Valmentajat valitsevat väärin!!!!

Hieman huvittuneena olen tätäkin palstaa seurannut kuinka monessa viestissä "tiedetään" että junnujoukkeissa pääsee pelaamaan vain jos isi valmentaa tai on paksu lompakko.

Itse olen ollut eräässä seurassa toimhenkilönä jo vuosikausia (en valmentajana) ja kyseisessäkin seurassa jokainen vuosi kun on aika muodostaa taso tai kilpajoukkueet, niin valmentajat tekevät tietenkin vääriä valintoja niiden mielestä joiden poika ei jostain syystä sovi siihen ikäluokkansa kovinpaan harjoitusryhmään. Ilmeisesti vanhemmat näkevät sitten lapsissaan jotain piileviä kykyjä, mitä yksikään valmentaja ei pysty huomaamaan. Sitten kirjoitellaan näille palstoille että valmentajat ovat huonoja tai ei ole riittävän paksua lompakkoa!
Toki jääkiekko on suhteellisen kallis harrastus ainakin c - b junnujen kilpajoukkueissa, mutta onneksi monesta seurasta löytyy myös harrastejoukkuita joissa pääsee pelaamaan ja kustannuksetkin ovat huomattavasti pienemmät.

Edustamassani seurassa toimitaan siten että nuorimmissa ikäluokissa voi olla vielä isä ja poika samassa joukkueessa, koska ulkopuolisia valmentajia ei riitä kaikkiin joukkueisiin, mutta yhdessäkään kilpajoukkueessa ei ole isä valmentajana ja poika pelaajana. Valitsevatkohan ne valmentajat oikeasti väärin vai olisikohan meillä vanhemmilla syytä ottaa asioista oikeasti selvää ja vasta sitten kirjoitella näitä "totuuksia" näille palstoille?
441692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

No mites omanpojan peliaika on ??
Sinulla on vaan yhden seuran näkemys .
Varmasti on niin ,kuin moni kirjoittelee tänne . Turha sinun on kirjoitella toisin.
Kyllähän se on totuus ,jos isä on jojona ja hommaa rahoitusta esim. A -junnuissa ,niin kyllähän poika pelaa ,ja ohittaa varmasti köyhemmänpojan pelipaikan.
Sinun on aivan turha kieltää tätä

Äänestä
  • Oma poikani pelaa harrastejoukkueessa ja saa peliaikaa kuten muutkin joukkueen jäsenet tasapuolisesti.

    Mitä A-junnuihin tulee niin ainakin kaikki a-sm sarjaa pelaavat joukkueet kuuluvat liiga tai mestis seurojen alaisuuteen ja seurat maksavat kaikki joukkueen kulut (poislukien omia varusteita ellei pojalla ole sopimusta liigajoukkueeseen).
    Eipä taida yhdenkään a-sm pelaavan seuran jojo tai valmentaja joukkueelleen rahoitusta etsiä eikä siten varmaan ole kenenkään peliaika kiinni siitä onko vanhemmilla minkäsuuruinen lompakko tahansa.

    Äänestä

  • Poika pelaa 2a:ssa kirjoitti:

    Oma poikani pelaa harrastejoukkueessa ja saa peliaikaa kuten muutkin joukkueen jäsenet tasapuolisesti.

    Mitä A-junnuihin tulee niin ainakin kaikki a-sm sarjaa pelaavat joukkueet kuuluvat liiga tai mestis seurojen alaisuuteen ja seurat maksavat kaikki joukkueen kulut (poislukien omia varusteita ellei pojalla ole sopimusta liigajoukkueeseen).
    Eipä taida yhdenkään a-sm pelaavan seuran jojo tai valmentaja joukkueelleen rahoitusta etsiä eikä siten varmaan ole kenenkään peliaika kiinni siitä onko vanhemmilla minkäsuuruinen lompakko tahansa.

    Tota jos poikas pelaa harrastekiekkoa niin näin voi olla , mutta jos pelaa ihan kunnon kiekkoa niin näin ei kuitenkaa ole ne niin sanotut joukkoeen "huonot" istuu penkillä ja ne "parhaat" on kentällä koko ajan

    Äänestä

Laitoin väärin ,tarkoitin B junnuissa . Varmasti on asia niin. Isä ollut jojona E junnuista lähtien samassa joukkueessa ,missä poika on . On aivan varma ,että isän työllä poika on saanut olla joukkueessa nämä vuodet.
Sama koskee huoltajienpoikia, myös huom. A -JUNNUISSA
Sitten on vielä valmentajien suosikit ,esim. kavereiden pojat ,jotka nauravat vakejen vitseille.
Ainakin on Ilves nimisessä seurassa on melkoisia esimerkkejä tapahtunut, niin jalkapallo kuin lätkässäkin

Äänestä
  • Eikös jääkiekkojoukkueessa ole pelaajia n 20? (B junnuissa) Eli kyllä sinne muutkin mahtuu pelaamaan kuin jojon poika.
    A junnujen sm-sarjassa valmentajat ovat yleensä päätoimisia valmentajia eli heidän tehtävä on valmistaa pelaajia seuran edustusjoukkueeeen ja tietenkin menestyä omassa sarjassaan. Olisitko itse niin hölmö valmentaja että peluuttaisit huoltajien ym toimihenkilöiden poikia vaikka se johtaa siihen että ette pärjäisi sarjassa sekä edustusjoukkue ei saisi uusia potentiaalisia junnuja ja sinä menettäisit työpaikkasi sopimuskauden päättyessä.Tuskinpa valmentajat haluavat a-junnuissa menettää työpaikkansa peluuttamalla toimihenkilöiden poikia, vaan
    Kyllä he pyrkivät valitsemaan ne parhaat pelaajat pelaamaan.

    Äänestä

Jos sinulla on viimevuoden tilastoja ,katsos sieltä ,kuinka Ipan junnut pärjäsivät .
Seurassa on junnumäärät Suomen suurimpia. Katso heidän suuria saavutuksia .
Kyllä jossain mättää ja pahasti,
Nyt kun verottaja on hankaloittanut vanhempien varainhankintaa ,niin nyt pelaa rikkaitten pullamössöpennut . Vähävaraisten pojat jäävät pois. Ja näissä pojissa ne pelimiehet ovat.
Ehkä sinun ajatus sopii johonkin toiseen seuraan, muttei Tampereelle.

Äänestä

Ipassa ilmeisesti on A -junnujen maalivahdinkin kanssa jotain häsyä ollut isän ansioiden takia.
Lieneekö totta ?

Äänestä
  • Aika vaikea olisi KooVeen B:n kolmosmaalivahdin päästä Ilveksen A-junnuihin, ellei isä hiukan sponsoroisi seuraa.

    Äänestä

  • Jvideot kirjoitti:

    Aika vaikea olisi KooVeen B:n kolmosmaalivahdin päästä Ilveksen A-junnuihin, ellei isä hiukan sponsoroisi seuraa.

    On se törkeää touhua Ilveksen junnuvalmennus . Mutta kun katsoo valmentajia ,niin ei sitä voi enempää vaatiakaan.
    On erikoisi tapahtumia ,jo aikasemminkin siellä tapahtunut.

    Äänestä

Ipan A.junnut joutuu maksaan ekaa kertaa 200 euron jäämaksuja joka kuussa. Lisäksi kolmen kuukauden jäämaksut laskutetttiin jälkikäteen???

Äänestä
  • Jäävuoro maksaa alle 100 eur kaupungilta. Helppo laskea Joku vetää välistä vanhempien kustannuksilla

    Äänestä

  • Espoossakin maksaa nuoremmissa tuon summan kuussa.

    Äänestä

  • Sherwood kirjoitti:

    Espoossakin maksaa nuoremmissa tuon summan kuussa.

    Tarkoitetaan, että seuralle maksaa noin 100eur tunti. Mutta joukkueelta veloitetaan 200- 300 eur tunti

    Äänestä

No justiinsa !! Eikö olisi seuranvaihto paikallaan? . Tosin mihin se rupusakki menisi ?

Äänestä

Onko tämä kolmosvahti ,nyt edustuksenkin mukana??

Äänestä

On juu. Hänellä on liigasopimus. Hiitelä teki.

Äänestä

ilveksen liigaporukalla on alkuviikosta kohtalon hetket. Kova kokous edessä, kun Kanadan pojat vaatii rahoja pois.

Äänestä
  • Ketä nämä Kanadanpojat ovat ???

    Äänestä

Heittihän nykyinen valmennuspäällikkö B junnuissa maajoukkue ehdokkaan joukkueesta pois ,että sai omia suosikkeita joukkueeseensa .
Syy oli se kun kaveri ei osannut luistella.
Itse oli silloin nuorten maajoukkue valmentajanakin ,ja valitsemassa maajoukkueseenkin.
Hurja on herra
Eli kaikkea voi junnuissa tapahtua ,kekkuleiden ansiosta

Äänestä

Samainen herra ei ollut edes troy out tapahtumassa itse ,kun hänen joukkue pelaajat valittiin
Eli pojat oli jo aikaisemmin valittu ,kuka milläkin perusteella.
Mitä näitä tapahtumia edes järjestetään ,jos ei joukkueen oma valmentaja ole paikalla. Ei oikein uskottavaa touhua ole.
Tosi raahasi se eräskin valmentaja Seinäjoelta maalivahdin joukkueeseen . Poika istui koko talven katsomossa kehittymässä.
Ruotsista tuotiin poika . Jouluna pois .

Äänestä

Ketäs Ilveksen B-junnuista eilen tippu joukkueesta. Eilenhän joukkuetta karssittiin?

Äänestä

Oliko isoporukka kesätreeneissä maksamassa joukkueen kausimaksuja ensi talveksi??
Tyhmät vanhemmat maksaa näitäkin kuluja.kun luulevat ,että Pekka sopii joukkueeseen.
Vittuako Pyynikinportaista penniäkään maksaa ,kun ei tiedä sopiiko porukkaan

Äänestä

Huvittuneisuutta tai ei mutta näin se menee PK seudulla valtaseuroissa Jokereissa ja hifk:ssä.

Kattopa valkut/toimihenkilöt/jojo sukunimet ja sitten pelaajalistat. Samoja nimiä.
Paitte että harvemmin ed mainittujen pojat haluaa ennen C ikää "vaihtaa" seuraa.

Ja useammin vielä ko joukkueissa ko vetäjien pojat ovat -1 v alaikäisiä ikäluokkaansa.

Alkuvuodesta kerrotaan että tehdään tasaiset jengit ja jaetaan tasaisesti peliaikaa ja kauden aikana kattotaan et vetäjien kersat vetää jokatoista vaihtoo ja ne muut sitten osaamisensa mukaan..

Nähty, koettu,ja vaihdettu jengi..

Ja sillä osaamisella ei sitten oikeasti merkitystä. Kunhan sokeasti itsekkäästi yrittää ja itsekkäästi kuljettaa niin ok valkuille. Tätä ne vaan supervalkut kattoo (ja neuvoo omille pojilleen..).

Äänestä
  • Ja samanlaista on muuten Helsingin pienemmissäkin jengeissä.Ainoa mistä jäi hyvä maku löytyi Vuosaaresta...Nykyisin pelataan 70km pohjoisemmassa : HALPAA! erinomainen valmennus ja jäitä riittävästi ja pojat(2kpl) erittäin tyytyväisiä

    Äänestä

Duffa kirjoittaa aivan oikein ja totuutta.
On ne vaket niin saatanan tyhjäpäitä. Esim. Mitä v.ittua Cjunnut tekevät jossakin Kanadassa?? Tälläisiä ne puupäät suunnittelevat joka vuosi, Vähävaraisempin pojat eivät voi lähteä sinne ,koska kausimaksut ovat muutenkin jo pilvissä.Luokkaerot vaan kasvaa joukkueissa ,ja peliajat näinkin
Mutta vaket ym toimihenkilöt kun saavat ilmaisen matkan ,niin mikä sinne on juoppottelemaan lähteä toisten kustannuksilla.
Minusta liiton pitäisi puuttua tälläiseen järjettömään hullutteluun

Äänestä
  • Ne vie jo tommosia E ikäisiä, siis 10-11 vuotiaita sinne kanadaan pelaamaan jotain AA turnauksia. Vanhemmille kerrotaan kovatasoisesta isosta kansainvälisestä turnauksesta, mutta ei ne kanadan AA tason jengit oo sen kovempia ku Suomen AAA tason jengit. Retkihän maksaa per poika 1500 eur ( jos vanhemmat lähtee mukaan).

    Tommoselle roskalle ei ole mitään tarvetta ja minkä määrän jäätä tolla summalla Suomesta saisi.

    Kenenkään pojasta ei ko AA tason kanadan turnaukset sen kummoisemmin kehitä.

    Äänestä

Eliittilaji ,niinkuin arhinmäki on sanonut. Ne jolla on rahaa ja valtaa porskuttaa, näin se vaan menee. Jääkiekko on pienen sisäpiirin laji. Poikani pelaa nykyään salibandya ja kesäisin jalkapalloa.

Äänestä

Aivan viisas teko pojaltasi. Ei ole mikään autuus pelata jääkiekkoa ,ja olla vähäälysten vakejen käskytettävänä

Äänestä

Olipa vapauttavaa lukea näitä ajatuksia. Molemmat poikani ovat juniorikiekon alkutaipaleella vielä, mutta sellaiseen käsitykseen olen tullut että jääkiekko todellakin on pienen sisäpiirin laji jossa kaveripiirit ja nepotismi jyllää. Raha liikkuu ja sitä ei haluta jakaa kovin monen tai ei ainakaan ulkopuolisten kanssa. Entisten kiekkolijoiden lapsista ei automaattisesti tule huippupelaajia, kyllähän he treenaamaan joutuvat, mutta varmaan tie on hyvin tasoitettu valmiiksi.

Ja toisesssa päässä kiekkouran loputtua, arvokkaita valmentajapestejä jaetaan amiskoulutuksella vanhoille kiekkokavereille ja jos ei se kiinnosta niin muita kivoja jobeja löytyy kiekkobusineksesta. Ja jos haluaa erotuomariksi, niin on melko oikotietä päästy liigaan ohi kokeneidenkin erotuomareiden. Ja yksi tapaus on ollut vuoden liigatuomari jo useana vuotena, kiekkoilijat ovat lojaaleja kiekkoilijalle.

Melko laaja juniorikoneisto toimii lähinnä taloudellisena tulolähteenä ja kivijalkana sille että sieltä saadaan nostettua ne "sopivat" juniorit liigajäille ja tienaamaan. Suhteettoman paljon on tuttuja kiekkonimiä myös nuoremmissa ikäluokissa ja siellä kovemmilla tasoilla, niin että ei ihan sattumaan tai geneettisiin vahvuuksiin voisi uskoa.

Äänestä
  • Olet nyt väärillä jäljillä... Vanhojen liigapelaajien pojista tulee pelimiehiä, koska isä kertoo mitä tarvitsee tehdä huipulle päästäkseen... Toki suhteet vaikuttavat johonki asti, mutta eivät enään A junnuis/liigassa

    Äänestä

Näin se vaan menee, ikävä kyllä. Suhteet ja raha on hyvä yhtälö kiekkopiireissä jos meinaa pärjätä. Harmi vaan ,kun itsekkin valmentajana olleena nähnyt , kun lahjakas , mutta köyhästä perheestä oleva kiekkoilija jää ilman hyvää kehitystä ja kovia pelejä rahan takia. B-junnuissakin jo jäämaksut huitelee 5000 euron paikkeilla kaudessa ja muut kulut päälle. Esim . yksin huoltajilla on sula mahdottomuus maksaa noin isoja maksuja. Kyllä Jääkiekkoliitonkin pitäisi herätä ,sillä harrastajamäärät ovat kovasti tippumassa .

Äänestä
  • Kysymys EX-valmentajalle. Silloin kun valmensit, niin saiko oma poikasi peliaikaa taitojen mukaan vai siksi kun isi on valkku? Entä valitsitko joukkueen pelaajat taitojen, rahan tai sen mukaan onko pelaajan isä toimihenkilönä joukkueessa?

    Äänestä

Jääkiekko ei mielestäni ole kallista! Meillä kuukausimaksu on 40 euroa. Kuukausimaksu sisältää 3 harjoitusta viikossa ja sarjapelit. Ainoa mitä joudumme maksamaan tuon kuukausimaksun lisäksi on seuramaksu n 200 e / vuosi ja jos käymme jossain turnauksissa niin ne maksetaan erikseen. Mutta emme todellakaan käy missään Kanadassa turnauksissa, vaan pysymme ihan Suomessa.

Äänestä
  • Minkäs ikäinen poika sulla on? Tuossa D- ja C-ikäisinä etenkin kausimaksut nousevat, jos pelaa SM- tai Mestistasolla. Johtuen vaikka matkakuluista, kun vieraspelimatkat kattaa koko Suomen.

    Äänestä

Olin ehkä liiankin vaativa ja ankara omalle pojalle. Sen takia hyvä, että pääsi toisen valmentajan oppiin. Meillä pelasi kaikki ,ketkä tulivat joukkueeseen. Yksi poika oli vähän aikaaa Tampereella.

Äänestä

Pojan -02 joukkueessa tehtiin jako A, AA ja AAA ryhmiin. Kieltämättä pakko oli hieraista silmiä, kun nimilista saapui. AAA ryhmässä on ainoastaan yksi poika, jonka vanhempi ei ole valmentaja, huoltaja, tiedottaja, rahastonhoitaja. Tämä poika sattuu olemaan minun poika, joten ilmeisesti hän on erityisen lahjakas tai sitten olen onnistunut laittamaan kieleni oikeisiin paikkoihin :-) Kummasti A ja AA ryhmien vanhemmat eivät enää tule juttusille ja osa on jopa lakannut moikkaamasta. Veikkaan myös että puskaradiossa kiertää toinen toistaan villimpiä tarinoita siitä, miten minun poika pääsi AAA ryhmään.Itse olen alusta asti ottanut linjaksi, että en juoruile enkä puukota ketään selkään vaan katson että oma poika viihtyy ja että hänellä on kaikki ok. Tällä hetkellä tämä joukkue on hyvä paikka kehittyä ja kun/jos tulee vaihdos eteen niin sitten tehdään uudet suunnitelmat ja pyritään etenemään niiden mukaan.

Äänestä
  • Pieni yhteenveto. Näyttää tämän viestiketjun perusteella siltä että nuorten jääkiekko on kilpajoukkueissa kallista, pelaamaan pääsee vain jos on toimihenkilön poika, tai isillä on paljon rahaa tai nauraa valkkujen tyhmille vitseille. Ikävää tuo kilpakiekko.
    Harrastejoukkueissa taas kulut pysyvät kohtuullisena. Esimerkiksi meillä kausi maksaa kuukausimaksuina 10 x 40 euroa = 400 e seuramaksu n 200 e / vuosi. Eli n 600 eurolla saadaan 3 harjoitusta viikossa aluesarjan pelit. Sen lisäksi käymme pelaamassa yleensä 2 turnausta vuodessa jotka maksavat noin 150 - 200 euroa per pelaaja / turnaus. Eli koko kausi maksaa maksimissaan 1000 euroa. Ja mikä parasta meillä kaikki pääsevät pelamaan TASAPUOLISESTI riippumatta siitä ovatko toimihenkilön poikia tai onko vanhemmat rikkaita. Ja luulenpa niin että emme todellakaan ole ainoa harrastejoukkue jossa asiat ovat kunnossa!

    Äänestä

  • Pieni yhteenveto. Näyttää tämän viestiketjun perusteella siltä että nuorten jääkiekko on kilpajoukkueissa kallista, pelaamaan pääsee vain jos on toimihenkilön poika, tai isillä on paljon rahaa tai nauraa valkkujen tyhmille vitseille. Ikävää tuo kilpakiekko.
    Harrastejoukkueissa taas kulut pysyvät kohtuullisena. Esimerkiksi meillä kausi maksaa kuukausimaksuina 10 x 40 euroa = 400 e seuramaksu n 200 e / vuosi. Eli n 600 eurolla saadaan 3 harjoitusta viikossa aluesarjan pelit. Sen lisäksi käymme pelaamassa yleensä 2 turnausta vuodessa jotka maksavat noin 150 - 200 euroa per pelaaja / turnaus. Eli koko kausi maksaa maksimissaan 1000 euroa. Ja mikä parasta meillä kaikki pääsevät pelamaan TASAPUOLISESTI riippumatta siitä ovatko toimihenkilön poikia tai onko vanhemmat rikkaita. Ja luulenpa niin että emme todellakaan ole ainoa harrastejoukkue jossa asiat ovat kunnossa!

    Äänestä

Kyllä totuus on se, että isoilla paikkakunnilla jääkiekon harrastaminen on todella kallista, jos haluaa saada hyvää valmennusta. Joskus voi pikkuseurassa käydä tuuri, että jonkun pojan isä sattuu olemaan entinen pelaaja ja hyvä valmentaja. Suurin osa noiden pikkuseurojen valmentajista on kyllä todella huonoja.

Äänestä

Mitä hyvää esim. Ilveksessä saa ?? Pitäisi olla jo isokasvattaja seura. Mutta katso joukkueiden menestystä kilpasarjoissa . niin kyllä vaket osaavat pilata pojat jo ajoissa.
Ja tietysti edustusjoukkue on lukusinänsä.
Kausimaksut ovat ainoastaan huippusuuret

Äänestä
  • On iso kasvattajaseura, ketään ei oteta tietyissä ikäluokissa "ulkoa" joukkueeseen, vaikka edellytyksiä olisi. Sitten B:ssä ja siitä eteen päin mahtuu joukkueeseen jos jotakin .....oliskohan nyt sitten Westerlundin paikka korjata tämä vuosien mysteeri.

    Äänestä

Ensimmäisenä tehtävä Westelundilla mielestäni olisi ,että vaihtasi valmentajat B ylöspäin ja valmennuspäällikön.
Valmennuspäällikköä ei edes tarvita ,kyllä jäävuorot osataan jakaa toimistollakin

Äänestä

onko oikein toinen on pelannut kiekkoa 4v ja toinen1v
'onko oikein antaa saman verran peli aikaa pelissä

Äänestä
  • Jos on pienistä junnuista kyse ,niin vastaus on ehdottomasti annettava sama peliaika molemmille.
    Muista 1v pelanneen pojan vanhemmat maksavat yhtäpaljon kuin toisetkin vanhemmat.
    1v pelaanneesta voi tulla pelimieskin joskus. Sitä kun ei tyhmät vake varmasti vielä tiedä. Vaikka luulevat tietävänsä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poika pelaa 2a:ssa kirjoitti:

Hieman huvittuneena olen tätäkin palstaa seurannut kuinka monessa viestissä "tiedetään" että junnujoukkeissa pääsee pelaamaan vain jos isi valmentaa tai on paksu lompakko.

Itse olen ollut eräässä seurassa toimhenkilönä jo vuosikausia (en valmentajana) ja kyseisessäkin seurassa jokainen vuosi kun on aika muodostaa taso tai kilpajoukkueet, niin valmentajat tekevät tietenkin vääriä valintoja niiden mielestä joiden poika ei jostain syystä sovi siihen ikäluokkansa kovinpaan harjoitusryhmään. Ilmeisesti vanhemmat näkevät sitten lapsissaan jotain piileviä kykyjä, mitä yksikään valmentaja ei pysty huomaamaan. Sitten kirjoitellaan näille palstoille että valmentajat ovat huonoja tai ei ole riittävän paksua lompakkoa!
Toki jääkiekko on suhteellisen kallis harrastus ainakin c - b junnujen kilpajoukkueissa, mutta onneksi monesta seurasta löytyy myös harrastejoukkuita joissa pääsee pelaamaan ja kustannuksetkin ovat huomattavasti pienemmät.

Edustamassani seurassa toimitaan siten että nuorimmissa ikäluokissa voi olla vielä isä ja poika samassa joukkueessa, koska ulkopuolisia valmentajia ei riitä kaikkiin joukkueisiin, mutta yhdessäkään kilpajoukkueessa ei ole isä valmentajana ja poika pelaajana. Valitsevatkohan ne valmentajat oikeasti väärin vai olisikohan meillä vanhemmilla syytä ottaa asioista oikeasti selvää ja vasta sitten kirjoitella näitä "totuuksia" näille palstoille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu