Minimi tulot/tuet vs. minimi palkka

Taitaa "paskaduunin" liksat olla pienempiä, kun minimi tulot tukien varassa?

Päättäjät voisivat sii MÄÄRITELLÄ minimi liksan, joka pitää saada olipa työ mikä tahansa!!!

Kun ero pienissä rahoissa on naurettava, ei töihin kannata mennä uhraamaan aikaa ja könöttämäät pitkiin matkoihin. Ei aikasia herätyksiä, ei paskoja pomoja ja muita kyttääviä kamuja.

En tiedä mitä päiteitä päättäjät vetää, et ei nää asian ydintä. Helppo olis korjata ja saada "työ" kiinnostamaan, jos siitä maksettas oikeesti palkkaa. Työvoiman välitys firmat on myös asia mikä pitäs kieltää. Pätkätyön hellvattu.
5178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

no kato päättäjien mielestä palkankorotukset on halvinta antaa vain harvoille, eli päättäjille. Ja vastaavasti suurin säästö syntyy leikkaamalla ihan vähän siitä siivusta, joka menee suurimmalle osalle työntekijöitä. Kun tätä kuviota toistetaan riittävän monta kertaa, rupeaa paskaduunista saamaan vähemmän rahaa kuin kelasta ja sossusta, ja kaljamahainen insinööri jolla on käynyt hyvä flaksi (ja jota ei voi myöntää, koska se olisi itsetunnon kannalta huono juttu) nostaa sen osuuden. Ja keskituloisen osuutta. Tämä kehitys ei johdu päättäjien tyhmyydestä, vaan yhteiskunnan muuttumisesta itsekkäämmäksi hyvän elintason myötä. Mitä itsekkäämpiä ihmisiä suomalaiset ovat, sen enemmän se menee tähän suuntaan. Ja mitä enemmän somalit kuppaa sossusta rahaa, niin sitä enemmän se menee tähän suuntaan. Anteeksi vain kun sanon suoraan, mutta se ei ole ihan pieni menoerä maksaa Habibin ja Habibin koko iiisooon perheen eläminen vuositolkulla. Tämä ei ole Habibin vika, vaan suomen vika. Suomen ei tarvitse passittaa Habibia takaisin Ugalabugalaan, vaan... nyt menee jo ohi reippaasti. Se ja sama. Nyt nukkumaan.

Kappale kaksi.

Äänestä

VAI NIIIIIIIIIIIIIN

Äänestä

Ja miten korkeampi minimipalkka muka auttaisi? Ei minimipalkka takaa mitään, se vain kieltää työllistämästä alle tietyn palkan. Mitä väliä työttömälle on millä tasolla minimipalkat on, kun ei saa minkäänlaista palkkaa? Kun minimipalkkoja nostetaan, työttömyys lisääntyy. Tarkoitushan on suojata työputkessa olevat kilpailulta, hehän maksavat liittojen pyörittämisen.

Toiseksi: jos palkat nousevat ihan oikeasti (kosta tuottavuus nousee), nostetaan tukia. Pian etelän matkastakin tehdään uusi perusoikeus. Mikään ei muutu, taaskaan ei työ kiinnosta.

Minulla on parempi ajatus. Leikataan tukia, mutta kohdistetaan säästöt veronalennuksiin pienituloisille. Nollavero. Näin työllä ansaitsee enemmän, ja motivaatio työhön kasvaa.

Äänestä

Olet niin yksioikoinen että vastaapa tähän.

http://www.menomap.com/


Perhetyyppi: Lapsiperhe
Menot/kk: 3352 €

Perhetyyppi: Pariskunta
Menot/kk: 2021 €

Perhetyyppi: Mies alle 45 vuotta
Menot/kk: 1200 €

Perhetyyppi: Nainen alle 45 vuotta
Menot/kk: 1207 €

Miten he voivat ansaita ? Mikä on kohtuulista ja oikea tulos?

Äänestä

Toisin päin.

Nämä ovat keskiarvoja. Menot sovitetaan tulojen mukaan, ei toisin päin. Työtön lapsiperhe asuu pienemmässä kt-kolmiossa, miljonäärilapsiperhe asuu 500 neliön talossa. Vaatteita löytyy kirppareilta ja muotiliikkeistä, ruokaa Siwasta ja huippuravintoloista. Valintoja riittää.

"Miten he voivat ansaita ?"

Hankkimalla koulutuksen ja menemällä töihin, tai yrittämällä.

"Mikä on kohtuulista ja oikea tulos?"

Kompakysymys? Tätä ei kukaan pysty määrittelemään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesalomaa vielä kirjoitti:

Taitaa "paskaduunin" liksat olla pienempiä, kun minimi tulot tukien varassa?

Päättäjät voisivat sii MÄÄRITELLÄ minimi liksan, joka pitää saada olipa työ mikä tahansa!!!

Kun ero pienissä rahoissa on naurettava, ei töihin kannata mennä uhraamaan aikaa ja könöttämäät pitkiin matkoihin. Ei aikasia herätyksiä, ei paskoja pomoja ja muita kyttääviä kamuja.

En tiedä mitä päiteitä päättäjät vetää, et ei nää asian ydintä. Helppo olis korjata ja saada "työ" kiinnostamaan, jos siitä maksettas oikeesti palkkaa. Työvoiman välitys firmat on myös asia mikä pitäs kieltää. Pätkätyön hellvattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu