Minä, vakuutusetsivä

Vepe Vani

Vepe Hännisen esikoisromaanissa tehtaillaan vakuutuspetoksia. Esittely osui silmääni eilen MTV3-kanavan Huomenta Suomi lähetyksessä.

Nyt tuo haastattelu löytyy myös Maikkarin Katsomosta:
http://www.katsomo.fi/?progId=136628

Tuo haastattelu herätti mielenkiintoni kirjaa kohtaan, sillä tuosta nimestään huolimatta käsitin, että se sukeltaa myös kohti vakuutusalan pimeimpiä salaisuuksia.

Kirja on ilmestynyt kauppoihin eilen ja sen kustantaja on nettitietojen mukaan Wsoy. Onko joku huomannut jo kirjan arvosteluja ilmestyneen?

Mainostekstien mukaan kirjan sisältö yllättää...

10

513

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V.Akuuttunut
    • Ranzo

      Hauska ja yllättävä kirja käänteiltään. Ei ihme, jotta eduskunnassakin kohistaan.

      • cejacdekqvbjawe

        kumman mieluimmin kannattaisi ottaa lemmikiksi koiran vaiko vakuutusetsivän?


        no tietenkin vakuutusetsivän sitä pystyy kusettamaan puhelimitse


    • nunninnannin

      voiko nuinikkaasti toimia? kirjan mukaan ei. vaan toisaalta sitten, joillekin asiakkaille vakuutuspetoksellinen toiminta voidaan sallia? tulee halvemmaksi pitää vanhoja hyvänä. kuin hankkia hankalia uusia.

      vaan ihan hauska menoa kirja tarjoaa. ulkoistetun vakuutusetsivän vinkkelistä.

    • breikkis

      tuo vakuutusyhtiöstä ulkoistettu vakuutusetsivä kuulosti kyllä uskomattomalta. mutta tämän päivän uutinen op pohjola yt ilmoituksesta ja irtisanomisuhan alle joutuneista 700 työntekijästä teki tuon kuvion uskottavaksi.

    • Jaan4

      Tätä kirjaa voi todellakin suositella isänpäivä-, synttäri- kuin joululahjaksi. Tässä linkissä yksi vakuutusalaan liittyvistä kirja-arvioinneista. On mielestäni paikkansa pitävää kamaa.

      Varsinkin arviointiakselilla:
      - Vakuutuspetokset vs. petosvakuuttaminen -

      perjantaina, elokuuta 31, 2012
      "Minä, vakuutusetsivä"

      "Vepe Hännisen fiktiivinen esikoisromaani iskee ajanhermoon faktoillaan. Naurattaen, itkettäen ja laittaen lukijansa, tunnetilojen suvantovaiheissa, miettimään. Kirjan henkilöiden elämässään kohtaamien tapahtumien kautta. Oman elämän tarkoitusta. Taakse jäänyttä ja nurkan takaa tulevaa. Onko vielä pitkä matka jonnekin? Ja kenen kaikkien kanssa taivaltaen?"
      http://ajankuva.blogspot.fi/2012/08/mina-vakuutusetsiva.html

    • Gunilla W

      Kiitos hyvästä lahjavinkistä. Löysin tällaisen kirjailijahaastattelun. Pitänee hankkia tuo toinenkin kirja.

      Arvaamaton on elämä 22.10.2012

      Sankaruutta ja komiikkaa. – Minua on aina kiinnostanut yhden yksityisen ihmisen taistelu suurta instanssia vastaan, sanoo Vepe Hänninen. Jekku-koira esiintyy kirjassa Ludwigina.

      Koskaan ei voi täysin vakuuttaa elämää. Tarvitaan vain pieni sattuma, ja kaikki voi muuttua, pohtivat palkitut kirjailijat Vepe Hänninen ja Timo Saarto.

      Teksti Outi Reinola
      Kuvat Jani Laukkanen

      Poltettu talo on vahva symboli, joka yhdistää näiden miesten teoksia. Timo Saarron dekkarissa Vaitelias poika päähenkilön koti on tuhopoltettu. Vepe Hännisen veijaritarinassa Minä, vakuutusetsivä rintamamiestalo tulee tiensä päähän oudossa palossa. Yhteistä kirjoissa on myös elämä, joka tuhoutuu ahneuden tähden.

      Tekstit ovat herättäneet huomiota. Saarto voitti Kariston romaanikilpailun ja sai vuonna 2011 myös Helsingin kaupunginkirjaston 12 osumaa -tunnustuspalkinnon. Hänninen palkittiin juuri vuoden 2012 parhaana käsikirjoittajana hullunhauskasta Varasto -elokuvasta. Molempien esikoisromaanit syntyivät vasta yli viisikymppisenä.

      http://www.kirkkojakaupunki.fi/artikkelit/arvaamaton-on-elama

    • illaksikin riittää

      Aamun kirja - 15 minuuttia
      Seppo Puttosen ja Nadja Nowakin vieraana on Vepe Hänninen. Hänninen kirjoittaa yhden miehen sodasta vakuutusyhtiötä vastaan.

      http://areena.yle.fi/tv/1769064

      ...nyt on juttua myäs vak.lääkäreistä

    • femmale

      mielenkiintoinen kirja. erittäin ajankohtainen. kantsii lukea. hyvä oli tuo arviokin.

    • Tuulia -69

      On käsittääkseeni erittäin ajankohtainen aihe? Ja onhan toi Vepekin aika xeksy..

      maanantaina, tammikuuta 07, 2013
      Kirjailija Vepe Hänninen

      Huomenna tiistaina Ylen Radio 1 - kanavan kulttuuritunnilla eli 8.1.2013 klo 17.20 kirjailija Vepe Hänninen keskustelee "Minä, vakuutusetsivä" - kirjansa teemoista toimittaja Seppo Puttosen kanssa.

      Lähetys tulee uusintana sunnuntaina 13.1. klo 8.20.

      "Hänninen kirjoittaa ajankohtaisesta aiheesta ja sivuaa myös vakuutuslääkäreiden toimintaa.

      Dekkarimainen romaani sotkee vakuutusyhtiö Kullervon myös rahanpesuun ja kyseenalaisiin sijoituksiin...."

      Monet kirjan jo lukeneista ovat tiedustelleet meiltä, että miten kirjailija Vepe Hännisen voi tavoittaa? Varmuudelle emme toki tiedä.

      Yksi on tietysti kirjan kustantajan Wsoy:n kautta tai sitten kirjan eloisan Facebook-ryhmän kautta. Joka välkehtii ruudullenne tämän näköisenä.

      Tietolähde http://ajankuva.blogspot.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      174
      6431
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1764
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1548
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1300
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      972
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      37
      928
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      887
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      839
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      233
      793
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      789
    Aihe