Äikän tehtävä myyteistä??

Apua tarvitseva!

Eli mun pitäs keksiä joku oma myytti, open esimerkki: Miks karhulla on lyhyt häntä?
Joku ton tapainen?? Ei tarvitse olla eläimistä! Kertokaa ideoitanne! :-)

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aurora

      Miksi joet ovat mutkaisia? Myytti kertoo että koska Luojalla ei ollu karttaa, hän rakensi joet vähän "summamutikassa" järvien välille. Usein joet olivat niin pitkiä, että ylettyäkseen järvestä toiseen, ne piti asetella mutkille.

      Maanteiden mutkaisuus taas johtui siitä, että ne tehtiin vanhojen lehmäpolkujen päälle. Lehmäthän tunnetusti kulkevat vähän minne sattuu.

      Kun Jumala oli kaikki luonut, hän meni taivaaseen. Sitten hän muisti, että muurahainen jäi luomatta. Hän pudotti muurahaisen maan päälle, mutta pudotuksessa se meinasi katketa. Siksi murkuilla on niin ohut vyötärö.

      Nämä myytit on otettu kansanperinteen professorin Leea Virtasen teoksesta "Kansanviisaiden kirja".

    • zipz

      Aivan lahella Orinoco-joen alkupistetta eli Caimaanien kuningas - intiaanien myytin mukaan nimeltaan Babá. Hanen puolisonsa oli valtava sammakko-rouva. Yhdessa heilla oli suuri salaisuus, jota Babá piti kurkussaan eika siita tienneet viidakon muut elaimet eika ihmiset mitaan. He asuivat luolassa ja kaikki, jotka astuivat luolaan, kuolivat. Luolan syvyydessa oli jumala.......

      Tassa hyva alku jatka siita.

      Buenas noches (hyvaa yota)

    • Anonyymi

      Yhden myytin mukaan suomalainen menee suoraan asiaan. Se on täyttä puuta heinää.
      Oikeasti suomalainen alkaa hyvin usein jauhamaan puuta heinää asian vierestä.
      YouTubessa on hyvä esimerkki. Polttoaine varas jää tuoreeltaan kiinni, mutta mitä tekee suomalainen? Tyytyy lässyttämään jostakin olemattomasta enosta jonka varas otti esiin. ja poistuu nöyrästi taka alalle, kun mainitaan mahdollinen selkäsauna.
      Arvatkaa miten olisi käynyt esim. venäjällä? Siinä olisi menty suoraan asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe