Kysymys siis kuuluu että voiko lukutaidoton tulla jehovantodistajaksi?
Lukutaidoton Jt:ksi?
kysyjä
17503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos henkilö niin haluaa. Eihän maailman ihmisistä osaa kuin kolmasosa lukea ja kirjoittaa.
Okei, totuus ei siis olekaan Raamatussa vaan toisissa ihmisissä - siis IHMISISSÄ - eli raamatun selittelijöissä?
Eiköhän uskonnot perustu siihen attä heillä on oma tulkinta Raamatusta ja jokainen valitsee sen omansa joka tuntuu itselle oikealta. Jotkut eivät valitse mitään koska tulkitsevan sen olevan oikea tapa menetellä. Jokaisella meillä on oma tahtoa ja valinta. Siksi tapoja on monia.
Jos taas olisi selvä tapa menetellä, niin uskonnot olisivat turhia. Silloin meillä olisi vain elämäntapa.
Raamattu on kirjoitettu tutkimista varten. Se ei ole helppo kirja ymmärtää.
Mutta lukutaidottomille voi silti lukea saman asian kuin lukutaidolliset itse lukevat. Saahan Raamatun vaikka kasetteina...
..ovilla "painokulujen korvausta vastaan". Ei lukutaidon puute ole este kirjakauppiaaksi ryhtymiselle.
Jos jehovantodistajat antavat lukutaidottoman kuunnella raamattua kasetilta, niin minkä vuoden raamatunkäännöksestä he (jt:t) sinne kasetille tekstin lukevat?
Eiköhän kirkkoraamattuakin saa kasetilla? Ja monta muutakin käännöstä. Sehän on ihan sama mitä Raamattua lukee. Ajatus on sama..
JT,t eivät myy kirjoja....
on hyvät selitykset sulla,taidat olla erittäin oppinut!
Eli kun lukutaidoton ostaa kaupasta kasetin johon on luettu kirkkoraamattua ja kuuntelee sitä, niin hänestä tulee jehovantodistaja?
Ei aivan mutta on hyvällä alulla. Raamatun lukeminen on perusoppia. Mitä enemmän luet raamattua, sitä helpompaa sitä on tutkia.
Ai lukutaidotonko lukee?
Vasta muutaman vuosisadan ajan kristittyyn maailmaan luetut ja itseään kristittyinä pitävät ovat osanneet edes auttavasti ja laajoissa piireissä osanneet lukea. Siis Euroopassakaan.
Raamattu on ollut "selittäjien varassa" suurimman osan ns. kristitystä ajasta - Euroopassakin. Lisäksi Raamatun tekstejä ja uskonnollisia menoja kuultiin vieraalla, jopa kuolleella kielellä (latinaksi, kirkkoslaaviksi).
Jt-ystäviksi on tullut Afrikassa ym. myös lukutaidottomia, joille on sitten pidetty jopa luku- ja kirjoituskoulua.
Nykyään pyritään kaikkia auttamaan ymmärrykseen, että tietää mitä - ja miksi miksi uskoa Raamatun opetuksiin? "Usko tulee kuulemisesta, ja kuuleminen J.n sanan kautta", soveltuu varmasti kirjaimellisestikin, kuten kuvaannollisesti ymmärtäviin.
Raamattua lukemalla tai kuuntelemalla kasetilta voi tulla uskoon, esim. ev.lut., ehkä helluntailaiseksikin ja vapaakirkkolaiseksi - mutta ei voi tulla esim. jehovantodistajaksi.
Raamattu on niiden kirja jotka pitävät Raamattua Jumalan sanana.
Raamattu ei siis ole jehovantodistajien kirja.
Kysyin kerran jehovantodistajilta, pelastuuko syntymästään saakka ymmärrykseltään kehitysvammainen, kun ei ymmärrä jehovantodistajien opeista mitään eikä osaa lukea eikä kirjoittaa. Tyrmistyksekseni sain kiertelevän vastauksen: "Raamatussa ei ole tästä mainintaa, mutta Jumala tietää kaikki, vaikka me emme tiedä"
Huh!
Seura vastaa tähän selvästi:
Apt. 24:15: "Minulla on Jumalaan kohdistuva toivo, - - että tulee olemaan ylösnousemus, sekä vanhrskaiden että epävanhurskaiden" - Sekä ne, jotka ovat eläneet sopusoinnussa Jumalan vanhurskaiden teiden kanssa, että ne, jotka ovat tietämättään menetelleet epävanhurskaaksi, herätetään kuolleista.
Samoin sellaiset jotka eivät ymmärrä asioita todennäköisesti pelastuvat.
Lopullisen vastauksen tietää Jumala. Tästä on aiemminkin keskusteltu palstalla. Eli pelastuu myös muitakin kuin JT,a. JT,t eivät päätä kuka pelastuu vaan Jumala.
pystyyhän sokeatkin tulemaan... 1.Timoteukselle.2:3,4