En ole rasisti mutt luulin Suomessa maahanmuuttajat eivät opi suomea eikä suomen kulttuuria
Mutta minä olen väärässä! lapset kertoivat, että Nuokkareiden uusi ohjaaja on ulkomaalainen lapset sanoivat, että hän on todella mukva ja sosiaalinen ja hä on todella ahkera because hän opiskelee ja tekee töitä yhtäaikaa
Tunnut olevan kunnon ihminen.Hyvää jatkoa sulle!
Mutta minä olen väärässä! lapset kertoivat, että Nuokkareiden uusi ohjaaja on ulkomaalainen lapset sanoivat, että hän on todella mukva ja sosiaalinen ja hä on todella ahkera because hän opiskelee ja tekee töitä yhtäaikaa
Tunnut olevan kunnon ihminen.Hyvää jatkoa sulle!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Et varmaankaan ole rasisti, koska kerran niin kirjoitat, mutta erittäin enakkoluuloinen kyllä olet ollut, jos moista olet ajatellut. Johan joka paikassa vilisee ihmisä, joiden äisinkieli ei ole suomi, mutta jotka puhuvat suomea erittäin hyvin.
Kirjoitin tänne viime syksynä, kun maahanmuuttajien parjauskampanja oli kiihkeimmillään, että tervetuloa ammattikorkeakouluihin katsomaan maahanmuuttajaopiskelijoiden ahkeruutta. Se on enemmän sääntö kuin poikkeus opiskelun ja työn yhdistäminen, vaikka opiskelu vieraalla kielellä on työläämpää kuin äidinkielellä.
Ja kun Lieksasta on kyse niin vielä varmuudeksi, ettei taas aleta tyhjää vängätä, opiskelijoissa on paljon somaleja.
Ai, siis puhuvat suomea erittäin hyvin ja opiskelijoissa paljon somaleja.
Miksi somalit ja irakilaiset ei työllisty, vaikka tuntuvat ainakin sinun mielestä olevan erinomaisia. Vain 20% porukasta on töissä toisilleen tulkkeina jne. Oikeassa tuottavassa työssä vielä vähemmän.
Kyllä AMK-tutkinnon suorittaneista sosionomit, yhteisöpedagogit ja terveysalan opiskelijat (somalit) ovat työllistyneet hyvin. ICT- ja mediapuolelta valmistuvat työllistyvät huonommin. Näillä aloilla on liikatarjontaa ja aloituspaikkoja on jo vähennetty. Aiemmin ICT-porukka vietiin käsistä kesken opiskelun, mutta ajat muuttuvat. Eivät työllisty nyt kantasuomalaisetkaan hyvin. Irakilaisia ei ole minun tuntemissani oppilaitoksissa (ehkä sattumalta) ollut vielä kovinkaan paljon.
Nämä opiskelijat eivät siis ole niitä työttömiä pääsääntöisesti. Työttömissä lienee paljon niitä, jotka eivät ole syystä tai toisesta päässeet/hakeutuneet ammatilliseen koulutukseen. Työn ohella nämä työskentelevät useimmiten palvelu- ja siivousaloilla, opintojen edetessä myös omilla aloillaan erityisesti sosiaali- ja terveyspalveluissa sijaisina.
Syrjintääkin työmarkkinoilla on. Aloilla, joissa työvoimasta ei ole pulaa voi hakija jäädä valitsematta etnisen taustansa takia. Välillä on ollut vaikeuksia saada harjoittelupaikkoja joidenkin maahanmuuttajien. Myös lopputyön tekeminen yrityksiin on ollut joillekin vaikeampaa järjestää, vaikka he ovat olleet hyviä opiskelijoita.
Yksittäistapauksia ovat. Suurin osa lepää laakereillaan. Miten se nostaa meidän kansantaloutta? Joo arvasin, valkonen mies on syyllinen jos somali ei saa töitä.
Miten helvetissä lieksassa on kokkiopiskelijoita ja aivan mustia eikä taatusti somaleita. Tulevat saamaan töitä. Ahkeria!
Somalinaisella on monta rajoitetta suomalaisille työmarkkinoille. Aivan sama kuin romaninaisilla. Kansallispuku uskonto. Valinnan paikka, joko hylkäät perinteesi tai et sopeudu! Somalimiehet ei työtä edes hae. Neljä naista elättää sosiaalituilla.
Kirjoitusvirheiden perusteella olet mamu joka kehuu mamua.
Sittenhän se menee tasan, jos valkoinen työhönottaja ei ota tummaihoisia töihin, koska toisaalta he vievät kuulemma työpaikat kantasuomalaisilta.
Olen samaa mieltä, että syrjintää rekrytoinneissa on. Ei tietenkään aina, mutta kyllä sitä löytyy. Milloin se kohdistuu ihonväriin, milloin ikään, milloin sukupuoleen jne. Ne on valitsijan markkinat ja on hirmu vaikea todistaa syrjintää, vain silloin kun kyseessä on virka tai toimi, jossa on hakuprosessiin liittyvä valitusoikeus valituksen voi tehdä. Silloin katsotaan vain papereilla oleva pätevyys ja työkokemus. Jos siinä ei ole eroa, aina voi sanoa henkilön olevan sopivampi tähän työpaikkaan.
Katin paskat! Muut mustat työllistyy varsin hyvin.
Somaleilla ja lähinnä Islam uskoville, tuottaa vaikeutta ne rukoiluhetket, jotka ovat heidän mukaansa välttämättömiä. Musliminaisten pukeutuminen taas puolestaan on este aikamonelle ammatille.Tässä tulee esiin myös Suomen lainsäädntö sekä työelämän normit. Jos muslimisaa rukoilla ja näin tämä aika on pois työantajalta, niin eiköhän mieluimmin -ei muslimi, saa helpoimmin töitä.
Lisäksi joissakin ammateissa, esim. sairaanhoitajalta, vaadita hyvää suomenkielen ymmärtämistä.
Eivät nämä asiat niin helppoja ole ja onko sitten ammatteja, joissa ei niin suurta kielitaitoa vaadita? Nämä SLieksassa elävät mamut ovat hyvin pärjänneet kun katselee miten usein auton ratissa istuu musta mies. Joko heillä on omaa rahaa julmetusti tai sitten rahat tulevat jostain muualta, Mutta mistä?
Aika monta kertaa on täälläkin täysin todenmukaisesti sinulle kirjoitettu, että rukoushetket eivät tuota ongelmia. Ne voi niputtaa ja ihan normaalit kahvi ja ruokatauot riittävät niihin. Me joiden työpaikoilla on useita muslimeja tiedämme tämän onnistuvan. Eivätkä kaikki muslimit edes rukoile. Maalistuneita on kaikissa uskontokunnissa. Esim. nyt yksi rukous (13.39) sattuu päivälle, muut ovat aikaisin aamulla ja myöhemmin illalla. Toki monet muslimit ovat vuorotyössä: bussikuskeina, terveydenhoidossa jne. Rukous vie muuten aikaa vain muutamia minuutteja.
Hyvin suuri osa terveydenhoidossa työskentelevistä on Suomessa kouluttautuneita, jolloin kielitaito on kehittynyt hyvin. Nyt kolmannen kerran tuodaan suoraan töihin sairaanhoitajia, tällä kertaa Espanjasta. Heillä on aloitettu suomen opetus kotimaassaan samoin kuin oli filippiiniläisillä. Suomessa he ensin työskentelevät työparina kieltä osaavan kanssa ja samalla kielikoulutus jatkuu. Urakka on heillä todella haastava, mutta kyllä siitä selviytyy ja kun ei suomea jo osaavia saada töihin niin eipä siinä taida olla paljon vaihtoehtoja.
Kielitaito on todella tärkeää. Kyllä siinä heti tuntee itsensä turvattomaksi, jos esim. lääkäri ei osaa hyvin suomea, eikä englantiakaan. Jotkut venäläisistä lääkäreistä ovat aluksi aika heikosti suomea taitavina läpäisseet kielitestin. Kielitaito tietysti kehittyy koko ajan.
Vähän SUOMEN KIELEN taitoa vaativia ammatteja ovat kuljetus-, varasto-, siivous- ja osa teollisuuden ja rakennusalan töistä. ICT- hommissa esim. Nokialla pärjää englannilla. Pitää muistaa, että monilla mamuilla on erittäin hyvä kielitaito vain suomi puuttuu!
Siinä olet oikeassa, että muslimien voi olla juuri näiden ennakkokäsitysten takia vaikeampi työllistyä kuin muihin uskontokuntiin kuuluvien.
"Pitää muistaa, että monilla mamuilla on erittäin hyvä kielitaito vain suomi puuttuu!"
Ja somaleiden kohdalla koulutus, jopa aivan peruskoulutasoinen.
Niilä somaleilla, jotka tulivat -90 luvulla ensimmäisinä suomeen oli eritäin hyvä kielitaito, englanti, italia, ranska, arabia osalla jopa kaikki nämä hallussa. Näillä siirtomaa aikaisilla kielillä tapahtui opetus yliopistossa. Heillä oli korkeakoulututkintoja somaliasta ja muulta. Silloin valitettiin, että vain hyväosaiset, koulutetut tulevat tänne. Nyt Somaliasta tulevilla on usein heikko koulutausta, mikä on täysin ymmärrettävää, onhan maa ollut sekasorrossa yli 20 vuotta. Englantia silti osataan yleensä tyydyttävästi ja arabiaakin ymmärretään aika yleisesti.
Meillä kun kieliä opitaan niin formaalisti, on hyvä huomata, että myös luku- ja kirjoitustaidoton voi osata hyvin kahta kieltä.
Jälleen kerran eräiden lieksalaisten maailmankuvasta poiketen tosiasia on että Suomeen muuttaa erittäin paljon enemmän ihmisiä muualta kuin Somaliasta, mutta eipä se mene jakeluun.
Niinpä olinkin sitä mieltä että mam. uilla on kielitaito Kerroin vain että somaleilla ei ole muuta kuin se kielitaito. Irakilaisia tiedän olevan esim. rakennusinsinööriä, autonasentajaa.... Somaleilla uupuu peruskoulutasoa myöten koulutus. Ja valitettavast meidän maahanmuuttajista yli puolet on somaleita eli täysin kouluttamattomia.
C.Y.F.F.
Ei se ihan noinkaan mene. Kyllä nytkin Suomeen tulevista somaleista osalla on koulua käytynä pisimmillään 9 vuotta. Lukion käyneitä ei juuri ole. Ikävä kyllä monien koulu on keskeytynyt ja sitä voi olla muutama vuosi, kenellä lapsuudesta kenellä nuoruusiältä. Tarkka tilastoa koulutuksista kansalaisuuksittain ei vielä ole, mutta tietojen keruuta on aloiteltu.
Sehän on sinänsä hyvä, että humanitaarisessa maahanmuutossa juuri niitä, jotka tarvitsevat koulutusta tulee tänne missä koulutuksen voi hankkia.
Totta! Ja me maksetaan tuo koulutus!
Niin sen pitääkin olla. Se on tehokasta kehitysapua. Kyllä meillä on siihen varaa niin "kauan kuin sellainen määrä ruokaa joka päivä roskiin heitetään", kuten kirjailija Jokinen loihe lausumaan.
Tässä yksi oiva esimerkki tahdonvoimasta. Murrosikäisenä Suomeen tullut poika, joka ei päässyt opiskelemaan haluamaansa alaa, ei antanut periksi. Kielitaitokin pääosin itse hiottua.
Ai niin hän on somali, joten tämä on lavastusta. Somalit eivät opi suomea, somalit eivät ole yritteliäitä, somalit eivät opiskele, eivätkä ole lahjakkaita. Tuo elokuva Kaupunkilaisiakin oli hyvä, kun se tuli telkkarista, mutta nyt kun tiedetään, että kässärin oli tehnyt somali, se on varmasti huonoista huonoin. Näinhän se menee.
http://areena.yle.fi/tv/1591262 kohdassa 28 min. Mutta eihän sitä kannata katsoa, voi jopa nähdä oikean elävän ihmisen, eikä nettisaitelle sepustettuja "totuuksia".
Tosi positiivinen tarina ja ajattelevainen mies! Näitä lisää. Jäin miettimään miten paljon jo Suomessa mamut tekevet kaikenlaisia asioita, joista emme tiedä mitään. Ei toisaalta tarvitsekaan tietää integroituminen on juuri sitä, ettei tuijoteta kuka tekee ja mitä.
Ei yksi pääsky kesää tee.
mukva?
Ottakaamme esimerkeiksi 10% ulkomaalaisista, ei yksi kesää tee.
Tuhansia suomalaisia on töissä ulkomailla. Erittäin harvinaista jos he ovat työttöminä.
Totta. Enemmistö pilaa vähemmistön maineen.
Mielestäni aloitus oli rasistinen.
Siinä eroitellaan paikallisasukkaat sekä maahanmuuttajat aivan kuin he kaikki eivät olisi erinlaisia.
Tasa-arvon nimissä tulee korostaa ihmisten yksilöllisyyttä olipa ihminen sitten maahanmuuttaja tai paikallinen asukas.
Aloittajan ajatusmaailma tokaisuineen tekee hänet mielensä sopukoissa rasistiksi, on aivan päivänselvää ettei yksikään ihminen maailmassa ole samanlainen.
Jokaisen aidon alkeishiukkasen (pienimmän mahdollisen energiapyörteen) ytimessä on persoonallinen äly. Siitä johtuen jokainen elektroni käyttäytyy ikään kuin persoonallisesti kaksoisrakokokeessa; Yksittäisen elektronin rataa ei voida ennustaa, mutta kun ammutaan tuhansittain elektroneja, niistä muodostuu aina säännöllinen interferenssikuvio, jota ei voida selittää sattumalla. Luonnossa havaitut lainalaisuudet ovat osoitus infiniittisen persoonallisuuden toiminnasta.
Nyt minäkin tajuan miksi tänne tuodaan osaavia ihmisiä alkukodistamme.
No aikansa kun näitä fuusioidaan niin väestön atomipommihan siitä syntyy
Jopa eri uskontokuntien neutroni myllyyn ja jälki on sen mukaista ?