Jos olisin maailmanvaltias, siirtäisin Israelin keskelle Saharan autiomaata. Perustelut: Siellä olisi tilaa, eikä tulisi riitoja. Jos joku on maailmanvaltias, niin ideaani saa vapaasti käyttää.
Israelin siirto Saharaan
Maailmanvaltias
7376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä siirtäisin Israelin suoraan taivaaseen. Olisivat omiensa keskuudessa eikä olisi tarvetta tapella rajanaapurien kanssa.
Mustalaisleiri muuttaa taivaaseen - elokuvalle...
Vaan kauanko taivaassa olisi sitten sopu...
>Perustelut: Siellä olisi tilaa, eikä tulisi riitoja.<
Arabit lahjoittaa juutalaisille hiekkaa niin paljon että välimereen kipattuna Israelin pinta ala kolminkertaistuu. Sitten Israel vetäytyy täysin palestiinalaisalueilta ja rakentaa vihreää linjaa pitkin 20 metriä korkean muurin. Sittenkun Jerusalemiin alkaa sataa niitä palestiinalaisia raketteja niin Israel vaan pistää thel ( http://www.israeli-weapons.com/weapons/files/videos/THEL.wmv ) patteristot asemiin ja napsii ne alas.
No, ensnnäkin on hyvä ettet ole maimandiktaattori.
Mutta vappaehtoisesti voisivat Suomen ja Israelin kansat vaihtaa asuinmaitaan keskenään.
Jospa vaikka Suomalaiset tulisivat paremmin toimeen arabien kanssa. Mitä kyllä vähän
epäilen. Mutta se voisi olla aivan hyvä kokemus
eräille.
Ja toisaalta Israelilaiset tulisivat varmaan
hyvin toimeen Ruotsalaisten kanssa ja paremmin
Venäläisten kanssa, kuin Suomalaiset.
Koko Lähi-Itä pitäisi siirtää Grönlantiin. Israelin tankit menisivät epäkuntoon ja palestiinalaiset joutuisivat tyytymään lumipallojen heittelemiseen. Ylipäätänäsä kuohahteleva mielenlaatu jäähtyisi talvisessa viimassa.
(Conan O' Brian Showssa vitsailtiin, että Suomi on hyvä maa, sillä kylmyys hyydyttää sekopäisimmätkin ääri-islamistit.)
... Israelia ollaan siirtämässä? Eivätkö ne palestiinalaiset joutaisi sinne Saharaan?
Niin, viestissäsi on hyvä pointti.
Päässttettäisiin ne Palestiinan-arabit muuttamaan tänne Suomeen. He lähtisivät varmaan aivan
mielellään evakkoon Palestiinasta, menisi siinä
Israelin aidanraketelutkin aivan pipariksi.
Sehän ei olisi enää kovin viisasta hommaa.
Kyllä siinä arabit nauraisivat katketakseen, kun
ovat turhaan Israelilaiset pakertaneet aidan rakennus hommia.
Asuttettaisiin ne kuin karjalan ja petsamon evakot aikonaan.
Mutta ei nyt kuitenkaan aivan läelle asuttuja alueita, jos ne vaikka alkavat rällästämään täälläkin.
Suomessahan riittää tuota asumatonta erämaata
vaikka muille jakaa.
Siellä olisi tilaa raivata peltoja, istutella olivipuita ,taatelilehtoja ja ajella kamelikaravaanilla pitkin ja poikin suurilla saloilla. Eikä olisi Juutalaisia riesana.
Poromiehet saattas kyllä alkaa protestoimaan,
jos menee porot ja kamelit sekaisin, niin niitän ei sitten erota kuin rautakangella.
Mieluummin tuonne "susirajalle" korpeen, naapuri
Iivanan harmiksi, jos alkaisivat vaikka vaatimaan
Karjalaa itselleen, pommikonstein.
Niin me vain katsellaan päälle, että miten onnistuvat.