Kysymys marxin oppien soveltamisesta käytäntöön

Ketä ja miten Kalle riistää ostaessaan palkkarahoillaan osakkeita osakeannista?

.....................

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosikko

      Marxin ajattelua seuraillen, ilman fanaattista tuijottamista Marxin kirjoittamaan tekstiin, siis ilman pilkun nu**imista, lausun asiasta seuraavaa:

      Työntekijä riistää itseään. Työntekijä viestii oman firman toimitusjohtajalleen että "piiskaa minusta kaikki irti", jos hän haluaa maksimoida firman voitot.

      "Haluan työssä painaa niska limassa töitä alipalkalla jotta voin vapaa-ajalla ostaa ylihintaisia tavaroita." Työntekijän täytyy olla masokisti, jos hän haluaa tämmöistä.

      "Haluan että 8 tunnin aikana minusta puristetaan kaikki mehut irti jotta vapaa-aikana voin kuluttaa mahdollisimman paljon tavaroita ja palveluja". Hirveesti järkeä... Ei mitään järkeä.

      "Haluan tuottaa mahdollisimman paljon jotta vapaa-aikana voin kuluttaa mahdollisimman paljon".
      Elämän tarkoitus on tavaroiden ja palveluiden kuluttaminen???
      Kotona kannattaa kuluttaa sohvaa ja kuluttaa tietokoneen näppäimistöä, jotta pääsee tuottamaan (eli tekemään) sitten sohvia ja tietokoneen näppäimistöä.

      Kotona kannattaa rikkoa tavaroita jotta pääsee rakentamaan ne. Tämmöiseltä nykytouhu vaikuttaa, tai siis jos nykytouhun perustaksi yrittää keksiä jotain teoriaa.

      Aivan aivan JÄRJETÖNTÄ touhua. "Vapaa kapitalismi" on niin aivoton, järjetön, surkea, ristiriitainen, epälooginen... ideologia

      "Vapaa kapitalismi"-ajattelun sijaan tarvitaan "ohjailtua kapitalismia", demokratian ohjailemaa kapitalismia.
      Samalla lailla kuin toimitusjohtaja ohjailee yrityksensä alempia organisaatiotasoja. Tai samalla tavalla kuin yrityksen toimitusjohtaja sallii autonomiaa alemmille organisaatiotasoilleen.

    • mielenkiintoista..

      Voiko kalle sinun mielestäsi jonkin marxin teorian mukaan työläinen riistää myös itseään ostamalla vaikkapa palkkarahoillaan osakkeita osakeannista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1072
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      862
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      856
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      838
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      185
      821
    6. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      702
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      696
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      51
      673
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      624
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      538
    13. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      51
      538
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      464
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      448
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      372
    Aihe