Kuinka usein käytte kirkossa?

Onko käyntien määrä suhteessa kristillisyyteenne ja ortodoksisuuteen?
399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kysymyksen asettelu on aika huono. Minä satun asumaan maassa, jossa on kirkkoja vieri vieressä, ja mahdollisuus osallistua palveluksiin on erittäin hyvä, eli on siis omasta laiskuudesta kiinni jos ei mene kirkkoon.

Suomessa monet ortodoksit asuvat kaukana kirkoistaan, palveluksia ei toimiteta joka kirkossa edes joka viikonloppu, joten ei ihmisten uskonnollisuutta voi sen perusteella määritellä, kuinka usein käyvät kirkossa. Minä voisin käydä joka päivä, käytännössä noin kolme kertaa viikossa.

Äänestä

Huomen!

Käyn aina kun voin, eli n. 110 krt/v

Äänestä
  • Olet ihana, muisk!

    Kävisipä loppukin seurakunnasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


---;= kirjoitti:

Onko käyntien määrä suhteessa kristillisyyteenne ja ortodoksisuuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu