Olen kiinnostunut aloittamaan purjehdusharrastuksen ihan tosissaan, ja olisin kiinnostunut kaikista tiedoista, mitä teillä on. Olen kesän aikana ollut miehistössä, joten ihan alkeellisimmat taidot jo löytyvät.
Millainen on Oulun purjehduskurssitarjonta? Ja onko näistä laivurikursseista mitään hyötyä? Entäpä seurojen (OTPS, OM tai OPS) jäsenyydestä? Ja millaista seuratoimintaa Oulussa kyseisillä seuroilla on?
Ehkäpä jo ensi kesänä olisin parempi miehistön jäsen...
Millainen on Oulun purjehduskurssitarjonta? Ja onko näistä laivurikursseista mitään hyötyä? Entäpä seurojen (OTPS, OM tai OPS) jäsenyydestä? Ja millaista seuratoimintaa Oulussa kyseisillä seuroilla on?
Ehkäpä jo ensi kesänä olisin parempi miehistön jäsen...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Seuraan kannattaa liittyä, samoin kannattaa käydä laivurikurssit. Ikinuori Oulun Purjehdusseura (perust. 1881) on yksi maamme vanhimmista purjehdusseuroista,toimintaa on kesät talvet. Suosittelen sitä. Lisätietoa saat osoitteesta www.oulunpurjehdusseura.fi
... kyllä suosittelen ehdottomasti Oulun Merenkävijöitä.
Tutustu seurojen toimintaa ja tee päätöksesi liittymisestä vasta sen jälkeen ....
OPS ja OM järjestävät yhdessä joka kevät purjehduskurssin, johon sisältyy ensin teoriaosuus ja sitten kolme päivää käytännön osuutta merellä. Siellä tulee kaikki perusjutut käytyä läpi.
Kurssin jälkeen ostin oman veneen ja jatkoin opiskelua sen parissa... Voin suositella!
Pieni korjaus edelliseen :) Oulussa ainoa SPLn auktorisoima purjehduskoulu on Oulun Merenkävijöillä (OM), joka järjestää vuosittain (keväisin/alkukesästä) purjehtijakurssin. Tarkoittaa siis sitä, että opettajat ovat kussit käyneitä purjehduskouluttajia. Kursseja on pidetty jo 25v. ajan ja tyytyväisiä kurssitettuja tuntuu riittävän. Pääsääntöisesti kurssit ovat olleet aina täynnä ja tulijoita on aina enemmän kuin kurssille mahtuu. Kurssi järjestetään myös ensi keväänä (2005), joten kannattaa seurata OM:n kotisivuja ... jos mielii mukaan :)
http://www.om.oulu.fi/info.htm
http://www.purjehduksenopettajat.fi/
-jsa-