Miksei vastata?

Miksei adventistipastorilta saa koskaan tyydyttävää selitystä yljästä ja kymmenen neitsyen rooleista?

Olen esittänyt parille siitä kyselyn ja saanut kierteleviä vastaamisia joita ei voi mitenkään hyväksyä alkuperäiseksi tarkoitukseksi.
11109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Miten adventistit selittävät että yhdellä yljällä voi olla kymmenen morsianta?

Äänestä

Beduiineilla oli usein haaremi ja yhdellä beduiinilla saattoi olla parikymmentäkin vaimoa. Saattoipa osa olla ihan neitsyitäkin, kun "pukki" ei kerennyt kaikkia vaimojaan korkkaamaan.

Raamatun tarustossa Salomo nimisellä varakkaalla miehellä oli yli tuhat vaimoa ja siihen vielä sivuvaimot, eli ns. avovaimot päälle. Ei Salomokaan kaikkia vaimojaan kerennyt tai edes viitsinyt kuksia, joten suuri osa oli hyvinkin neitsyitä.

Äänestä

Salomolla oli sukurasite. Daavid, Salomon isä oli bi-seksuaali ja hän rakasti myös miestä nimeltä Jonathan.
Salomo oli umpihomo ja hän yritti peittää taipumuksensa hankkimalla paljon vaimoja, ettei vain kukaan epäilisi. Salomo ei koskaan uskaltanut todella tulla kaapista ulos.

Äänestä
  • sinä valehtelet "tietoa löytyy"?

    Raamattu puhuu rakkadesta, ei homoudesta.

    On aivan eriasia jos miehellä on tosi läheinen ja rakas ystävä, aivan kuin oma veli, ei siinä homoutta tarvitse olla.

    Sellainen läheinen ja rakas ystävä Jonathan oli Daavidille.

    Äänestä

  • homomyönteistä väärennöstä.

    31 "Sillä niin kauan kuin Iisain poika elää maan päällä, et sinä eikä sinun kuninkuutesi ole turvassa. Lähetä nyt noutamaan hänet minun luokseni, sillä hän on kuoleman oma."

    Davit oli Iisain poika ja Jonathanin isällä oli huoli, että Jonathanin kuninkuus on vaarassa.

    Senvuoksi hän halusi surmata Davidin.

    Äänestä

## Miksei adventistipastorilta saa koskaan tyydyttävää selitystä yljästä ja kymmenen neitsyen rooleista? ##

Ehkä ovat havainneet, ettei sua oikeesti kiinnosta vastaus, vaan tahdot vain kinata.

Matt. 25:3 Tyhmät ottivat lamppunsa, mutta eivät ottaneet öljyä mukaansa.

Viisi ja viisi voisi tarkoittaa, että puolet uskovista ei valvo, toinen puolet odottaa Herraa. Mutta vertauksen tarkoitus ei ole prosenttilasku vaan tämä: valvokaa.
H-hetkellä ei ehdi enää heräämään, sillä Kristus sanoo, että hän YLLÄTTÄÄ.

Matt. 25:8 Ja tyhmät sanoivat ymmärtäväisille:
'Antakaa meille öljyänne, sillä meidän lamppumme sammuvat'.

Matt. 25:9
Mutta ymmärtäväiset vastasivat ja sanoivat: 'Emme voi, se ei riitä meille ja teille. Menkää ennemmin myyjäin luo ostamaan itsellenne.'
10 Mutta heidän lähdettyään ostamaan ylkä tuli; ja ne, jotka olivat valmiit, menivät hänen kanssansa häihin, ja ovi suljettiin.

antti

Äänestä
  • ## selitystä yljästä ja kymmenen neitsyen rooleista? ##

    YLKÄ ON ENNEN KAIKKEA VERIYLKÄ - MORSIUSKANSAN PUOLESTA KÄRSIVÄ

    Jo ennen kristinuskoa tunnettiin käsite VERIYLKÄ. Mooseksen vaimo pelasti Mooseksen hengen, kun ymmärsi käsitteen kaikessa vakavuudessaan.

    2. Moos. 4:25
    Silloin Sippora otti terävän kiven ja leikkasi pois poikansa esinahan, kosketti sillä Moosesta alhaalta ja sanoi: "Sinä olet minun veriylkäni".
    26 Niin hän jätti hänet rauhaan. Silloin Sippora sanoi: "Veriylkä ympärileikkauksen kautta".

    2.Moos.4. luku : http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=2. Moos. 4:1&rnd=1345581398893

    antti

    Äänestä

  • antti_kantola kirjoitti:

    ## selitystä yljästä ja kymmenen neitsyen rooleista? ##

    YLKÄ ON ENNEN KAIKKEA VERIYLKÄ - MORSIUSKANSAN PUOLESTA KÄRSIVÄ

    Jo ennen kristinuskoa tunnettiin käsite VERIYLKÄ. Mooseksen vaimo pelasti Mooseksen hengen, kun ymmärsi käsitteen kaikessa vakavuudessaan.

    2. Moos. 4:25
    Silloin Sippora otti terävän kiven ja leikkasi pois poikansa esinahan, kosketti sillä Moosesta alhaalta ja sanoi: "Sinä olet minun veriylkäni".
    26 Niin hän jätti hänet rauhaan. Silloin Sippora sanoi: "Veriylkä ympärileikkauksen kautta".

    2.Moos.4. luku : http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=2. Moos. 4:1&rnd=1345581398893

    antti

    AVK:lle Jeesus "vain" kärsi syntisten edestä, adventistien Jeesus kärsi ja kuoli heidän kuolemansa.

    Pikku ero ??

    Ei, vaan suuri ero.

    Äänestä

TESTAA VIISAUTESI TAI TYHMYYTES I - ÄLYKKYYSBAROMETRI TARJOLLA

## Matt. 25:3 Tyhmät ottivat lamppunsa, mutta eivät ottaneet öljyä mukaansa. ##

Semmoinenkin viisaus tuohon kätkeytyy, että tyhmiä ovat ne, joilla on vain oppi ja viisaita ne, joilla on sydämen usko.

Äänestä
  • Mikään vastauksistasi ei selvitä sitä, oliko ylkä menossa avioon noin monen kanssa.
    Ja juuri sitähän aloittaja tässä peräsi.
    Ellei ole perillä tilanteen luonteesta ei voi ymmärtää vertaustakaan.
    Yleensäkin alkuperäinen tarkoitus on merkityksellinen eikä selittäjien motiiviin sovelletut sepitteet.

    Äänestä

Kymmenen neitsyttä edustavat tässä vertauksessa ihmiskunnan uskovia, jotka molemmat ryhmät odottavat yljän tuloa. Tämä aika on juuri sitä aikaa, että kaikki nukkuvat, koska yljän eli Jeesuksen takaisintulo viipyy. Siitä puhutaan paljon, mutta moniko sitä todella osottaa. Sen tietää vain Jumala yksin.

Yht´äkkiä ylkä tulee. Sitä tapahtumaa kuvaa hyvin tuttu Raamatun paikka 1. Tess. 4:13-18. ylienkelin ääni kuuluu, pasuuna soi, ylösnousemus tapahtuu ja uskossa kuolleet heräävät. Nyt nukkuvat neitsyetkin heräävät. Toisilla on lamput valmiina, eli Pyhän Hengen öljyä lampuissaan. He ovat kelvollisia muuttumaan Kristuksen kuvan kaltaiseksi. Toisilla ei sitä ole. He yrittävät päästä mukaan lainaöljyllä, mutta se on mahdotonta, koska se ei riitä "meille ja heille", sanoo sana.

Ylösnousseet ja muutetut nousevat ylös Herraa vastaan yläilmoihin, ja he saavat aina olla Herran kanssa. He ovat ne, jotka pelastetaan tästä maailmasta. Toiset jäävät "iankaikkiseen kauhuun", koska eivät olleet ottaneet öljyä lamppuihinsa. He olivat muotojumalisia, joissa ei ollut Jumalan voimaa eikä henkeä. He eivät olleet halunneet pyhittyä tässä elämässä, eikä se tapahdu edes tulevassa, koska alkuun lähtö tapahtuu jo täällä.

Tulijärvi tuhoaa kaiken tässä maailmassa, joten turhaa on luulla, että synti jäisi ikuiseksi ja joku voisi ikuisesti kitua iankaikkisessa helvetissä. Kun tuli on tehnyt tehtävänsä tämä maailma luodaan uudelleen. Siitä tulee uusi maa, jossa Jumalan vanhurskaus asuu, eikä synti nouse toista kertaa tuhoamaan tämän maailman onnea. Silloin alkaa taivaselämä. Amen!

p.s. Markus Pöyry Luther Säätiöstä puhuu jotakin tästä asiasta Seinäjoen seurakunnan nettisivuilla. Voitte kuunnella. Hänellä on aika hyvin sana hallussaan. Jokaista tarvitaan hääkulkueessa, joka myös kuvaa Jeesuksen paluuta ja hänen seurakuntaansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uteljas kirjoitti:

Miksei adventistipastorilta saa koskaan tyydyttävää selitystä yljästä ja kymmenen neitsyen rooleista?

Olen esittänyt parille siitä kyselyn ja saanut kierteleviä vastaamisia joita ei voi mitenkään hyväksyä alkuperäiseksi tarkoitukseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu