Lainaus:
"Arvoisat Seinäjoen seurakunnan kirkkoneuvoston jäsenet,
Lähestyn teitä seuraavassa asiassa: Vapaamuurarien kirkkopyhä on Lakeuden Ristin kirkossa Seinäjoella sunnuntaina 2.9.2012 klo 10:00.
Kun en tiedä kaikkia asiaan vaikuttaneita seikkoja, joudun käyttämään julkisia tiedonvälityskanavia saadakseni asiani selvitettyä.
Myönnän, että voisin olla yhteydessä henkilökohtaisestikin – ja näin olen jo tehnytkin Ilkka ja Pohjalainen-lehtien palstoilla, mutta kun kirkkoherra Jukka Salon vastaus on ollut ylimalkainen ja itse asiaa välttelevä, joudun käyttämään julkisuutta hyväkseni yrittäessäni saada aiheesta aikaan asiallista keskustelua.
Kysymykseni kuuluu: Mitkä ovat olleet ne hallinnolliset seikat, joiden nojalla spiritualistiseksi ja okkultistiseksi katsottavalle järjestölle on myönnetty lupa tulla virallisena järjestönä pitämään jumalanpalvelus Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa."
http://ertsi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/113511-kysymys-seinäjoen-kirkkoneuvostolle
Eli Seinäjoella pidetään kirkkopyhä järjestölle, joka uskoo Jao-bul-on -nimiseen pakanajumaluuteen ja pitää Paholaista parempana kuin Raamatun Jumalaa.
Epäjumalanpalvojien kirkkopyhä Seinäjoella.
7
475
Vastaukset
- www.rapparit.com
Rappareilla on rahaa ja valtaa. Kirkko ei tietenkään uskalla uhmata rappareita. Rapparit ovat sitä paitsi soluttaneet kirkon läpikotaisin. Rapparipapit on sijoitettu avainpaikoille valvomaan, että kirkko taipuu rapparien tahtoon. Rappariverkoston vahvuus ilmenee ennen kaikkea siinä, kuinka tehokkaasti se onnistuu salaamaan olemassaolonsa tavallisilta seurakuntalaisilta, jotka ovat autuaan tietämättömiä rapparien vaikutusvallasta.
- Näinon
Ortodoksisessa kirkossa ei onnistuisi.
Myöskään ortodoksipappi ei saa kuulua muurareihin. Muurari, joka on ortodoksisen
kirkon jäsen ei voi tulla ehtoolliselle.- vanhauskoinen
Sama juttu meillä katolilaisilla. Vapaamuurarius on kokonaan kielletty.
Niin edessä se on vielä
Voi niitä jotka eksyvät,syy on ei tunne raamatun sanaa. mutta kaikki tulee ilmi, kun valo sen paljastaa.- säätiöläinen
Onneksi seinäjokisilla on vaihtoehto: L-säätiön srk!
- Jeesus on Herra
Luterilaisen kirkon piiristä löytyy useita kirkkoherroja, pappeja ja jopa kanttoreita jotka ovat vapaamuurareita. Ja ylemmillä tasoilla annetaan lupaus palvella Lusiferiä.
2. Kor. 6:14
Älkää antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaudella ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä?- vaari4
Joo tämän olen nähnyt ja kuulut muistaakseni TV7:ssa vapaa muurareissa on jotenkin jäsentensä keskuudessa, erilaisia tiedon ta uskon tasoja, joissa opetetetaan aina kullekkin tasolle tietynlaista oppia. Minä sain joltakin tuntemattomalta myöskin traktaatin. Näitten vapaa muurarien toiminnasta. Heidän tavoitteensa on hallita ja käyttää ihmisiä hyväksi taloudellisesti sekä henkisesti. Muka suuremman tiedon ja viisauden avulla. Näinä aikoina vapaamuurarit järjestöön kuuluu korkealla yhteiskunan huippu viroissa ja merkittävillä paikoilla olevia ihmisiä. Sitten kun muistaakseni seitsemän oppi tasoa on vapaa muurariutta opiskeltu, niin ilmoitetaan, että saatana onkin koko järjestön hallitsia ja sen nimessä sitten ylemmillä tasoilla olevat johtajat toimivat. Kannattaa uskovien välttää tälläistä järjestöä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061