Mikä ihmeen kone?

Mikäs ihmeen köntti

Kävin eilen tankkaamssa, ja piistolin varteen oli ruuvattu kiinni joku laite, joku "reader" siinä luki

Onko tuolla "kölntillä" muuta ideaa kuin estää se, ettei saa pistoolia kunnolla tankin sisään?

LAitteesta ei siis lähtenyt mitään johtoja, eikä se näyttänyt liittyvän mihinkään kaasujen talteen ottoonkaan, koska se oli vain letkuliittimellä kiinni tosa

8

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      mikä firma/ asema???

    • 87k

      Kyseessä on ns. etälukija joka käyttää RDIF tekniikkaa.

      Eli auton tankin korkin lähettyville voidaan asentaa vastaanotin joka kertoo pumpulle mikä auto on tankkaamassa ja paljonko sillä on ajettu

      Eli käytännössä tankkaus menee jatkossa niin että pistooli tankkiin tankki täyteen, pistooli takas telineeseen, ei kortteja, ei tunnulsukuja.

      Laskussa näkyy eriteltynä mikä auto tankannut koska ja missä ja tietenkin tankkausten väliset keskikulutukset.

      Ainakin yksi turkulainen kuljetusliike (E. J**onen) innostuu tosta

      Mutta tosiaan, näin aluksi syteemi on käytössä vain D-pisteillä ja ammattiliikenteessä

      No on tossa se hyvä, että asema pitää itse "tankkauspäiväkirjaa" ja löpön varastaminen firman piikkiin lähes mahdotonta, eikä tartte muistaa tunnuslukja (joka autossa eri) tai etsiä sitä korttia auon jostain kolosta

      • Yks unohtus

        Tuota autossa olevaa lukijaa ei ole pakko kytkeä CAN väylään, jolloin tankkauksesta ei jää kilometrilukemaa ylös, eli jos luotetaan kuljettajiin, on asennus huomattavasti helpompi.

        Ohjeissa sanotaan että oikein asennettuna laitetta ei saa irti ehjänä, eli sen varastaminen olisi lähes mahdotonta niin että sitä pääsisi käyttämään.

        Rohkenen hieman epäillä, meinana jos parkissa olevasta autosta ruuvaa tuon laitteen irti, niin silloinhan sillä voi tankata mielinmäärin, koska ei tarvita tunnuslukua tai korttia.

        Lisäksi asennus maksaa noin 20€ autoon, ja nesteen "rinnakkaiskortit" maksaa 0€/kk joten tuskin tulee yleistymään tuo systeemi lainkaan


    • Mikäs ihmeen köntti

      Kiitos vastauksista, eli ei siis mikään tärkeä laite

      Pitänee ensi tankkauskerralla vääntää se laite irti siitä pistoolista ja paiskata mahan, meinään kyllä näillä polttoainehintojen katteilla olsi varaa hankkia pistoolit missä on tuo laite valmiina...

      • Tulevaá tekniikkaa

        Jostain kumman syystä osa suomalaisista aina vastustaa.....

        Tämä tekniikka varmaan yleistyy tulevina vuosina. Helppo ja nopea tankkaus. Polttoaineen maksamatta jättäminen vähenee. Bensan tai E85:n tankkaaminen vahingossa dieselautoon estettävissä kun pistooli tunnistaa auton. Urean tankkaaminen polttoainesäiliöön estettävissä (pitäisi olla jo nyt, mutta virhetankkauksia on silti tapahtunut). Monia mahdollisuuksia hoitaa tankkaus fiksummin ja virheettömämmin kuin nyt.


      • Missä vikaa
        Tulevaá tekniikkaa kirjoitti:

        Jostain kumman syystä osa suomalaisista aina vastustaa.....

        Tämä tekniikka varmaan yleistyy tulevina vuosina. Helppo ja nopea tankkaus. Polttoaineen maksamatta jättäminen vähenee. Bensan tai E85:n tankkaaminen vahingossa dieselautoon estettävissä kun pistooli tunnistaa auton. Urean tankkaaminen polttoainesäiliöön estettävissä (pitäisi olla jo nyt, mutta virhetankkauksia on silti tapahtunut). Monia mahdollisuuksia hoitaa tankkaus fiksummin ja virheettömämmin kuin nyt.

        En ymmärrä miksi pistooliin pitää JÄLKIASENTAA tuollainen 400€ maksava lukia ja häiritsee tankkausta, kun ei saa pistoolia sisään kunnolla

        Pistooli missä on valmiina tuo laite maksaisi noin tonnin.

        Eli jos tuollainen laite häiritsee tankkaustasi, suosittelen että väännät sen hajalle ja paiskaat maahan, niin parin viikon tankkauksillasi on tuo laite taas maksettu.

        Eikö siis ahneudella ole mitään rajaa?


    • lisää kysymyksiä

      Miten voi tankata jos laite ei ole kytketty autoon? Silloinhan pistooli ei anna tankata? Ei D-asemilta ilmaiseksi saa jos vain painaa pistoolista.

      Miten se mokkula siinä pistoolis toimii jos ei mene sähköjä sisälle? Onko se autossa oleva laite joka hoitaa tietokonehommat ja pistoolis oleva vain joku tyhmä siru?

      • 87k

        Se toimii näin

        1: pistooli laitetaan polttoaineen tankkausreikään

        2: Pistoolin laite kysyy langattomasti auton lähettimeltä "noniin, kuinkas paljon saan antaa löpöä maksimissaan, ja kerrotko vielä paljonko sulla on ajettu, ja kerrotko vielä tunnuksesi"

        3: Automaatti tarksistaa auton tunnusten voimassaolon (Ei maksamattomia laskuja, auto ilmoitettu varastetuksi tms) ja löpöä alkaa tulemaan pistoolista

        4: pistooli laittaan takaisin telineeseen ja lasku tulee sitten perässä

        5 Laskussa on eritelty mikä auto on takannut, koska, ja missä, ja kuinka paljon, ja lisäksi kilomerilukema tankatessa sekä laskettu keskikulutus.

        Ja ei autossa ei ole mitään pientä "lätkää" vaan sähköllä toimiva lähetin jota EI pysty varastamaan niin että se toimisi vielä, lisäksi polttoainetta tulee vain kun pistooli on oikean auton reijässä, ja tosiaan voidaan antaa maksimimäärä tankkausta varten eli jos autossa on esim 180 litran tankki ei saa kuin 180 litraa, ja jos koittaa laittaa pistoolia esim kanisteriin niin tankkaus loppuu

        Eli ei korttia, ei tunnuslukia, ei "ajoäiväkirjaa" pistooli tankkiin, tankki täyteen, piistoli takas

        Ainut ongelma on toi, että huoltoasemat on niin AHNEITA että jälkiasentaa noita "klönttejä" ja ne on sitten tiellä kokoajan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe