Tietääkö kukaan miten subutex korvaushoito vaikuttaa hoitoon pääsyyn? Olen kuullut että c-hepatiittia on erilaisia, esim.jollain voi olla erittäin "aktiivinen" mutta jollain ei tule ikinä mitään oireita eli on vaan niinkuin "kantaja", pitääkö tämä paikkansa?
Interferoni hoito
4
218
Vastaukset
- noniin
Totta, kaikkia ei voi hoitaa/ei kannata, mut korvaushoidon ei sinänsä pitäis vaikuttaa. Lähinnä se miten sitoutunut on hoitoon, koska interferonihoito on pitkä, rankka ja sivuvaikutuksia voi olla. Itse asiassa olis hyväkin, jos hepatiitti hoidettais pois. Kysy korvaushoitopaikasta, jos saat lähetteen.
- H77
Kyllä olisin tosi sitoutunut,en edes juo enää,vain 2-3 kertaa vuodessa...eli voin olla ilman viinaa ja muuta mutta lääkkeistä en kyllä luopuisi, ihan vaan lapsenkin takia haluaisin hoitaa sen pois...täytyypäs ensi viikolla kysästä..
- PeriksiEiAnneta
Mulla on tällä hetkellä passiivinen c-hepa. Ja yritän kaikin keinoin,jotta pääsisin hoitoon. Omalääkäri ei ees kunnolla kertonut mulle asioista. Kun vaan,että "sinulla on ei aktiivinen c-hepatiitti" Kysyin,että mitäs sitten tapahtuu,"et tarvitse hoitoa" Taas kysyin,että no mitäs sitten tehdään? " kontrolli puolenvuoden päästä" Sitten kysyin,että entäs jos sillonkin vielä ei aktiivinen? Lääkäri totes vaan" No sitten ei mitään" Hitto mulla menee hermot,kun tosiaan haluaisin itseni terveiden kirjoihin. Ja halua oikeasti on. Ja olen lopettanut juomisenkin nyt kokonaan. sunnuntaina tuli 1kk täyteen. Tiedän ettei se riitä vielä siihen hoitoon pääsyyn,mutta silti.
Nyt sitten käymään terveystalolla sisätauti lääkärille. Jos sieltä saisi opastusta kunnolla.
Tsemppiä sinne päin. Periksi ei anneta! - sukulainen...
Jos on muuten puhtaat seulat niin pääsee. Sillon jos arvot on sen verran koholla että tarvii hoitaa pois. Jos ei ole, sitte tarttee vaan kai odotella kun se iskee. Yleensä tulee 10 vuoden kohdalla tartunnasta viimeistään niitä oireita... Näin keski suomessa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1676444Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv982979Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1021835Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am441554Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko101266Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m81144- 131137
- 511087
- 171040
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751023