moottorin häiriövalo / polttoaine

juuristo

Autossani (Opel Astra vm-99) on alkanut moottorin häiriövalo syttyä ja sammua aika ajoin. Käytin auton vikakoodinluvussa -> lambda-anturi. Auto on menossa huoltoon, mutta nyt aloin miettiä, että voisiko vika olla niinkin yksinkertaisessa asiassa kuin käyttämässäni polttoaineessa. Olen tankannut 95:sta, mutta nyt täytin tankin 98:lla ja moottorivalo ei ole syttynyt. Eikös tuo lambda-anturin tehtävä ole mitata sitä syötettävän polttoaineen määrää. Voiko huono polttoaine jotenkin sekoitta sen toiminnan?

Viime talvena auto ei yllättäen käynnistynyt ja huollossa sanottiin polttoainepumpun tukkeutuneen johtuen vähäisestä ajosta kylmästä ilmasta. Jotain puhdistusainetta sinne kai laitettiin (en itse silloin käyttänyt autoa huollossa) ja suositeltiin talvella käyttämään 98:a.

Toivoisin asiallisia kommentteja. En tarvitse vastauksia, että käytä sitä 98:a. Tiedän kyllä, että kalliimpi bensa -> parempi laatu. Jatkossa saatankin tankata 98, mutta kiinnostaisi ylipäänsä tietää, että voiko vika johtua 95 vai olenko ihan hakoteillä tämän ajatuksen kanssa. :-)

4

4112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DGC

      Olisi kiva kuulla se koodin numero. Lambda-antureita vaihdellaan kovinkin helposti ilman sen kummempia diagnooseja. Tuossa autossa taitaa kuitenkin olla Boschin kuumalankatoiminen ilmamassamittari joka likaantuu ajan saatossa ja pitää joko puhdistaa tai vaihtaa (maksaa muuten paljon). Näin ainakin 16v -moottorissa. Mittarin puhdistamiseen on olemassa jopa kyseiseen tarkoitukseen tehty spray, ainakin CRC valmistaa.

      Minä etsisin vian jostain muualta kuin polttoaineesta ensin. Opelin moottorit ovat aika korkeapuristeisia ja vääntävät paremmin alakierroksilla kun tankissa on korkeaoktaanista. Mutta kyllä sen pitäisi toimia myös matalaoktaanisemmalla.

      • juuristo

        koodi on P0130 ja lisätietoina teksti lambda-tunnistin lohko 1, tunnistin 1.

        Äsken ajoin hieman päälle 100 kilometriä eikä valo vilahtanutkaan. 98 tankissa.


      • DGC
        juuristo kirjoitti:

        koodi on P0130 ja lisätietoina teksti lambda-tunnistin lohko 1, tunnistin 1.

        Äsken ajoin hieman päälle 100 kilometriä eikä valo vilahtanutkaan. 98 tankissa.

        No sitten ei liene vika siinä ilmamassamittarissa jota epäilin. Voi olla viallinen lambda, voi olla huono piuha jossain. Luulen kuitenkin että tuon korjaamiseen tarvitaan jotain muutakin kuin tietynlaista polttoainetta.


    • wferv

      Vanhoissa Opelin 8v koneissa oli konehuoneessa keltainen mokkula, jossa luki 92/95 tai 98e Tämä piti kääntää toisinpäin kun tankkasi 98e bensaa.

      Voisiko johtua tästä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1635
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1597
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      239
      1137
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      856
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      835
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      823
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      69
      800
    Aihe