minne mennä

kun haluaa kuulla Jumalan sanaa?
Paikkakunnallani jossa asun, ei juuri toimintaa aikuisille ole.

Voiko mennä naapuri kaupunkiin? (vaikka sinnekin matkaa)

Usein olen odotellut näitä puhujia tänne lähiseutujen kirkkoihin, kuten Jalovaara tai Juntunen. Heidän matkansa suuntaa useasti Helsingin suuntaan tai kirkkoihin joissa yleensäkin käyvät.
Osaako joku neuvoa, jos lähtee Helsinkiin, onko siellä edullista yösijaa? Siis ns hotellit eivät tule kyseeseen, koska ovat niin kalliita.

Radiodei ei kuuluu täällä meilläpäin, eikä myöskään TV7 näy. Netti tietysti olisi vaihtoehto näiden kuunteluun ja katsomiseen, mutta valitettavasti en voi omia konetta itselleni pelkästään.

Mistä löytyy kotiseurakunta? Mistä ystäviä?
12111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kerroppa että mistäpäin olet? Tuosta saa käsityksen, että olet kuitenkin suht lähellä pääkaupunkiseutua.
Kotiseurakunta on hyvä ja sieltä saa ystäviä helpoimmin.

Radiodein kuuluvuusongelmaan on yksinkertainen toimiva kikka. Ota tv antennikaapelia noin 1,5-2 metriä. Pitempi vähän parempi. Kuori ulompi johdin noin puoleenväliin asti kaapelia pois siten, että sisin johdin jää eristeineen ehjäksi.
Kun olet tehnyt tämän, niin tee johdosta kieppi ja yhdistä kaapelin toisen pään sisin johdin (jäykkä lanka) ja toisen pään ulkokerroksen johdin (punottu verkko) radioantenniin esim teipillä. Katso, että kaapelin verkkomaisen johtimen päässä johdin ei kosketa sisimpään kaapeliin. Aseta silmukka ympyrän muotoisena sitten oikeaan suuntaan, kokeilemalla. Meillä toimii ainakin hyvin. Ilman ei kuulu ollenkaan.
Siunausta.

Äänestä

Yli 100 km, on täältä pääkaupunkiseudulle.
Tahdon jotain muuta kuin ainoastaan sunnuntaisin Jumalanpalvelusta kuulla (tosin sekään ei kovin usein mahdollinen, koska sunnuntait kuluvat useimmiten töissä)

Se on se yhteisöllisyys jota kaipaan.

Äänestä
  • Kysykääpä kaipaajat Jukalta. Hän ehkä saattaisi tietää jonkun kotiseurakunnan asuinkuntanne liepeiltä. Jukka ei ole minkään uskonsuunnan asialla, vaan puhtaasti Kristusruumiin, seurakunnan asialla.
    Jukan sivuilla on yhteystiedot ja kuunneltavaakin.

    Siunausta.

    http://www.jukkapartala.fi/index.html

    Äänestä

  • UPDATE_8974595 kirjoitti:

    Kysykääpä kaipaajat Jukalta. Hän ehkä saattaisi tietää jonkun kotiseurakunnan asuinkuntanne liepeiltä. Jukka ei ole minkään uskonsuunnan asialla, vaan puhtaasti Kristusruumiin, seurakunnan asialla.
    Jukan sivuilla on yhteystiedot ja kuunneltavaakin.

    Siunausta.

    http://www.jukkapartala.fi/index.html

    Jeesus oli Kristus vain silloin kun Hän oli ristillä!
    Jeesus opettaa:
    Matt. 24:23 Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta.
    (((Tuosta Jeesuksen opetuksesta rikollisen kristinuskon herrat ovat vääntäneet toisen laisen selityksen mutta alkuperäisien tekstien tutkijat ovat täysin varmoja että Jeesus tarkoitti, että Häntä itseään kristukseksi kutsuvat ovat eksyttäjiä.)))
    Mark. 13:21 Ja jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tai: 'Katso, tuolla', niin älkää uskoko.
    Siis kaikki kristukseksi Jeesusta kutsuvat ovat eksytettyjä tai saatanaa palvelevia eksyttäjiä.

    >---->

    Jeesusta Kristukseksi kutsuvat ovat harhauttajia tai/harhautettuja.
    ***JEESUS EI OLE TÄMÄN SANOESSAAN KRISTUS***
    JEESUS TIETÄÄ ITSE PARHAITEN KUKA ON.
    ASETTAKAA HÄNEN TIETOJA PAREMMAT TIEDOT JOS YLÄMPÄÄ JUMALALLISUUDEN TIETOA LÖYTYY!
    Kenen todistajia olette ellette USKO, LUOTA, KUUNTELE mitä JEESUS ITSE SANOO?
    Matt. 24:23 Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta.
    Matteus 24:23-24
    23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
    24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
    Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
    Mark. 13:21
    Ja jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tai: 'Katso, tuolla', niin älkää uskoko.

    *** JEESUS RISTILLÄ - KRISTUS ***
    Luuk. 24:46
    Ja hän sanoi heille: "Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista,

    *** YLÖS NOUSEMISEN JÄLKEEN HÄN ON JEESUS ***
    Markuksen evankeliumi:
    16:6 Mutta hän sanoi heille: "Älkää peljästykö; te etsitte Jeesusta, Nasaretilaista, joka oli ristiinnaulittu. Hän on noussut ylös; ei hän ole täällä. Katso, tässä on paikka, johon he hänet panivat.

    =============================
    HUOM!!
    Vain harhauttajat ja eksytetyt käyttävät edelleen "kristus" sanaa jotta Jeesuksen seuraajat tuntisivat heidät!
    =============================

    Jos kaikki tämä on raamatussa väärin niin miksi se sattuu olemaan Jeesuksen Sanan kohdalla väärin??
    Ainakin niin todistatte että nuo Jeesuksenkaan sanat ei ole totta!
    Keneen sanaan te luotatte ellette Jeesuksen Sanaan?

    Olen tietoinen, että lahkoissa nuo Jeesuksen Oman Sanan tiedot opetetaan toisin, mutta kielitieteen tuntijat ja kirkkojen korkein johto on tietoinen vanhojen käsikirjoituksien mukaan asian on tasan tarkkaan niinkuin Jeesus Omalla Sanallaan Sanoo!
    Siis kristus Nimeä Jeesuksesta käyttävät ovat eksytettyjä mutta Hännet tuntevat tietävät Hänen Oman Sanan merkityksen.
    Jeesus ylös nousseena on JEESUS!

    Äänestä

Tietääks joku hyviä kristillisiä nettisivuja jolla vois vierailla?
Entäs blogit?

Äänestä
  • kristillisiä en tiedä mutta kristittyjen sivuja löydät google.fi hakusanalla "kristityt" jne.

    Kristilliset ovat Jumalan ja Jeesuksen seuraajia

    ja

    kristityt rikollisen kristinuskon perustajien herra epäjumalien ja heidän oppien seuraajia ja kristityt tappoivat ja vainosivat Jeesusta seuranneita mm. sen vuoksi, että heillä oli Aito Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan Pyhä Raamattu muisti tietoina. Paavali oli yksi rikolllisen kristinuskon perustajista ja sai marttyyrin maineen tapattamalla rikollisen kristinuskon toimeksi antajana rikollisille kristinuskolle ensimmäisen marttyyrin joka oli kristillinen Simon:
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Stefanos

    siis kristityt ja kristilliset ovat eri ryhmiä.
    Suomalaiset olivat kristillisiä ennenkuin rikollisen kristinuskon opit herroineen suomalaisuuteen rikollisesti pakotettiin. mm. Jeesuksen opetuslapsi kävi suomalaisten luona ja toi sitä tietoa mitä raamatussa ei ole tänään... Tosin yksi raamattu on jossa niitä tietoja on mutta sellaisen raamatun omistajat ei uskolla tuoda tietoja julki edes siitä että omistat sellaisen. Aikoinaan heitä tapettiin... kristittyjen toimesta...

    Tämä linkki on suljettu jostakin tuntemattomasta syytä, ehkä arvaamme miksi. Sielä oli alkuperäiset kuvat ja teksteineen :
    http://www.fkf.net/Kadonneet/Missionary_Journeys.pdf
    "hämmästyttävä
    lähetyssaarnaaja
    matkat
    Apostoli
    ANDREW"

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Simon_Kananeus
    Simon Kananeus eli Simon Kiivailija oli synoptisten evankeliumien ja Apostolien tekojen mukaan yksi Jeesuksen kahdestatoista opetuslapsesta ja apostoleista. Johanneksen evankeliumissa häntä ei mainita. Hänellä oli lisänimi erotukseksi Simon Pietarista, ja häntä kutsuttiin Kananeukseksi Matteuksen ja Markuksen evankeliumeissa[1], ja Kiivailijaksi (selootti) Luukkaan evankeliumissa ja Apostolien teoissa[2]

    Simon Kananeus mainitaan Raamatussa vain apostolien nimiluetteloissa, mutta hänen myöhemmistä vaiheistaan on olemassa useita, osittain ristiriitaisiakin perimätietoja. Hänen on kerrottu saarnanneen evankeliumia muun muassa Mauretanian provinssissa (nyk. Marokossa), Egyptissä, Persiassa, Armeniassa, Georgiassa ja Britanniassa. Hänen on kerrottu kärsineen marttyyrikuoleman Britannian Lincolnshiressä tai toisten tietojen mukaan Abhasiassa, jossa hänet olisi ristiinnaulittu.[3]

    Katolisessa pyhimyskalenterissa Simon Kananeuksen ja Juudas Jaakobin pojan yhteinen muistopäivä on 28. lokakuuta. Ennen vuotta 1774 sitä vietettiin Suomessakin pyhäpäivänä.[4].

    jne....

    >-->

    Näyttää siltä, että rikolliselle kristinuskolle vaikeat faktat "katoaa" netiltä!!!
    Käsitykseni mukaan Simeon tapettiin rikollisen kristinsuskon toimesta ja totuuden salaamiseksi katolilaiset tekivät Simeonista uhrinsa!!!! Kieroutta!!!

    Tuo asia tieto täytyy viedä eteen päin......

    Äänestä

Miksi pitäs johonkin mennä????

Raamatussa on vielä Jeesuksen Sanaa jäljellä.
Voisit aloittaa vaikka luopumalla rikollisen kristinuskon opeista ja teoista. Tyhjentää mielestäsi pois kaikki opit ja lukea raamatun UT:n Jeesuksen Oman Sanan tiedot. Aloita vaikka Matt 6 ja tutkin tarkkaan ohjeet.
Jos vanhat rietas pyrii oppeineen mieleesi niin lue Matt 24
jne...

tärkein tässä, jo aloittaessasi muista Jeesuksen opetus, lue koko tämänkin luku kokonaan: Luu 17
...
...
12 Ja hänen mennessään erääseen kylään kohtasi häntä kymmenen pitalista miestä, jotka jäivät seisomaan loitommaksi;
13 ja he korottivat äänensä ja sanoivat: "Jeesus, mestari, armahda meitä!"
14 Ja heidät nähdessään hän sanoi heille: "Menkää ja näyttäkää itsenne papeille". Ja tapahtui heidän mennessään, että he puhdistuivat.
15 Mutta yksi heistä, kun näki olevansa parannettu, palasi takaisin ja ylisti Jumalaa suurella äänellä
16 ja lankesi kasvoilleen hänen jalkojensa juureen ja kiitti häntä; ja se mies oli samarialainen.
17 Niin Jeesus vastasi ja sanoi: "Eivätkö kaikki kymmenen puhdistuneet? Missä ne yhdeksän ovat?
18 Eikö ollut muita, jotka olisivat palanneet Jumalaa ylistämään, kuin tämä muukalainen?"
19 Ja hän sanoi hänelle: "Nouse ja mene; sinun uskosi on sinut pelastanut".
20 Ja kun fariseukset kysyivät häneltä, milloin Jumalan valtakunta oli tuleva, vastasi hän heille ja sanoi: "Ei Jumalan valtakunta tule nähtävällä tavalla,
21 eikä voida sanoa: 'Katso, täällä se on', tahi: 'Tuolla'; sillä katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä"

SIIS JUMALAN VALTAKUNTA EI OLE KIRKOSSA, VUORILLA, TAIVAAlla jne NIINKUIN TEKOPYHIEN saatanaa palvelevat opettavat VAAN SEN ON JOKAISELLA, SINULLAKIN OMANA OMINAISUUTENA JA SEN ESILLE SAAMISEKSI ON LUOVUTTAVA EKSYTTÄJIEN saatanallisuuksista!

Nykyisin tiede on kehittynyt mutta jo kauan on ollut ihmisten tietoudessa, että kun ihminen "kuolee" niin samalla hetkellä ruumiiksi muuttuneesta kehostamme mitään materiaalia poistumalla laskee paino 21 grammaa!
Enempää en kerro....
Puhdistakaa mielestänne pois kaikki rikollisuuden epäjumalallisuuden ja käyttäkää rikollisten opeista vapautettua MIETÄ (johon epäjumala oli opeillaan manipuloituna) siellunne "kuunteluun" ja varokaa sellaisia jotka opettaa sydämmen rakkaudesta, sydämmen uskosta jne jne sillä sydän on lihas, ihan niinkuin mikä tahansa kehomme lihas mutta sielu on todistettavasti aivoissa! HUOM! Juuri sen vuoksi rikollisilla uskoilla on nk. uskontunnus rituaali, jotta se Jeesuksen opettama Jumalan Valtakunnan kaltaisuus joka jo lapsilla on, varastetaan ihmiseltä pois jotta saatanaa palvelvien oppi saisi vallan ihmisessä.
Uskon tunnustuksessa aivopesulla ihmistä tehdään järjetön, ymmärtämätön ja ihmisyydensä kieltäjä joka asettaa itsensä saatanaa palvelevien "paimenten" ohjattavaksi omaa järkeä, ymmärrystä jne käyttämättä, sitä kutsuttaan uskoksi.

Uskon tunnustus: http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä (mielenvikaisia ja/tai rikollisia ja/tai alempiarvoisia).'

siis uskovainen on:
-ymmärtämätön
-järjetön
-joka ei ole ihminen eikä sen vuoksi ymmärrä ihmisten lakeja
(mielenvikaisuus aivopesun tuloksensa, ei omista ihmisyyden sielullisuutta jne)

laitan jatkoksi uskontunnustuksen kateksimuksesta; HUOM! se ei ole raamatullinen oppi!!!

Äänestä
  • Näin se on katekismuksessa:
    ja (> tuon merkin tekstit ovat minun tulkintaa... tehkää omat tulkintanne....!


    Minä uskon Jumalaan,
    (>epäjumalaan...)

    Uskontunnustuksessa on lyhyesti sanottu, mitä Jumala antaa meille ja mitä hän tekee hyväksemme.
    Me emme kykene täyttämään käskyihin
    (>Vale: Jumalan ja Jeesuksen Lain mukaan eläviä on.)
    sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta. Mutta Jumala lahjoittaa meille uskon ja avaa sydämemme rakkaudelle.
    (>siis saatana ja epäjumalineen antaa rakkautta, tappamalla, tapattamalla, raiskaamalla, ryöstämällä jne...)

    Järkemme ei voi käsittää Jumalaa.
    (>ei tietenkään kun uskotte saatanaan ja sen epäjumaliin!!!
    Jumalan Valtakunnan kaltaisuudensa aivopesussa menettäneet uskovat käsittävänsä älä tapa käskynkin; tappavat rikollisesti kun rikollisuuden herra käskee!)

    Hänen olemuksensa syvyydet jäävät myös uskovalle salatuiksi.
    (>Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan tietoa ja Laki on VIELÄ melkein aitona raamatussa. SIIS SALAISUUS ON SE; ETTÄ uskoo saatanaa jumalaksi!)

    Jumala on kuitenkin ilmoittanut meille itsestään kaiken, mikä on tarpeen, jotta voimme elää uskossa häneen.
    (>"usko tai kuolet" ilmoituksen saivat suomalaiset saatanallisuuden sivitysksen tulleessa suomeen usko on uskoa rikollisuuden epäjumalaan. Jumalaan uskominen tarkoittaa mm. Jumalan ja Jeesuksen antaman Lain noudattamista.)
    Jumala lähestyy meitä Luojana, Lunastajana ja Pyhittäjänä.
    (>Jumalan Valtakunnan kaltaiset suomalaiset kasteen ja uskon kieltäneinä TAPETTIIN JA saatanaan uskovat jätettiin henkiin jatkamaan ja lisäämään heidän perisyntisyntejään...)

    Hän on kolmiyhteinen Jumala: Isä, Poika ja Pyhä Henki. Jumala on luonut kaiken, hän on tullut kaltaiseksemme Pojassa ja hän on läsnä Pyhässä Hengessä.
    (> Jeesus opetti: Johanneksen evankeliumi: 10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä." Ilman Isää ja Poikaa ei ole Pyhää Henkeä! joten uskovaisten kolminaisuus tarkoittaneen; "saatana, perkele ja piru" kolminaisuutta koska väärennetty raamattukaan ei tunne kolminaisuus oppia)

    Jumala ei ole pelkkä kaukainen alkusyy eikä persoonaton voima, vaan hän vaikuttaa luomakunnassa ja historiassa ja kohtaa meidät henkilökohtaisesti.
    (>Tuossa Jumalaa syytetään rikollisen kristinuskon rikoksista, mm. satojen miljoonien ihmisten tappamisista. saatana on varmaan iloinen tuosta saatanallisuudesta)

    Uskontunnustus on Jumalan hyvien tekojen ylistys.
    (> tarkoittaa varmaan näitä tekoja:
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
    http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/)

    Samalla kun pyydämme uskoa itsellemme, kiitämme Jumalaa hänen rajattomasta rakkaudestaan.
    (>Jumalan ja Jeesuksen Lain ja oppien mukaan kiitätte saatanaa saavutuksistanne.)

    Uskossa otamme vastaan Jumalan lahjat ja turvaamme häneen, pidämme hänen lupauksiaan tosina ja uskallamme heittäytyä niiden varaan. Kirkon yhteinen usko tukee meitä myös silloin, kun oma usko horjuu.
    (>Kun/Jos uskovaisen "usko" horjuu, niin se on Jumalan ja Jeesuksen kutsu pois rikollisuuden saatanallisuudesta.)

    Tietäkää, että Herra on Jumala.
    (> Niinhän hän mm. katekismuksessa uskoo ja kieltää palvelemasta Jumalaa ja Jeesustakin: "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia." HUOM! Tuo ei ole raamatun Jumalan antamaa tieto!)

    Hän on meidät luonut, ja hänen me olemme, hänen kansansa, hänen laitumensa lampaat. (Ps. 100:3)
    (>totta! saatanaa palvelevien opin luomat uskovaiset rikollisuudellaan ovat herransa luomia uskontunnustuksen kaltaisia järjettömiä, ymmärtämättömiä ja ihmisyyden kieltäneitä.)

    Jeesus sanoi: ”Joka tunnustautuu minun omakseni ihmisten edessä, sen minäkin tunnustan omakseni Isäni edessä taivaissa.” (Matt. 10:32)
    (>Jeesus oli oikeassa! MUTTA JOKA EI OLE MM. JEESUKSEN VAHVISTAMAA LAKIA TUNNUSTANUT JA RIKOKSILLAAN SEN KIELTÄNYT, NIIN EHDOT OVAT TÄSSÄ:
    Matt. 28:20 opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen KÄSKENYT teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti.)

    Äänestä

  • ------------------- kirjoitti:

    Näin se on katekismuksessa:
    ja (> tuon merkin tekstit ovat minun tulkintaa... tehkää omat tulkintanne....!


    Minä uskon Jumalaan,
    (>epäjumalaan...)

    Uskontunnustuksessa on lyhyesti sanottu, mitä Jumala antaa meille ja mitä hän tekee hyväksemme.
    Me emme kykene täyttämään käskyihin
    (>Vale: Jumalan ja Jeesuksen Lain mukaan eläviä on.)
    sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta. Mutta Jumala lahjoittaa meille uskon ja avaa sydämemme rakkaudelle.
    (>siis saatana ja epäjumalineen antaa rakkautta, tappamalla, tapattamalla, raiskaamalla, ryöstämällä jne...)

    Järkemme ei voi käsittää Jumalaa.
    (>ei tietenkään kun uskotte saatanaan ja sen epäjumaliin!!!
    Jumalan Valtakunnan kaltaisuudensa aivopesussa menettäneet uskovat käsittävänsä älä tapa käskynkin; tappavat rikollisesti kun rikollisuuden herra käskee!)

    Hänen olemuksensa syvyydet jäävät myös uskovalle salatuiksi.
    (>Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan tietoa ja Laki on VIELÄ melkein aitona raamatussa. SIIS SALAISUUS ON SE; ETTÄ uskoo saatanaa jumalaksi!)

    Jumala on kuitenkin ilmoittanut meille itsestään kaiken, mikä on tarpeen, jotta voimme elää uskossa häneen.
    (>"usko tai kuolet" ilmoituksen saivat suomalaiset saatanallisuuden sivitysksen tulleessa suomeen usko on uskoa rikollisuuden epäjumalaan. Jumalaan uskominen tarkoittaa mm. Jumalan ja Jeesuksen antaman Lain noudattamista.)
    Jumala lähestyy meitä Luojana, Lunastajana ja Pyhittäjänä.
    (>Jumalan Valtakunnan kaltaiset suomalaiset kasteen ja uskon kieltäneinä TAPETTIIN JA saatanaan uskovat jätettiin henkiin jatkamaan ja lisäämään heidän perisyntisyntejään...)

    Hän on kolmiyhteinen Jumala: Isä, Poika ja Pyhä Henki. Jumala on luonut kaiken, hän on tullut kaltaiseksemme Pojassa ja hän on läsnä Pyhässä Hengessä.
    (> Jeesus opetti: Johanneksen evankeliumi: 10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä." Ilman Isää ja Poikaa ei ole Pyhää Henkeä! joten uskovaisten kolminaisuus tarkoittaneen; "saatana, perkele ja piru" kolminaisuutta koska väärennetty raamattukaan ei tunne kolminaisuus oppia)

    Jumala ei ole pelkkä kaukainen alkusyy eikä persoonaton voima, vaan hän vaikuttaa luomakunnassa ja historiassa ja kohtaa meidät henkilökohtaisesti.
    (>Tuossa Jumalaa syytetään rikollisen kristinuskon rikoksista, mm. satojen miljoonien ihmisten tappamisista. saatana on varmaan iloinen tuosta saatanallisuudesta)

    Uskontunnustus on Jumalan hyvien tekojen ylistys.
    (> tarkoittaa varmaan näitä tekoja:
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
    http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/)

    Samalla kun pyydämme uskoa itsellemme, kiitämme Jumalaa hänen rajattomasta rakkaudestaan.
    (>Jumalan ja Jeesuksen Lain ja oppien mukaan kiitätte saatanaa saavutuksistanne.)

    Uskossa otamme vastaan Jumalan lahjat ja turvaamme häneen, pidämme hänen lupauksiaan tosina ja uskallamme heittäytyä niiden varaan. Kirkon yhteinen usko tukee meitä myös silloin, kun oma usko horjuu.
    (>Kun/Jos uskovaisen "usko" horjuu, niin se on Jumalan ja Jeesuksen kutsu pois rikollisuuden saatanallisuudesta.)

    Tietäkää, että Herra on Jumala.
    (> Niinhän hän mm. katekismuksessa uskoo ja kieltää palvelemasta Jumalaa ja Jeesustakin: "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia." HUOM! Tuo ei ole raamatun Jumalan antamaa tieto!)

    Hän on meidät luonut, ja hänen me olemme, hänen kansansa, hänen laitumensa lampaat. (Ps. 100:3)
    (>totta! saatanaa palvelevien opin luomat uskovaiset rikollisuudellaan ovat herransa luomia uskontunnustuksen kaltaisia järjettömiä, ymmärtämättömiä ja ihmisyyden kieltäneitä.)

    Jeesus sanoi: ”Joka tunnustautuu minun omakseni ihmisten edessä, sen minäkin tunnustan omakseni Isäni edessä taivaissa.” (Matt. 10:32)
    (>Jeesus oli oikeassa! MUTTA JOKA EI OLE MM. JEESUKSEN VAHVISTAMAA LAKIA TUNNUSTANUT JA RIKOKSILLAAN SEN KIELTÄNYT, NIIN EHDOT OVAT TÄSSÄ:
    Matt. 28:20 opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen KÄSKENYT teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti.)

    käytännössä....

    uskontunnustuksen antanut ja aivopesty ihminen siis menettää ihmisyydensä ja hänestä tulee "peto" joka tietoisesti rikkoo Jumalan, Jeesuksen ja Suomenkin Lakia "kun herra käskee" vaikka tappamalla omia seurakuntalaisia, pikku lapsiakin noitaroivoilla!!!

    siis

    usko on omasta, Luojalta saamasta ihmisyydestä luopumista ja alistumista saatanaa palvelevien herra epäjumien tahdon noudattajaksi.

    Jeesus ei ollut uskossa vaan Jumalallisuuden tietoudessa.
    Kun raamatussa lukee Jeesuksen puheissa uskosta niin sillä tarkoitetaan melkein aina tottelemista mutta raamattua on muutenkin väärennetty.
    Jumalan Valtakunnan kaltaisen sielullisuuden omaavat ihmiset tietää missä kohtaa raamattua ihmisille valehdellaan. Esim. lapsikasteen suhteen, ehtoollisen suhteen jne....

    Kiitos jos ymmärsitte mitä tarkoitin!

    Äänestä

Anteeksi, mutta en jaksanut edes vaivautua lukemaan edellä olevia viestejä!
Halusin vain ystävällisesti kysellä, en tarvitse selvitystä sanojen merkityksistä.
Minusta olisi asiallista vastata siihen mitä kysellään. On melkoisen turhauttavaa lukea asiattomuuksia ja asian vierestä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


yhteyttä kaipaava kirjoitti:

kun haluaa kuulla Jumalan sanaa?
Paikkakunnallani jossa asun, ei juuri toimintaa aikuisille ole.

Voiko mennä naapuri kaupunkiin? (vaikka sinnekin matkaa)

Usein olen odotellut näitä puhujia tänne lähiseutujen kirkkoihin, kuten Jalovaara tai Juntunen. Heidän matkansa suuntaa useasti Helsingin suuntaan tai kirkkoihin joissa yleensäkin käyvät.
Osaako joku neuvoa, jos lähtee Helsinkiin, onko siellä edullista yösijaa? Siis ns hotellit eivät tule kyseeseen, koska ovat niin kalliita.

Radiodei ei kuuluu täällä meilläpäin, eikä myöskään TV7 näy. Netti tietysti olisi vaihtoehto näiden kuunteluun ja katsomiseen, mutta valitettavasti en voi omia konetta itselleni pelkästään.

Mistä löytyy kotiseurakunta? Mistä ystäviä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu