Jumala on

shssh

Sen ainoan kerran, kun ihminen kysyi palavan pensaan äärellä Luojaltaan, kuka sinä olet SAADEN vastauksen, Jumala kertoo ihmiselle itsensä, ilmoittaa nimensä. Vastaus oli: MINÄ OLEN.

Minä olen Aabrahamin ja Iisakin Jumala. Minä olen se joka MINÄ OLEN. Minä olen aina. Minä olen rakkaus. Minä olen Pyhä ja minun ajatukseni teitä kohtaan on hyvät.

Minä lähetin teille ainokaisen poikani, sillä kuka ikinä häneen uskoo, pelastuu.

Se joka minut kieltää, se joutuu kadotukseen. Se, joka on pesty verellä, on pyhä, Pyhät näkevät Minut koska heissä on Henki.

1

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpöyihöp

      Kirjoitat myytistä, ja lisäksi senkin lisäillen siihen kristittyjen omia juttuja.
      Oikeasti Raamattu ei kuvaa palavaa pensasta 'Jumalan ihmeeksi'. Sekoitat uskovaisten tulkinnat 'raamatullisiksi' käyttäen vielä käännösten käsitteitä, jotka nekään eivät ole läheskään aina 'raamatullisia', sikäli kun tarkoitamme Raamatussa olevien alkuperäiskäsitteiden mahdollisimman varmoja merkityssisältöjä.
      Esim. käännöskäsitteen 'jumala' alla on kirjainyhditelmä JHVH, jonka varmaa merkitystä eivät tiedä edes juutalaiset kielitieteilijät itse.

      Veikkaan että kyse on tarusta, mutta jos jotain on taphtunut, kukaan jaikä mikään todista sitä, mitä kyseiset ihmiset ovat nähneet, tuskin ainakaan itse Jumalaa? Lähinn' tulee mieleen alienit tai jotkut sellaiset itseään jumaliksi kehuvat oliot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe