.com/scanner/online/free.html
http://www.kaspersky.com/virusscanner/
http://www.pandasecurity.com/homeusers/solutions/activescan/- Viruskauhuinen
Kiitos Vapunen kun jelppaat. Ajan antamasi linkit läpi ja kerron myöhemmin mitä tuloksia tuli.
- i smell a rat here
Viruskauhuinen kirjoitti:
Kiitos Vapunen kun jelppaat. Ajan antamasi linkit läpi ja kerron myöhemmin mitä tuloksia tuli.
...nuuh....
Ja tuosta F-secure Online scannerista kannattaa valita "Oma tarkistus" ja sieltä laita ruksi "Kaikki tiedostotyypit" ja "pakatut tiedostot".
Itselläni F-secure on tosin välillä ilmoittanut vääriä hälytyksiä.- määräei...
Miksi ihmeessä pitäisi kaikenmaailman eri haitantorjuntoja ajaa?
Jos päivittämättömään koneeseen esim. tuo poliisihaitta pääsee, kone vikasietotilaan verkkoyhteyksin ja oman päivitetyn tutkan ajo, siinä se.
Juuri putsasin sellainen kaverilta. - Viruskammoinen
Kaikki skannaukset ajettu ja kone näyttää jokaisella nyt puhdasta, vain Pandassa tulee ilmoitus Uhat (6) *Tracining Cookie* joka ei sekään meikäläiselle sano mitään. Kiitos muillekin vastanneille, osa oli asiallisiakin, mutta osa ei taas huomannut että palsta on kokemattomalle käyttäjälle tarkoitettu joka ei todellakaan ymmärrä kaikkia hienouksia. Vapusen neuvoilla saan näemmä nyt huokaista helpotuksesta.
Sen uutisvideon olen töissä Macilla katsonut monesti, mutta nyt vaan katsoin sen omalla koneella ja näin pääsi käymään. Kaikki päivitykset olivat kohdillaan, siitä olen pitänyt huolen. Enpä siinä paniikissa huomannut että olis kurkannut MSE:n historian heti, siellä ne oli karanteenissa, ehkä sen takia malware niitä ei enää näyttänytkään. En todellakaan ollut lataamassa mitään ja hätäpäissäni otin virrat pois, nyt siis tiedän että Alt-f4 ajaa saman asian. Ei kokemattomalle sano lause mitään *ja tempit pois*, mistähän sellainenkin tehdään? Kiitos nyt vielä kerran avusta ja joku sitä poliisihuijaussivua kysyi, keväällä varoiteltiin kovasti siitä eri medioissa.
http://www.mbnet.fi/artikkeli/ajankohtaiset/ajassa/haittaohjelma_kiristaa_rahaa_poliisin_nimissa
Onneksi pääsin tästä pelkällä säikähdyksellä näemmä.
- arskis narskis
Tuota tuota, kun tulee joku outo pyyntö ruudulle niin niistä ei paineta mitään nappeja vaan selain suljetaan. Yleensä "yes/no/cancel/punainen x" johtaa haittaohjelman latautumiseen. Tämä ihan yleiseen tietoon jaettavaksi, myös vapuselle.
- aivann
Lisäksi temppikansiot tyhjennykseen.
- hfd4566
Mistä tuon selaimen muuten sulkee helpoimmin. Voiko selaimen sulkea oikealta ylhäältä silloin kun ruudussa on joku yes/no/cancel teksti.
- miten esto ettei tal
aivann kirjoitti:
Lisäksi temppikansiot tyhjennykseen.
miten kun ei saa niitä paskoja delattua?
Hyvä neuvo.. Pitänee pitää mielessä..
- Pyyhis
Näppäinyhdistelmä Alt F4 on varmin tapa sulkea mikä tahansa ohjelma. Käytännössä ne kyselyikkunat ovat aina linkkejä josta haitake ladataan, eikä siinä ikkunassa todellakaan ole sulje -ruksia. Alt-f4:ää naputtamalla ei vahingossa paina hiirellä mitään kenttää selainikkunassa. MSE:n olisi pitänyt estää poliisihuijauksen latautuminen, jos se on päivitetty ja reaaliaikainen suojaus on päällä.
Tässä oli taas muistutus siitä, kuinka "täydellisiä" virus/ haittaohjelmaskannerit ovat. Peruuta -napin alla oli Asenna -toiminto, joten menit vanhanaikaiseen, Vapusta vanhempaan.
Kerropa mikä ja mistä videoklippi oli, niin saadaan rouskutella uutista Windowsin troijalaisesta. Joka tapauksessa, XP:hen nykyään näköjään tunkeudutaan kuin telttaan, joten systeemien modernisointi voisi olla paikallaan.- EI haluta tietää !!
Kyllähän sen tietää millainen videoklippi, jos poliisit on jo perässä.
- että shillälailla
"kävin yhdessä videoklipissä", kertoo ihan helvetin paljon... pyysi lataamaan tiedoston, niin minkälaisen? mitä siinä "poliisihuijausviestissä" luki? virtojen katkaseminen ei hyödytä asiassa mitään. turhaa aloittelijan panikointia.. scannerit vaan käyntiin jos kone toimii oudonlailla. tai jos kone on juntturassa niin safe modessa järjestelmän palautus toimivaan ajankohtaan, aikaan ennenkö kone sekosi. ei malwarebytes ole pettänyt, eri ohjelmissa eri tietokannat, eikä ne läheskään aina ole mitään haitallisiakaan vaikka scanneri sen trjoijalaisena sen huomaa. usein monet vaarattomat crack/keygen tiedostot varoittavat trjoijalaisista varsinkin jos koneessa on kaikkien rakastama f-sucure tai avg/avira.
- että juuuu
pienenä lisäyksenä. netti on hyvä ottaa toimenpiteiden ajaksi pois päältä, eli jos wlanilla niin vaan katkaiset yhteyden hiirtä painamalla, tai johto irti koneesta jos piuhalla surffaat.. mokkulassa painat vain disconnect "katkaise yhteys".
- tyu35566
Olisiko normaali käyttäjätili vaatinut järjestelmänvalvojan salasanan siinä vaiheessa kun aloittaja meni painamaan tätä pahamaineista peruuta näppäintä?
Kyllä, mutta eivät usko, että Windowseissakaan ei kannattaisi pääkäyttäjänä suhailla, ei millään.
Kysyjällä on XP joten siinä jatkuvasti järjestelmänvalvojana suhailun voi vielä jotenkin ymmärtää kun kaikki XP aikaiset ohjelmatkaan eivät toimi kunnolla tavalliselta tililtä käytettynä, mutta muuten:
Jos haittaojelma olisi halunnut korkata koko koneen niin ainoa konsti olisi ollut kysyä JV:n salasanaa.
Muutenkin ketjun aloittajan kone on ollut valmiiksi reikäinen kun noin on päässyt käymään, kyse ei ole mistään peruutusnapeista.Kollimaattori kirjoitti:
Kyllä, mutta eivät usko, että Windowseissakaan ei kannattaisi pääkäyttäjänä suhailla, ei millään.
Joo, ylivoimainen juttu, mutta jos viihdyn tällä palstalla niin aion jaksaa jankuttaa tätä asiaa jatkossakin meni sitten perille tai ei.
- skyblue
Mitä selainta käytit tartuntahetkellä?
- Viruskammoinen
Selain oli käyttöhetkellä Crome, se paljon kehuttu.
Vastaus tuolle toiselle.....jiihaa ja hallelujaa, piuhat kyllä irrotettiin!!!!!
Mitäs nyt ketjussa vielä yskitään, olenhan ilmoittanut että kone on kunnossa.
Aloitukseen olisi näemmä pitänyt koko historia kirjoittaa kun ei näy menevän perille.
Ammattilaiset ovat puhuneet ja neuvoneet jo, aloittelijat nyt rykivät asiasta vielä täällä...... - skyblue
Viruskammoinen kirjoitti:
Selain oli käyttöhetkellä Crome, se paljon kehuttu.
Vastaus tuolle toiselle.....jiihaa ja hallelujaa, piuhat kyllä irrotettiin!!!!!
Mitäs nyt ketjussa vielä yskitään, olenhan ilmoittanut että kone on kunnossa.
Aloitukseen olisi näemmä pitänyt koko historia kirjoittaa kun ei näy menevän perille.
Ammattilaiset ovat puhuneet ja neuvoneet jo, aloittelijat nyt rykivät asiasta vielä täällä......Ok. Olisit tässä tapauksessa välttynyt tartunnalta ellet olisi hyväksynyt haittaohjelman lataamista klikkaamalla sitä "peruuta"-nappia.
- Viruskammoinen
skyblue kirjoitti:
Ok. Olisit tässä tapauksessa välttynyt tartunnalta ellet olisi hyväksynyt haittaohjelman lataamista klikkaamalla sitä "peruuta"-nappia.
No nytpä tiedän vastaisen varalle ja kiva että olen saanut tänne asiallisiakin neuvoja. Yllätyksenä mokoma tuli ja näin pääsi käymään, onneksi ei pahemmin kuitenkaan käynyt. Toivottavasti ketjun lukee mahdollisimman moni ja tietää jos osuu kohdalle tämä asia niin eivät menettele kuin minä:):)
Minä ainakin opin ja kunnolla, kiitos teille asiallisille :) - Linuxkammoinen
Viruskammoinen kirjoitti:
Selain oli käyttöhetkellä Crome, se paljon kehuttu.
Vastaus tuolle toiselle.....jiihaa ja hallelujaa, piuhat kyllä irrotettiin!!!!!
Mitäs nyt ketjussa vielä yskitään, olenhan ilmoittanut että kone on kunnossa.
Aloitukseen olisi näemmä pitänyt koko historia kirjoittaa kun ei näy menevän perille.
Ammattilaiset ovat puhuneet ja neuvoneet jo, aloittelijat nyt rykivät asiasta vielä täällä......Ensikerralla laita ämpäri päähän virtojen katkaisun sijasta, se korjaa noi sun ongelmat, ehkä muutakin :D
- sdfsdsddsdsdfdfd
jiiihaaaa.... Katkaisit sähköt ja laitoit takaisin... JA TIETYSTI NETTIPIUHA KIINNI EDELLEEN? hallelujaa näitä......
No sen takia koska ei ne ohjelmat tunnista viruksista kuin jotain 20-30%. Troijalaisia sitten voi tunnistaa 80% tms.
Loput menee tietysti läpi suoraan, eli tarvitsee ihan oikeasti huolehtia tietoturvallisuudesta ja unohtaa turhanpäiväiset virustutkat.- POLIISI:sta
Linux rules
- etenkin se
huipputehokas virus-hooveri android-linux, lyömätön viruksia keräilevä linkkura kaikkien urpojen ihmeteltäväksi, ei siinä kisassa javalla pärjää !
- skidille
etenkin se kirjoitti:
huipputehokas virus-hooveri android-linux, lyömätön viruksia keräilevä linkkura kaikkien urpojen ihmeteltäväksi, ei siinä kisassa javalla pärjää !
pureskeltavaa
http://www.tietokone.fi/uutiset/valtavasti_viruksia_2010_kuolevat_ennatysajassa
"uusia haittaohjelmia nähdään noin 63 000 kappaletta joka päivä"
Tuo siis vuonna 2010. Only for windows.
- Anonyymi
Kertokaas tietäjät, onko mitään tietsikkaa , tablettia tai ohjelmaa johon virus tai muu pöpö ei pure. ? Mieluummin meille tyhmille jotka ei ymmärrä hienoja termejä.
- Anonyymi
Puhelimeen ei iske mikään koska siihen tulee tieto vain ilmateitse. Tietokone virukset eivät lentele ilmassa toisin kuin koronat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhelimeen ei iske mikään koska siihen tulee tieto vain ilmateitse. Tietokone virukset eivät lentele ilmassa toisin kuin koronat.
Langaton netti tietokoneessa toimii "ilmateitse".
Ensimmäinen DOS-virus tuli postipaketissa työkoneeseen joskus 80-l.
- Anonyymi
Estää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä811588Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2671516Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661242Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691242- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64817Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771- 37767