Entisten reppanat, ruppanat ja stallarit ?

Facebookissa on vaikka minkälaista "entisten xxxx xxxx". Voisko siellä olla myös "Entisten komujen keskustelukerho" ? Jossa entiset komut voisivat jatkaa hulluja hörinäitään, ihan kenenkään muun häiritsemättä, eikä komujen tarttis kuulla kansan naurua aiheessa ?

Saatte komut ihan ilmaiseksi tämän hienon idean, olkaapa hyvä.

Ehdotuksia;
- entiset stallarit
- entiset reppanat
- entiset ruppanat tai entiset reppanat, ruppanat ja väliinputoajat
- entiset marxisti-leninistit
- jne

Saa ehdottaa lisää nimiä tuolle hullulle ryhmälle.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Aloituksen kysymys on asetettu aivan väärin.

Tulisi todeta tilanne. Vasemmistoliitto on muuttunut normaaliksi pikkuporvarilliseksi puolueeksi, jolla on tiettyjä painotuksia humaanin kapitalismin puolesta. Liitto ei suosi millään tavalla marxilaista yhteiskuntaanalyysiä.
Vasemmalla siitä on ainakin 3 kommunistista puoluetta. Entisen SKP:n nimeä antava, Kommunistinen työväenpuolue ja Suomen sosialistinen puolue. Sitten on erilaisia kapiatlismin niit tai nätiä puolia arvostelevia yhden asian liikkeitä. Jossain määrin ilmenee myös anarkistista liikettä (ei mitään valtiovaltaa).

Tässä on pohja vasemmiston alennustilassa.
Tulisi lähteä, nimellä ei ole väliä, todelliseen vuorovaikutukseen näiden liikkeiden välillä sosialismi päämääränä ja marxilainen yhteiskunta-analyysi oppaana. On naurettavaa kolmen pienen kerhon puuhastelu. Se vain hämää valveutuneita työläisiä.

Toki on tärkeää ruotia rehdin SKP:n "tuhoutumista" ja rappiota Sen syitä ja seurauksia. Mutta yhteisyyttä tämän päivän lähiajan ohjelmalle ja maailmantilanteen erittelylle ei löydy 60 - 70 lukujen suuntataisteluista. Siinä mielessä sotakirveet tulisi haudata.
Tulisi ottaa uudelleen esiin Marx ja Lenin.

Äänestä
  • Oliko neukkula marxin tarkoittama kapitalismia seuraava yhteiskunta?
    Osaatko vastata?

    ...................

    Äänestä

  • Nimeksi sopisi parhaiten;

    "ENTISET RUPPANAT RY"

    tmv..............

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hohohoh. kirjoitti:

Facebookissa on vaikka minkälaista "entisten xxxx xxxx". Voisko siellä olla myös "Entisten komujen keskustelukerho" ? Jossa entiset komut voisivat jatkaa hulluja hörinäitään, ihan kenenkään muun häiritsemättä, eikä komujen tarttis kuulla kansan naurua aiheessa ?

Saatte komut ihan ilmaiseksi tämän hienon idean, olkaapa hyvä.

Ehdotuksia;
- entiset stallarit
- entiset reppanat
- entiset ruppanat tai entiset reppanat, ruppanat ja väliinputoajat
- entiset marxisti-leninistit
- jne

Saa ehdottaa lisää nimiä tuolle hullulle ryhmälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu