Haluaisin yrittäjäksi

.. mutta kun olen ihan pahvi keksimään ideoita. Todella potuttaa :-(
Pitäisi keksiä työ, jota voisi tehdä kotikoneelta käsin (terveyssyistä työskentelen kotona). Mutta kun ei vaan keksi.
13311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Helppoa. Esim. webcam show!

Äänestä

Tuttu rouva on kotiäitinä ja hän ompelee lasten vaatteita. 2 vuodessa nimi ja maine on kasvanut niin että hänellä on jo 3 kotiompelijaa palkkatyössä.

Äänestä
  • Ryhdy klikkaileman mainoksia. Siinä kuulemma tienaa hyvin, ainakin mainoksien mukaan.
    Yrittäjä tarvitsee hyvää mielikuvitusta ja kykyä selviytyä haasteista.
    Hyvän liikeidean keksiminen on hyvä testi näille ominaisuuksille.
    Toivotan onnea!

    Äänestä

  • o100.100 kirjoitti:

    Ryhdy klikkaileman mainoksia. Siinä kuulemma tienaa hyvin, ainakin mainoksien mukaan.
    Yrittäjä tarvitsee hyvää mielikuvitusta ja kykyä selviytyä haasteista.
    Hyvän liikeidean keksiminen on hyvä testi näille ominaisuuksille.
    Toivotan onnea!

    Mieti nyt vielä sitä yrittäjyyttä!

    Äänestä

Yrittäjyys on juuri sitä että oivaltaa asioita, tuottaa ideoita, tuotteistaa ne ja myy.
Jos et pysty keksimään itsellesi ansaintamahdollisuuksia niin kannattaa miettiä sitä yrittäjyyttä vielä kertaalleen.

Äänestä

Minäkin olen harmitellut, etten ole keksinyt vielä tapaa tienata jumalattomasti tekemättä mitään. Franchiseketjun voisi tietysti perustaa, mutta kun en viitsi tehdä yhtään mitään, mutta rahaa ottaisin kyllä.

Äänestä

>>.. mutta kun olen ihan pahvi keksimään ideoita. Todella potuttaa :-(
Pitäisi keksiä työ, jota voisi tehdä kotikoneelta käsin>>

Onpas oudot perusvaatimukset sille hommallesi, että "kotikoneelta" olisi oltava tehtävissä.

No, vaikkapa puhelinmyyjille tulee soittolistat PC-koneen eli sille kotikoneesi ruudulle. Siitä he sitten soittavat nimi kerrallaan puhelimella asiakkaille, ja tarjoavat sovittua tuotetta.

Tarkoittaa sitä että kotoapäin käsin voi aina tehdä puhelinmyyntityötä, ja sitä työtä on aivan jatkuvasti tarjolla.
_ _
Jos oikeasti osaat ja olet opetellut tekemään sillä koneellasi jotakin, osaat vaikka tehdä kotisivuja, webbikauppoja, kielenkäännöksiä, kuvituksia jne, niin silloin alat tarjota niitä palveluksiasi asiakkaille eri puolilla.

Pelkkä "kotikoneen" omistaminen ja sen hiirellä klikkailemisen osaaminen ei tarjoa juurikaan mitään hommia. Oikeasti vaikuttaa se, mitä asioita osaat koneellasi tehdä. Ja mihin pääkoppasi kyvyt riittävät, mitä tekemisiä pystyt opiskelemaan, jos et tällä hetkellä sellaisia asioita osaa.

Äänestä
  • Itseäni kiinnostaisi ehkä aloittaa sivutoimisena yrittäjänä käännöspalveluita tarjoten. En ole kuitenkaan mikään "valantehnyt kääntäjä" enkä voi sellaista osaamista mainostaa.
    Olen kuitenkin asunut ulkomailla vuosia ja kääntänyt osana leipätyötä tekstejä esim nettiin.
    Millainen asiakas valitsisi minut tekemään käännöstyön jos tarjolla on noita virallisia kääntäjiä? Ja miten markkinoisin tätä kykyäni? "Hei en ole valantehnyt kääntäjä mutta olen tehnyt sitä kyllä ja osaan mielestäni mutta ei nyt ole oikein osoittaa mitään mitä kaikkea olenkaan tehnyt ja miten hyvä olen"...

    Äänestä

  • kaalepppi kirjoitti:

    Itseäni kiinnostaisi ehkä aloittaa sivutoimisena yrittäjänä käännöspalveluita tarjoten. En ole kuitenkaan mikään "valantehnyt kääntäjä" enkä voi sellaista osaamista mainostaa.
    Olen kuitenkin asunut ulkomailla vuosia ja kääntänyt osana leipätyötä tekstejä esim nettiin.
    Millainen asiakas valitsisi minut tekemään käännöstyön jos tarjolla on noita virallisia kääntäjiä? Ja miten markkinoisin tätä kykyäni? "Hei en ole valantehnyt kääntäjä mutta olen tehnyt sitä kyllä ja osaan mielestäni mutta ei nyt ole oikein osoittaa mitään mitä kaikkea olenkaan tehnyt ja miten hyvä olen"...

    Enpä suosittele. Esim. meidän yritys ostaa tällä hetkellä käännökset Latviasta noin puoleen hintaan vrt. suomalaiset yritykset. Olemme tyytyväisiä laatuun.

    Äänestä

Onko jotain muita vaatimuksia kuin että pitää kotikoneelta pystyä tekemään?
Pystytkö esim. myymään netissä ja postittamaan?
Pystytkö tekemään hankintoja, mikäli et omista tällä hetkellä esim. printteriä?

Äänestä

"Olen kuitenkin asunut ulkomailla vuosia ja kääntänyt osana leipätyötä tekstejä esim nettiin. "

Oletko varma että oikeasti pärjäät ja osaat käyttökelpoisella tasolla kääntää kieliä? Kokeile vaikka olisiko tuolla sopivaa testausta kyvyistäsi ja onko yhtään mitään tarjolla
https://www.lingosaur.com/fi/trans/login/?next=/trans/

"Millainen asiakas valitsisi minut tekemään käännöstyön jos tarjolla on noita virallisia kääntäjiä? Ja miten markkinoisin tätä kykyäni?"

Sinun pitää pelkän kyselemisen sijasta *itse aktivoitua ja tonkia ja tehdä duunia ja soitella kokeeksi asiakkaille*.
Itse alkaa rehkiä sen eteen että vaikkapa tuon kielenkääntämisen paikkeilta pystyt löytämään itsellesi jotakin maksavia asiakkaita.

Tutki alkajaisiksi mitä muut kielenkääntämisen alalla olevat tarjoavat ja tekevät omilal kotisivuillaan. http://tinyurl.com/cl2xpys

Apinoi heidän tekemisiään, ja apinoi sitä miten he tarjoavat palveluksiaan, jos et mitenkään muuten pääse liikkeelle.
Tee itse tai maksa rahaa ja teetä muilla tuolle suunnitteilla olevalle kielifirmallesi nimellä jonkinlainen pieni muutaman sivun sivusto.

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä. Tutkin ja mietin asiaa tarkemmin!

    Äänestä

>meidän yritys ostaa tällä hetkellä käännökset Latviasta noin puoleen hintaan vrt. suomalaiset yritykset.

Meillä on aikoonaan ostettu Latviasta, mutta nykyään ostetaan Intiasta tai Romaniasta, on paljon edullisempaa ja kielivalikoimia on isommilla mailla tarjota enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


quutarra kirjoitti:

.. mutta kun olen ihan pahvi keksimään ideoita. Todella potuttaa :-(
Pitäisi keksiä työ, jota voisi tehdä kotikoneelta käsin (terveyssyistä työskentelen kotona). Mutta kun ei vaan keksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu