Suomellekin oma setelikone!

Kyllä mäidänkin pitäisi panna laulamaan setelikone. Voitaisiin eläkeikiäkin nostamisen sijasta laskea. Palkkoja voitaisiin korottaa ja kaikilla olisi niin mukaavaaa :D
473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Juuri näin, USA setelirahoitti 600 miljardilla dollarilla. Suomeen suhteutettuna se tarkoittaisi noin 7 miljardia euroa. / miljardia euroa painamalla ja markkinoille jakamalla saadaan melkoinen elvytysruiske talouteen.
Henkilökohtaisesti kannatan tuhannen miljardin euron painamista Suomessa, niillä voi maksaa mm valtion velan kokonaan pois ja jää vielä etelä-eurooppalaisille lainattavaakin jollain sopivala korolla 900 miljardia. Rahahan on vain rahaa, eikä sitä tosin fyysisesti tarvitse painaa, lisää vaan nollia Suomen pankin saldoon, se käy sekunnissa tietokoneella.
' Tehkäämme Suomen Pankista maailman mahtavin rahalaitos.

Äänestä
  • Öljykauppa tehdään dollareilla, muuten tulee USA ja BUMBUM.
    Siksi taala pitää aina arvonsa.
    Paperia vihreäksi painamalla "varakkuus" ameriikassa on taattu.

    Äänestä

painaja puhuu painavaa asiaa *kannatetaan*

Äänestä

vantastinenhan puhuu Suomelle miljoonia, ei siinä painokoneita tarvita kun Jyrki on astialla.
Eihän se koske Suomea, jos on miljoonia, oli ne velkaa tai saatavia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kylvetään rahassa kirjoitti:

Kyllä mäidänkin pitäisi panna laulamaan setelikone. Voitaisiin eläkeikiäkin nostamisen sijasta laskea. Palkkoja voitaisiin korottaa ja kaikilla olisi niin mukaavaaa :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu