http://farzad.puheenvuoro.uusisuomi.fi/112671-äärinationalismi-ja-sovinismi-perustuvat-vajalliseen-itsetuntoon
´´Yleensä ihminen, jolta puuttuu kunnon itsetunto, aina vetoaa maansa historiaan, menestyvään naapuriin, sukulaiseen, ystävään, rotuunsa, kansalaisuuteensa, uskontoonsa, vaikkei hän itse ole sinänsä tuonut minkäänlaista kunniaa kotimaalleen eikä itselleen.´´
Heh. :) Sorry nyt vaan sovinistit, mutta ei ole oikeasti mitään järkevää syytä vihata puolta maailman väestöstä, vertailla heitä, ala-arvoistaa heitä. Ainoa syy on halu tuntea itsensä paremmaksi ja hyväksytymmäksi muiden ihmisten kustannuksella.
Sovinismi on heikkoluonteisille ja epävarmoille ihmisille
13
305
Vastaukset
- Vajallinen
Lue nyt linkkisi vielä kerran ja vaikka se onkin kovin vaikeaa, mieti, mitä kirjoittaja tarkoitti sovinismillä tässä yhteydessä.
- Heh. :)
Sorry nyt vaan feministit, mutta ei ole oikeasti mitään järkevää syytä vihata puolta maailman väestöstä, vertailla heitä, ala-arvoistaa heitä. Ainoa syy on halu tuntea itsensä paremmaksi ja hyväksytymmäksi muiden ihmisten kustannuksella.
- Joo o.
TIedätkö mitä feminismi tarkoittaa? Kirjoittamasi perusteella et. Feminismi tarkoittaa naisten tasa-arvoistamista, Sovinismi naisvihaa/naisten alistamista. Kirjoituksesi on näin ollen suunnattu sovinisteille, ei feministeille. Miesvihaajille on ihan oma kategoria ja sana. ;)
- Tappokiimafeminismi
Joo o. kirjoitti:
TIedätkö mitä feminismi tarkoittaa? Kirjoittamasi perusteella et. Feminismi tarkoittaa naisten tasa-arvoistamista, Sovinismi naisvihaa/naisten alistamista. Kirjoituksesi on näin ollen suunnattu sovinisteille, ei feministeille. Miesvihaajille on ihan oma kategoria ja sana. ;)
Niinkö, sitäkö se tarkoittaa? Kerro nyt vielä, mitä naisten tasa-arvosta puuttuu, niin päästään asiaan.
Tässä sinulle vähän OIKEAA feminismiä:
"Tunnetussa SCUM-manifestissaan Solanas mm. ehdottaa, että miessukupuoli tulisi tuhota ja jatkossa lasten tulisi olla vain tyttöjä."
"Evin Rubar (toimittaja): Miehet ovat elukoita ja koneita ja käveleviä tekokyrpiä...
Ireen von Wachenfeldt: Niin...
Evin Rubar: Onko se sinun kantasi?
Ireen von Wachenfeldt: Kyllä, se on minun kantani.
Evin Rubar: Miehet ovat elukoita?
Ireen von Wachenfeldt: Miehet ovat elukoita. Etkö ole samaa mieltä?" - Tappokiimafeminismi
Tappokiimafeminismi kirjoitti:
Niinkö, sitäkö se tarkoittaa? Kerro nyt vielä, mitä naisten tasa-arvosta puuttuu, niin päästään asiaan.
Tässä sinulle vähän OIKEAA feminismiä:
"Tunnetussa SCUM-manifestissaan Solanas mm. ehdottaa, että miessukupuoli tulisi tuhota ja jatkossa lasten tulisi olla vain tyttöjä."
"Evin Rubar (toimittaja): Miehet ovat elukoita ja koneita ja käveleviä tekokyrpiä...
Ireen von Wachenfeldt: Niin...
Evin Rubar: Onko se sinun kantasi?
Ireen von Wachenfeldt: Kyllä, se on minun kantani.
Evin Rubar: Miehet ovat elukoita?
Ireen von Wachenfeldt: Miehet ovat elukoita. Etkö ole samaa mieltä?"No niin, joo-o. Joko meni sormi suuhun? Koitahan nyt löytää jostain feministi, joka tuomitsee näiden aitojen feministien lausunnot. Ei taida löytyä? Ei ihme, sillä sellaista ei olekaan. Se kertoo sinulle jotain feminismin todellisesta luonteesta.
Voit lisäksi yrittää löytää jostain sovinistisen ryhmän, joka haluaa tappaa naiset tai vaikka ihan vaan sovinistisen ryhmän yleensä. Laita linkki, niin minäkin pääsen tutustumaan näihin taruolentoihin. - 85093458094385083409
Tappokiimafeminismi kirjoitti:
No niin, joo-o. Joko meni sormi suuhun? Koitahan nyt löytää jostain feministi, joka tuomitsee näiden aitojen feministien lausunnot. Ei taida löytyä? Ei ihme, sillä sellaista ei olekaan. Se kertoo sinulle jotain feminismin todellisesta luonteesta.
Voit lisäksi yrittää löytää jostain sovinistisen ryhmän, joka haluaa tappaa naiset tai vaikka ihan vaan sovinistisen ryhmän yleensä. Laita linkki, niin minäkin pääsen tutustumaan näihin taruolentoihin.Mitä vittua, rauhoitu vähän. Nuo naiset eivät ole mitään feministejä, ainoastaan jotain vitun hulluja narttuja. Feminismi ihan oikeasti on juuri sitä, että nostetaan naisten oikeudet miesten oikeuksien tasalle (tämä ajatus oli ennen paljon ajankohtaisempi Suomessa, ei enää niin paljon, mutta varsinkin esim. arabimaissa tai vastaavissa paljon ajankohtaisempi). Feminismi ei tarkoita sitä etteikö myös välittäisi miesten oikeuksista. Yleensä maailmanlaajuisesti se nyt vaan on niin että naisilla on paljon huonommat oikeudet, tämä on fakta, niele se.
- tappokiima
85093458094385083409 kirjoitti:
Mitä vittua, rauhoitu vähän. Nuo naiset eivät ole mitään feministejä, ainoastaan jotain vitun hulluja narttuja. Feminismi ihan oikeasti on juuri sitä, että nostetaan naisten oikeudet miesten oikeuksien tasalle (tämä ajatus oli ennen paljon ajankohtaisempi Suomessa, ei enää niin paljon, mutta varsinkin esim. arabimaissa tai vastaavissa paljon ajankohtaisempi). Feminismi ei tarkoita sitä etteikö myös välittäisi miesten oikeuksista. Yleensä maailmanlaajuisesti se nyt vaan on niin että naisilla on paljon huonommat oikeudet, tämä on fakta, niele se.
Niin on maailmanlaajuisesti niin, mutta suomalainen feminismi ei siihen paljoa auta eikä edes paljoa yritä.
Onkohan kuitenkin niin, että viralliset feministijärjestöt määrittelevät, mitä feminismi on? Vai sinäkö olet saanut valtuudet asiaan? Miesviha on feminismin ja naistutkimuksen kulmakiviä, niele sinä se tosiasia.
Femen ja Pussy Riot ovat nykyfeminismin ihailtuja sankareita.
- Äijäthyi
Oikein säälittävää, että mies tuntee itsensä noin aggressiiviseksi luuseriksi.
Miehen aggressio = OLEN SURKEA.
Miehen perusvaisto suojelee naista.Mies on kookas, hänen ei tarvitse selitellä tai uhota yhtään mitään.
Sellaisista naisetkin tykkäävät ihan oikeasti.- Ihan tosi?
"Miehen perusvaisto suojelee naista."
Olen pitkään ihmetellyt, missä niitä sovinisteja oikein on. Nyt sellainen viimein löytyi ja ihan ääritapaus. Vai on nainen heikko ja suojelua kaipaava, lapsen kaltainen olento. - kiguoug
Ihan tosi? kirjoitti:
"Miehen perusvaisto suojelee naista."
Olen pitkään ihmetellyt, missä niitä sovinisteja oikein on. Nyt sellainen viimein löytyi ja ihan ääritapaus. Vai on nainen heikko ja suojelua kaipaava, lapsen kaltainen olento.Täytyy kyllä olla sokea ja umpityhmä, jos ei netissä ole sovinistiin törmännyt.
- Mörkö netissä
kiguoug kirjoitti:
Täytyy kyllä olla sokea ja umpityhmä, jos ei netissä ole sovinistiin törmännyt.
Nekö ovat niitä pelottavan vaarallisia yksilöitä, joita pelkäät? Kerro nyt jo, mitä ne oikeat sovinistit vaativat, missä vaativat ja kuinka heidän vaatimuksensa vaikuttavat lainsäädäntöön siten, että naisen asema on vaarassa?
Olen minäkin nähnyt elokuvissa kummituksia ja netissä maailmanlopun ennustajia, mutta ihan kaikkea ei pidä ottaa tosissaan.
- Joovaiei
Me OLEMME parempia. Olet naivi jos sitä et ymmärrä tai näe.
- rauhaakaikille
Vajoot viä alemmas dissaamalla epävarmoja sovimistejä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203315
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512965Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182590Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92199
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135