Miksi sivarit ovat jatkuvasti ruikuttamassa ja nillittämässä asevelvollisuusjärjestelmästä? Ei se sivari niin kuhea kokemus voinut olla, että pitää vielä vuosien jälkeen sitä kauhulla muistella.
Sivarien tarve itkeä
T.T.T.T
19454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Miksi nyt jostain orjatyöstä sitten yleensä valitetaan? Koska eivät ole sinun kaltaistasi säälittävää munatonta roskasakkia. Vain halveksuttava paskasakki tanssii poliitikkojen pillin mukaan. Olet aivoton marionetti ja epäitsenäinen pelkuri.
"Koska eivät ole sinun kaltaistasi säälittävää munatonta roskasakkia. Vain halveksuttava paskasakki tanssii poliitikkojen pillin mukaan."
Ja sinä itse et tietystikään tanssi 'politiikkojen' pillin mukaan? Et maksa veroja, ajat autolla aina vasenta puolta tietä ja matkustat pummilla junassa ja ratikassa? Nuori kapinallinen kuin James Dean?
Painu vittuun takas.
´´Painu vittuun takas.´´
uskallatko sanoa tuon mielenterveystoimiston hoitajallesi?
Kyseessä täytyy olla aivan selvästi Tuoreen TölkkiTurskan Tuottaja, jonka firma meni konkurssiin. Nyt hän purkaa ahdistustaan sivareihin ja totaaleihin angstaamalla kuin aito es-jonne.
ota eeässää pelaa ceeässsää. Sivari on sankari, totaali tosimies, niin se vain on. Ei:n sanominen on astetta kovempien miesten hommaa. Tyhmät lampaat menee muitten mukana ja tottelee kun herra isoherra komentaa.
Sivarit on mun mielestä maan pettureita!!!
Ne ei kunnioita yhtää isämmaata eikä sota veteraaneja talvisodan muistoa yms. mun mielestä kaikille pitäsi olla vaa joko asepalvelus tai sitte pitkä vankilatuomio, ei sivari vaihtoehtoa!!!
P.S. ite menos armeijaa kolmen vuoden päästä ja kaikki kaveritki, ei oo yhtään sivaripellee joukossa et kyllä meistä nuorista isämmaallisiiki viel löytyy...
Voi kuules poika, odota se 3 vuotta ja tuu sitte takas.
sivarit = pellejä ethän sinä ole vuosiin edes mies..älä pentu täällä huutele..
Samaa mieltä oli melkeen kaikki omatkin kaverit jokunen vuosi sitten. Oliskohan armeijan jälkeen yks tai kaks sitä mieltä et siitä oli jotain hyötyäkin, suurin osa valitsis sivarin jos vois jälkikäteen muuttaa..
Itsehän olin jo ennalta viisas ja hommasin c-paperit. Oireita keksiessä joutui käyttämään enemmän päätään kuin koko armeija-aikana kuulemma. Toivottavasti edes trollaat, muussa tapauksessa toivon että viihdyt kymmenen haisevan teinin kanssa samassa teltassa.
"""Miksi nyt jostain orjatyöstä sitten yleensä valitetaan? Koska eivät ole sinun kaltaistasi säälittävää munatonta roskasakkia. Vain halveksuttava paskasakki tanssii poliitikkojen pillin mukaan. Olet aivoton marionetti ja epäitsenäinen pelkuri""
Niin samalla tavalla sivarit tekevät sitä orjatyötä, kuin varusmiespalveluksen suorittajat. (tosin vähemmän)
Eiköhän aloituksen pointti ollut siinä, että miksi sivareiden täytyy jatkuvasti puolustella valintaansa.
Ja taas tuli sivareilta itkupotkuraivarit... Ei pahemmin kiinnosta oletko saanut C-paperit, käynyt metsässä leikkimässä sotaa vai mennyt sivariin. Ärsyttää vain sivareiden hirveä uhrimentaliteetti. Samaa paskaa järjestelmää tekin tuette, ellette ole totaaleja....
Haha, "sivarit itkee". Voipi olla, mutta minkä ihmeen takia te inttiläiset jatkuvasti itkette siviilipalveluksen turhuudesta?
Aika paljon nuo sivarit tuntuvat kyllä ruikuttavan. Ehkä sinne vaan hakeutuu säälittäviä valittajia keskimääräistä enemmän. Tämä aloitus on muuten täynnä sivarien ruikuttamista ja itkemistä, ironia on melkoinen....
Sinustako Suomi on valtiona itse täydellisyys eikä mistään löydy enää mitään korjattavaa? Tämä "valitus" juuri auttaa meitä siirtymään kohti ratkaisuja, joihin olisimme tyytyväisiä. Jos kukaan ei huomauttelisi epäkohdista, ei niihin saataisi koskaan muutosta. Ei tässä kukaan valita vain valittamisen ilosta. Valittaminen on merkki siitä, että olemme sen verran perillä asioista, että tajuamme, mitkä asiat voisivat olla paremminkin. Jos sivarit mielestäsi valittavat itseäsi enemmän, on tämä merkki vain siitä, että sivarit ovat sinua tietoisempia yhteiskuntamme ongelmista.
Lisäksi vielä väität, että valittaminen on jotenkin pahasta. Samalla valitat itse siitä, että sivarit valittavat. Tosin toisin kuin sivarit, sinä et edes valita mistään yhteiskunnan epäkohdasta. Valitat vain saadaksesi huomiota. Ironia on todellakin melkoinen.
Vätysmäiset loisivat sivarit tykkäävät tosiaan valittaa. Ihraperseinen sivarivätys puolustelee valittamalla omaa saamattomuuttaan ja elämänsä säälittävyyttä. Haiseva, ylipainoinen, tyhmä, äidin kellarissa asuva sivari keksii aina uusia "aatteita" turvaamaan heikkoa itsetuntoaan.
Siksi sivarin on valitettava jatkuvasti asevelvollisuudesta.
Vai että haiseva...? Veikkaan hajun olevan asteen verran pahempi puolijoukkueteltassa kymmenen päivän suihkuttoman leirin jälkeen xD
Itsehän en sivarissakaan kärvistele, vaan c-paperit kourassa tienaamassa.
Sivari pitäisi tehdä vaikeammaksi ja pidemmäksi (1,5 - 2 vuotta), ja sinne pääsisi vasta perusteellisten selvitysten jälkeen. Karsiutuisi kaikenlaiset tekoaatteelliset lusmut pois parin psykiatrikuulustelun jälkeen.
Laitetaan sivareille vielä pakollinen Daavidin tähti rintaan jossa lukee: "Jude".
Sen jälkeen kootaan heidän omaisuutensa ja kerätään perheet internointileireille.
Onko äitisi pudottanut sinua lattialle lapsena turhan monta kertaa vai työstätkö muuten typeryyttäsi, "asepalvelus kunniaan"?
Saunan taakse?