Aki Kaurismäki on boikotoinut kahdesti

Laittomien hyökkäyssotien takia!Hieno ja arvostettu taiteilija!
1381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

kuka sen "sontaa" viitsii edes katsoa ???? aivotonta kuin 2 promillen humala

Äänestä

että Hollywoodissa kukaan ei tiedä kuka Kaurismäki on muutamaan akatemian jäsentä lukuunottamatta.

Äänestä

portugalissa, joka on NATO-maa.

vastustaa kuitenkin NATOa.

No, kukapa vasemmistolainen olisi koskaan elänyt kuten saarnaa.

Äänestä

Punavihreän ns. älymystön lemmikki, kuulema humaani ja hieno ihminen. Kaurismäki on ehdottanut että maailman rikkain prosentti ihmisistä tapettaisiin. Hän siis ehdottaa kymmenien miljoonien ihmisten massamurhaa. Punavihreä "älymystö" vaikeni lausunnon kuoliaaksi, "huumoria". Miksi perussuomalaisten huumoriin suhtautuvat aivan eri tavalla?

Äänestä
  • Aatu oli hyvä mies, valitettavasti hävisi sodan. Maailma olisi paljon parempi paikka jos Aatu olisi voittanut. Silloin Suomikin olisi suur-Suomi.

    Äänestä

  • R.I.P Aatu kirjoitti:

    Aatu oli hyvä mies, valitettavasti hävisi sodan. Maailma olisi paljon parempi paikka jos Aatu olisi voittanut. Silloin Suomikin olisi suur-Suomi.

    vain yksi hyvä idea eli boslhevismin tuhoaminen.

    Ei muita...

    Äänestä

Tappaminen on väärin mutta onhan aina olemassa vankila johon pistää se yksi prosentti.

Äänestä
  • sinua auttaisi?

    Luulisitko saavasi heidän rahansa?

    Ei, ei, olisit edelleen luuseri ja löytäisit nopeasti jonkun muun kadehtittavaksi.

    Äänestä

Minusta naurismäki voisi seuraavaksi ryhtyä boikotoimaan elokuvantekoa.

Yhden hänen leffansa katsoneena voin mainita seuraavaa:

Elokuvassa ei tapahtunut yhtään mitään.. ei siis mitään. Joku juoppo istui jossain kurvinseudun räkälässä, tuijotti eteensä ja joi kaljaa. Aksöniä elokuvaan toi se, että tenunenä aina välistä, noin vartin välein sanoi: saatana. Sitten elokuva loppui.. onneksi. Ikinä en enää suostu katsomaan yhtään naurismäkien leffaa.

Äänestä
  • Olen nähnyt pari Kaurismäen elokuvaa, enkä ole saanut mitään irti niistä. Ihmettelen, mikä niiden sanoma on. Mitään kunnon juonta en niissä havainnut. Mitä palkittavaa Kaurismäen elokuvissa on, ei ole minulle selvinnyt. Kaurismäkeä ei voi verrata vaikkapa Åke Lindmaniin, jonka tuotokset ovat aivan omaa luokkaansa. Korkeintaan keskinkertaiseksi voisi Kaurismäkeä luonnehtia.

    Äänestä

  • Mitäänsanomatonta kirjoitti:

    Olen nähnyt pari Kaurismäen elokuvaa, enkä ole saanut mitään irti niistä. Ihmettelen, mikä niiden sanoma on. Mitään kunnon juonta en niissä havainnut. Mitä palkittavaa Kaurismäen elokuvissa on, ei ole minulle selvinnyt. Kaurismäkeä ei voi verrata vaikkapa Åke Lindmaniin, jonka tuotokset ovat aivan omaa luokkaansa. Korkeintaan keskinkertaiseksi voisi Kaurismäkeä luonnehtia.

    Kun lopetat alkoholin narggauksen niin voit huomata että Kaurismäki ei turhaan ole ulkomailla palkittu ohjaaja.
    Mutta kun alkoholi tuhoaa aivosoluja niin eihän sitä mitään asialle voi.

    Äänestä

  • selvänä mennään kirjoitti:

    Kun lopetat alkoholin narggauksen niin voit huomata että Kaurismäki ei turhaan ole ulkomailla palkittu ohjaaja.
    Mutta kun alkoholi tuhoaa aivosoluja niin eihän sitä mitään asialle voi.

    Mitä se elättiohjaaja sitten on voittanut?

    Kerro ihmeessä. Ellei ole voittanut Oscaria ketään ei kiinnosta. Katkera paska joka ei saisi elokuvaa aikaiseksi, ellei kävisi ensin veronmaksajien lompakolla varkaissa.

    Niin täyttä paskaa ettei kukaan yksityinen suostu siihen rahojansa laittamaan. Ehkä tästä johtuukin sairaalloinen kateus rikkaita Hollywoodin kolleegoja kohtaan.

    Äänestä

  • Mitäänsanomatonta kirjoitti:

    Olen nähnyt pari Kaurismäen elokuvaa, enkä ole saanut mitään irti niistä. Ihmettelen, mikä niiden sanoma on. Mitään kunnon juonta en niissä havainnut. Mitä palkittavaa Kaurismäen elokuvissa on, ei ole minulle selvinnyt. Kaurismäkeä ei voi verrata vaikkapa Åke Lindmaniin, jonka tuotokset ovat aivan omaa luokkaansa. Korkeintaan keskinkertaiseksi voisi Kaurismäkeä luonnehtia.

    Niiden "sanoman" ymmärtää vain "valveutunut kulttuuritoimittaja" ja hänkin vain siksi, ettei uskalla olla ymmärtämättä.

    Naurismäki tekee rainansa mahdollisimman pienellä budjetilla ja siksi on pakko laittaa juoppo taikka muu henkilö kymmeniksi minuuteiksi tuijottelemaan ja välistä kiroilemaan. Tämän kiroilun naurismäki itse kokee aktioniksi ja elokuvan huipuksi. Miespaha on pahoin alkoholisoitunut itsekkin ja siten tuntee lukkarinrakkautta asiaa kohtaan.

    Joka ainoa naurismäen elukuva on mielestäni yhtä kuin pyyhkimätön anus. On silti ihmisiä jotka sellaista ihailevat.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Oscar gaalaa kirjoitti:

Laittomien hyökkäyssotien takia!Hieno ja arvostettu taiteilija!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu