En ole itse mormoni, joten en voi kysyä apua muualta kuin täältä. Hyvä ystäväni on kirkon jäsen, ja se merkitsee hänelle paljon. Haluaisin ostaa hänelle lahjaksi CTR-sormuksen, mutta postikulut eivät houkuta.
Saako noita Suomesta jostain? Ainoalta tuntemaltani mormonilta, tältä ystäväni, kysyminen kun pilaisi yllätyksen ikävästi.
Saako noita Suomesta jostain? Ainoalta tuntemaltani mormonilta, tältä ystäväni, kysyminen kun pilaisi yllätyksen ikävästi.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Noin kuvista päätellen kyseessä on ihan perussormus, jossa mahdollisesti emaloitu kilpi ja pari hassua kirjainta. Kipaiseppa paikalliseen kultasepänliikkeeseen kysymään paljonko velottavat tuollaisesta. Perus emaloidulla kilvellä varustettu jalometallisormus parilla "nimikirjaimella" ei ole kovin kallis oikeastaan missään.
valmis antamaan kaikkien alojen erikoisasiantuntijana neuvoja kaikkeen. On hyvä, ettei tarvitse itse miettiä, vaan joku antautuu vapaaehtoisesti ohjeistamaan parhaan tavan.
No en ole kaikkien alojen asiantuntija. Sormuksista, niiden suunnittelusta ja kultasepän tarjoamista toteutusvaihtoehdoista itselläni kuitenkin on vähän kokemusta.
kaikkien alojen erikoisasiantuntija, mutta esiinnyt mielelläsi sellaisena, kaikkitietävänä vastausgeneraattorina.
Voihan se juu varmaan tuntua kaltaisestasi ihmisestä sellaiselta. Jos taas itse ottaisit asioista selvää tai edes perustelisit mielipiteesti jollain muilla kuin lämpöisillä tunteilla niin ehkäpä jonain päivänä voisit osallistua myös itse aiheesta käytäviin keskusteluihin.
mitään lämpöisillä tunteilla, tai edes kylmillä?
Tuo sormus liittyy kirkon nuorten opetusohjelmaan. Sen suomenkielinen nimi on VO-sormus eli "valitse oikein"-sormus. Ehdotan, että keksit jonkun muun lahjan, sillä tuo sormus liittyy nuorten opetusohjelmaan. Sen saaminen ulkopuoliselta tuntuisi oudolta.
ROFLOL! Siis aivan käsittämätöntä. Mormonit vinkuu ja valittaa kuinka heitä kohdellaan huonosti eikä ymmärretä ulkopuolisten taholta ja sitten kun joku ulkopuolinen tahtoo antaa jonkun lahjan jollekulle mormonille niin sekään ei kelpaa, koska lahjan antaja on "väärä ihminen" antamaan kyseistä lahjaa. Voiko enää kulttimaisemmaksi mennä. Meneekö lahja "pilalle" jos sen antaa joku joka ei kuulu kulttiinne? Pitääkö tuo sormus "pyhittää" jollain oikeanlaisella rituaalilla ja liekö niin, että pyhitystä ei voi tehdä jos sormusta ei ole antanut "kelvollinen ihminen" tai jos sitä ei ole hankittu "oikeasta" paikasta?
No saithan ainakin kirjoitettua mitä halusit alotukseesi...
Just, kun itse aloittaa niin saa itse vastakin. Voiko tyypillisempää propaganda agitaatioita olla edes olemassa?. Saa Sitia vouhottaa ihan keskenänsä.
Joo just näin on.
Koko ikänsä kun kuuntelee kirkossa kuinka paholainen ja pikku perkeleet vaanivat joka nurkan takana, niin kyllähän sitä helposti ihmisen mieleen pesiytyy yhden jos toisenkinlainen paranoia. Suosittelen tekemään asialle jotain ennen kuin se etenee liian vakavaksi.
myöhästyit pahan kerran.
Olet ihan oikeasti sekaisin Sitia, niiin älyttömiä ovat juttusi ja aloituksesi!!
Jos paranoiaa hakee, se löytyy sieltä. Mormonismin vastustus on jo pakkomielle sinulle. Neuvo sinulle :Hommaa jo elämä!
Kirjoitinko kenties liian vaikeaselkoista tekstiä? Voin selventää jos et ymmärtänyt.
Vastauksia kysymyksiisi:
Ei.
Ei.
Olet pakkomielteen vallassa, onko elämässäsi muuta kuin kirkon vastustaminen?
Käytä sekin aika perheesi hyväksi, saat paljon enemmän siitä sisältöä elämääsi.
Paljonko sinä vietät aikaa Smithin kirkon parissa? Jos luopuisit tuosta pakkomielteestäsi, sinulla olisi mahdollisuuksia todelliseen laatuaikaan perheesi parissa.
Ei kirkko minulle pakkomielle ole, käyn kirkossa lähes joka sunnuntai perheeni kanssa, se ei ole poissa muilta kuten netissä roikkuminen.
Mitä muuta kuin pakkomielle se on kun kirjoitellaan lähes tunneittain, joka päivä useita kertoja vähintään samasta asiasta??
Minä vietän laatuaikaa joka päivä perheeni kanssa, nyt kirjotan kun vaimoni lähti kampaajalle, sitten menemme yhdessä viettämään lomapäivää, netti kiinni!
Pidät siis täällä kirjoitteluasi ajanhaaskauksena. Kultille kuitenkin uhraat huomattavan osan ajastasi. No. sehän kulteissa onkin tyypillistä, että niihin haksahtaneet jopa nauttivat rahan ja ajan antamisesta kultille.
tänne kirjoittelu tuo sinulle? Tuskin roikkuisit täällä kommentoimassa, jos se olisi vastenmielistä.
Kysymys onkin velvollisuudesta. Ei kaiken tarvitse olla nautintoa ja sitä Tapanin peräänkuuluttamaa "iloa".
velvollisuus roikkua täällä?
Vastuuntuntoisilla ihmisillä. Tietystenkään se velvollisuus ei ole kenenkään ulkopuolisen asettama, jos sitä tarkoitit.
Ei parin euron postikulujen luulisi vievän ketään perikatoon, jos kerran sormuksen ostamiseenkin on varaa. Ja jos ostat laadukkaamman sormuksen, jonka hinta on yli 40 €, vältyt postikuluilta kokonaan.
Tässä yksi mahdollinen nettikauppa:
http://www.ctrringshop.com/
Lisää löydät nettiä plaraamalla.
Ei kyse ole perikadosta, vaan siitä että ostan mieluummin Suomesta.
Miten tämä nyt siis menee? Ystäväni on lähemmäs 30-vuotias käännynnäinen, joten nuorison opetusohjelma ei häntä koske (vai?), onko tuo sormus sovelias lahja vaiko ei?
Etkö saanut jo vastausta kysymykseen? Jos valttämättä haluat ostaa sellaisen, toki voit tehdä niin, mutta luultavasti joudutaan sormus joka tapauksessa tilaamaan ulkomailta, suomessa ei niitä suuremmin varastoida. Suomi versioissa on teksti V.O.