Tervehdys, pääsin juuri opiskelemaan yhteiskuntatieteitä yliopistoon, mutta työllistyminen tutkinnolla, jossa on vain yhteiskuntatieteellisiä aineita mietityttää. Pelkään pahoin joutuvani joksikin rivivirkamieheksi KELAan 2000e kuukausi palkalla loppuiäkseni. Aluksi ajattelin, että ottaisin hallintotieteitä pitkäksi sivuaineeksi, mutta nyt olen kiinnostunut talousasioista.
Haluaisinkin kysyä, onko mahdollista työllistyä yksityiselle puolelle jos on lukenut esim. yrityksen laskentatoimea pitkänä sivuaineena sosiaalipsykologian/sosiaalipolitiikan lisäksi? Vai onko idea aivan naurettava? Kannattaisiko vain lukea niitä hallintotieteitä, esim. julkista talousjohtamista Tampereen yliopistossa ja tähdätä korkealle virkamiesuralla? Tunnen yhden virkamiehen, joka tienaa 6000e/kk. Hän on kylläkin hallintotieteiden tohtori ja kansanterveystieteiden maisteri.
Yksityinen puoli kiinnostaa enemmän, koska ajattelisin, että siellä olisi vapaammat kädet ja enemmän mahdollisuuksia. Julkisella puolella asiat menevät kuten menevät ja sillä selvä. Oman firmankin/firmojen perustaminen kiinnostaisi myös. Toisaalta tuntuu, että YTM aineet ovat täysin turhia tässä suunnitelmassa. Tästä herää kysymys: Kuinka helppoa olisi päästä erillisvailnnan kautta lukemaan kauppatieteitä pääaineenaan? Pääsykokeissa on sen verran hakijoita, että hakeminen olisi riski. Ikää on jo sen verta, etten haluaisi haaskata puolta vuotta/vuotta elämästäni siihen, että en pääse sisälle. Riskit on minimoitava.
YTM pitkänä sivuaineena laskentatoimi
1
309
Vastaukset
- HM/KTM
Ehdottomasti kannattaa, varsinkin jos pääaine on linjaa sosiaalipolitiikka/sosiaalipsykologia. Jos varsinaista hallintotiedettä lukeneilla on kiven alla työpaikan saanti niin luultavasti noilla pääaineilla se ei ainakaan helpompaa ole. Oikeastaan ainoa sosiaalialan pääaine jota kannattaa opiskella työllistymismielessä on sosiaalityö, mutta se on sitten eri asia tykkääkö siitä hommasta mihin se valmistaa.
Koska nykyään on tämä kaksivaiheinen tutkintojärjestelmä, niin sinuna tekisin niin että lukisin ensin sen kandin yhteiskuntatieteissä, ja pitkänä sivuaineena hyviä arvosanoja tavoitellen laskentatoimea. Tämän jälkeen haet kauppiksen maisteriohjelmaan (muistaakseni eu-parlamentaarikko Riikka Manner teki näin) ja haet ekonomin paperit. Tällöin voit haaveilla realistisesti a, kunnon työpaikasta ja b, urasta.
Tietenkin jos jaksamista riittää niin kannattaa niitä hallintotieteitä ja vaikka juridiikkakin lukea sivuaineina, sehän on vain bonusta, sillä ne ovat sen verran enemmän ammattia ja työtä tukevia aineita kuin yleiset sosiaalitieteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433027Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612991- 422377
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa811763Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä781294- 391260
- 791080