Lapsuuteni ja nuoruuteni karismaattisissa piireissä kasvaneena (Vapaakirkko, Helluntaiseurakunta ym muut pienemmät seurakunnat) voin sanoa, että ihmisen tuhoavaa opetusta. Nyt vasta aikuisena pääsen eroon niistä traumoista. Ihan järkyttävää syyllistämistä ja ahdistelua nuorille ihmisille masturbaatiosta, suhteista tai edes poikien katselusta.
Uskovien mielilause on: "uskovaiset ovat todella seksuaalista kansaa ja seksi on Jumalan luomaa ja täysin normaalia avioliitossa." Samalla kaikki opetus kieltää t
ja syyllistää kaiken normaalin seksielämän uskovilla. Uskokaa mua, uskovien seksielämä on täysin surkastunutta verrattuna tavallisiin ihmisiin.
Uskovien mielilause on: "uskovaiset ovat todella seksuaalista kansaa ja seksi on Jumalan luomaa ja täysin normaalia avioliitossa." Samalla kaikki opetus kieltää t
ja syyllistää kaiken normaalin seksielämän uskovilla. Uskokaa mua, uskovien seksielämä on täysin surkastunutta verrattuna tavallisiin ihmisiin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mutta kun tuo tavavistenkin seksi pakkaa nykyään saamaan hurjan paljon ongelmia: avioeroja, väkivaltaisia iskä- ja äitipuolia, jälleen eroamista ja huormaamista, seksi- ja pornoriippuvuutta, heitteille jätettyjä lapsia, seksimässäilyä.
Tutkimus: Seksuaalisuudesta koettu syyllisyys eroaa uskontokunnittain
- http://www.kotimaa24.fi/uutiset/ulkomaat/5236-tutkimus-seksuaalisuudesta-koettu-syyllisyys-eroaa-uskontokunnittain
Kotimaa: Nyt puhuvat hoitokokousten uhrit
- http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/8401-kotimaa-nyt-puhuvat-hoitokokousten-uhrit
- - >
"ajattele myös tätä"
Hyvin tyypillisellä fundamentalistisella extremisti-logiikalla haet karikatyyrisen musta-valkoisia äärimmäisyksiä ja kauhuskeanrioita puolustellaksesi ja tukeaksesi jotakin, joka ei ole lainkaan tasapainoista ja tervettä.
Yhden vakiokortin unohdit. "Rakkaudellisella ja oikeudenmukaisella" helvetintulella uhkailun ja pelottelun.
Miten ihmeessä ihmisiä saadaan koukutettua aivan - s a i r a i s i i n - ja monia kirjaimellisesti sairastuttaviin Raamatun kirjoituksien - t u l k i n t o i h i n ?
Ps. Kirkoissa ja monissa uskovissa fundamentalis-piireissä itsessään toteutuu juuri kuvaamasi tapahtumat. Toisinaan / usein vielä seurakuntien vastuuhenkilöiden itsensä tekeminä.
Ne eivä ole ainoastaan "ulkopuolella pahassa maailmassa" tapahtuvia. Ohessa vain erityisen suppea läpileikkaus:
- http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012041515453523_uu.shtml
- http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052415622110_uu.shtml
- http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052015597666_uu.shtml
- http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288438927836.html
- http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012082115977402_ul.shtml
- http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011011913031940_ul.shtml
- http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/05/1112925
- http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/ulkomaat.shtml/2010/11/1223762/papin-koneelta-loytyi-yli-20-000-lapsiseksikuvaa
Että tällaista "pyhää" menoa aitojen uskovien piirissä, jotka samaan aikaan hurskastellen ovat opettamassa toisia miten tulee elää, sekä ovat tuomitsemassa toisia eri tavoin ajattelevia ja / tai uskovia ikuiseen helvetinkidutukseen.
Oliksiko viimeinkin järkevää ja oikeudenmukaista lopettaa se itsensä korottaminen ja omavanhurskaus?
Tavisten seksi?
Eli kun joku ottaa puheeksi uskovaisten kompleksisen suhteen seksiin ja kertoo omista traumoisaan, käännetäänkin puhe tavisten ongelmiin. Eikö pitäisi tässä kohtaa keskustella uskisten ongelmista?
Tuo on nimittäin argumentointivirhe, kun muka uskisten seksiongelmat on sillä kuitattu ja hyväksytty, kun kerran taviksillakin on jotain ongelmia. Taviksilla ei ole ainakaan uskisten ongelmia, se on vissi.
Minä sain pysyvät traumat helluntailaisuudessa ja tuskin toivun niistä koskaan.
Synnyin, mutta minulta kiellettiin elämä.
Useinkin fundamentalisissa uskonnoissa eletään jotakin tulevaa varten jossa nykyisyys taakoitetaan raskaasti monin tavoin, ahdistavin dogmein, uhkakuvin ja usein myös hyvin syyllistävästi.
Sellaisesta irtaanutessaan joutuu rakentamaan kokonaan uudestaan itsensä ja mailmankuvansa, joka ei aina tarkoita henkilökohtaisen uskon menetämistä, joskin uskonsa perusteet ja monet entisen uskonliikkeensä tulkinnat Raamatusta riskeeraavat mennä uusiksi. Useimmiten ei ole paluuta absoluuttisiin tulkintoihin, vaan varauksellisiin.
Juuri yksi on tuo mainitsemasi vaikeus osata sittemmin antaa itselleen lupa elää ja nauttia elämästään. Se on mahdollista vaikka menneisyys edelleen onkin osa itseä ja voi ajoittain kummitella eri elämäntilanteissa. Menneisyys on osa itseä, mutta tasapainon ja sisäisen rauhan löytäminen on se suuri ponnistus.
"Helluntailaisperheestä lähtöisin oleva Katriina Järvinen (s. 1962) on kertonut yhteisöstä irtaantumisestaan viime vuosina useissa lehti- ja tv-haastatteluissa. Järvinen toimii psykoterapeuttina ja yliopiston opettajana. Hän on analysoinut kokemuksiaan myös kirjoissa Luokkaretkellä hyvinvointiyhteiskunnassa (2007) ja Vapaa nainen törmää todellisuuteen (2010). Alla oleva artikkeli Fundamentalistiperheen lapsi ja neljännen käskyn kirous on julkaistu Tiedepolitiikka-lehdessä 4/2011."
- http://www.uskontojenuhrientuki.fi/omat-kokemukset-uskonyhteisossa/171-fundamentalistiperheen-lapsi
- http://www.uskontojenuhrientuki.fi/