Epäjumalanpalvojien kirkkopyhä Seinäjoella.

Hävityksen kauhistus

Lainaus:

"Arvoisat Seinäjoen seurakunnan kirkkoneuvoston jäsenet,

Lähestyn teitä seuraavassa asiassa: Vapaamuurarien kirkkopyhä on Lakeuden Ristin kirkossa Seinäjoella sunnuntaina 2.9.2012 klo 10:00.

Kun en tiedä kaikkia asiaan vaikuttaneita seikkoja, joudun käyttämään julkisia tiedonvälityskanavia saadakseni asiani selvitettyä.

Myönnän, että voisin olla yhteydessä henkilökohtaisestikin – ja näin olen jo tehnytkin Ilkka ja Pohjalainen-lehtien palstoilla, mutta kun kirkkoherra Jukka Salon vastaus on ollut ylimalkainen ja itse asiaa välttelevä, joudun käyttämään julkisuutta hyväkseni yrittäessäni saada aiheesta aikaan asiallista keskustelua.

Kysymykseni kuuluu: Mitkä ovat olleet ne hallinnolliset seikat, joiden nojalla spiritualistiseksi ja okkultistiseksi katsottavalle järjestölle on myönnetty lupa tulla virallisena järjestönä pitämään jumalanpalvelus Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa."
http://ertsi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/113511-kysymys-seinäjoen-kirkkoneuvostolle

Eli Seinäjoella pidetään kirkkopyhä järjestölle, joka uskoo Jao-bul-on -nimiseen pakanajumaluuteen ja pitää Paholaista parempana kuin Raamatun Jumalaa.

7

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • www.rapparit.com

      Rappareilla on rahaa ja valtaa. Kirkko ei tietenkään uskalla uhmata rappareita. Rapparit ovat sitä paitsi soluttaneet kirkon läpikotaisin. Rapparipapit on sijoitettu avainpaikoille valvomaan, että kirkko taipuu rapparien tahtoon. Rappariverkoston vahvuus ilmenee ennen kaikkea siinä, kuinka tehokkaasti se onnistuu salaamaan olemassaolonsa tavallisilta seurakuntalaisilta, jotka ovat autuaan tietämättömiä rapparien vaikutusvallasta.

    • Näinon

      Ortodoksisessa kirkossa ei onnistuisi.

      Myöskään ortodoksipappi ei saa kuulua muurareihin. Muurari, joka on ortodoksisen
      kirkon jäsen ei voi tulla ehtoolliselle.

      • vanhauskoinen

        Sama juttu meillä katolilaisilla. Vapaamuurarius on kokonaan kielletty.


    • Niin edessä se on vielä
      Voi niitä jotka eksyvät,syy on ei tunne raamatun sanaa. mutta kaikki tulee ilmi, kun valo sen paljastaa.

    • säätiöläinen

      Onneksi seinäjokisilla on vaihtoehto: L-säätiön srk!

    • Jeesus on Herra

      Luterilaisen kirkon piiristä löytyy useita kirkkoherroja, pappeja ja jopa kanttoreita jotka ovat vapaamuurareita. Ja ylemmillä tasoilla annetaan lupaus palvella Lusiferiä.

      2. Kor. 6:14

      Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?

      • vaari4

        Joo tämän olen nähnyt ja kuulut muistaakseni TV7:ssa vapaa muurareissa on jotenkin jäsentensä keskuudessa, erilaisia tiedon ta uskon tasoja, joissa opetetetaan aina kullekkin tasolle tietynlaista oppia. Minä sain joltakin tuntemattomalta myöskin traktaatin. Näitten vapaa muurarien toiminnasta. Heidän tavoitteensa on hallita ja käyttää ihmisiä hyväksi taloudellisesti sekä henkisesti. Muka suuremman tiedon ja viisauden avulla. Näinä aikoina vapaamuurarit järjestöön kuuluu korkealla yhteiskunan huippu viroissa ja merkittävillä paikoilla olevia ihmisiä. Sitten kun muistaakseni seitsemän oppi tasoa on vapaa muurariutta opiskeltu, niin ilmoitetaan, että saatana onkin koko järjestön hallitsia ja sen nimessä sitten ylemmillä tasoilla olevat johtajat toimivat. Kannattaa uskovien välttää tälläistä järjestöä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2193
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      118
      1866
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1202
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      1004
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe