..kantavat sitä hallitusvastuuta isänmaan asioista , josta Soinin poppoo raukkamaisesti kieltäytyi, vai tunsiko Soini itsensä kyvyttömäksi kantamaan vastuuta.
Sossujen ja kokkareiden Cidy-hallitus saa siis jatkossakin estoitta syödä maakuntien elinmahdollisuuksia ja se jatkuu niin kauan kuin siellä ihastellen juostaan tämän pahasuisen, vastuun kantoon kykenemättömän pääkaupunkiseudun asvaltti-persun perässä.
Sossujen ja kokkareiden Cidy-hallitus saa siis jatkossakin estoitta syödä maakuntien elinmahdollisuuksia ja se jatkuu niin kauan kuin siellä ihastellen juostaan tämän pahasuisen, vastuun kantoon kykenemättömän pääkaupunkiseudun asvaltti-persun perässä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nytkin hallituksen budjettineuvotteluissa nämä takiaispuolueet ovat hiiren hiljaa.
vallanhimoinen Katainen halusi pääministeriksi ja hyväksyi jopa arhinmäen uustaistolaiset hallitukseen.
Kataisen taktiikkana on jakaa takiaispuolueille
eli aina hallitukseen kärkkyville kuten Rkp, ollut hallituksessa
lähes koko ajan minkä pohjois-Korean työn puoluekin on ollut
jakaa näille takiaispuolueille hankalia tehtäviä kuten
Rkp:lle armeijan lakkauttamisen
Kristillisdemokraateile poliisin lakkauttamisen
Takiaiset pyrkivät roikkumaan Kataisen liepeissä ja tekevät työtä käskettyä
Nyt on vain se ongelma että
PUOLUSTUSVOIMAT VASTAA MAAMME TURVALLISUUDESTA
POLIISI VASTAA IHMISTEN TURVALLISUUDESTA
JA ONGELMAKSI TULEE, ETTÄ PARI PIKKURUISTA TAKIAISPUOLUETTA
TUHOAA SUOMEN PUOLUSTUSVOIMAT JA POLIISIN.
Siksi kuntajytky lokakuussa
http://jussiniinisto.fi/index.php/2012/08/kuntajytky-on-muhimassa/
MITÄ TEKEEKÄÄN SOINI...
..äänestäjiltä saamallaan mandaatilla? No eipä muuta, kuin räkyttää vaihtoentoisia ratkaisumalleja esittämättä tyhjänpäiväisenä TAKIAISENA niiden kimpussa, jotka yrittävät ja myöskin kantavat vastuuta isänmaan asioista.
Tällaisen räkyttävän ja poliittista vastuun kantoa viimeiseen asti välttävän asvaltti-PERSUN perässä juoksee osa maakuntienkin äänestäjistä silmät innosta ja ihailusta kiiluen.
Käsi lippaan ja "HAIL"-persu vielä puuttuu onneksi.
Missä Soini - siellä natsi ja vastuunpakoilu.
RKP ja kepulestat - siellä ne natsit luuraa.
Onko tuhon ja vahingon aiheuttaminen vastuunkantoa? Ei. Vastuuta pitäisi kantaa noiden jotka sen tuhon ja vahingon aiheuttivat . . . . eli nämä nykyiset hallituspuolueet. Ei se ole mikään sankariteko syödä lupauksensa ja lähteä Kokoomuksen Suomentuhoreissulle apuriksi, vain että pääsee hallitukseen. Kuten tänään nähtiin, varsinainen näytelmä . . . . kun ankat marssivat Kataisen perässä hallituspuolueiden puheenjohtajat, ja Katainen puhui läpiä päähänsä mutta kuitenkin.
Siinä sinulla sitä sankarillista vastuunkantoa, vähän ynistään vaalien vuoksi, ja sitten tehdään niinkuin idiootti "Katainen" sanoo. Vaikka se vie meidät täystuhoon.
Olisi todellakin noloa, jos Persut tuossa hallituksessa olisivat, SDP;lle ja noille takiaispuolueilla ei kai moraalia ollut jäljellä enää, kun piti hallitukseen päästä.
Olisipa se todellakin sankarillista olla hallituksessa, joka velkaannuttaa maan nopeammin kuin mikään muu hallitus koskaan, ja vain siksi että "isot pojat" EU;ssa tykkää, ja pääsee "tärkeisiin" pöytiin :)
TAKIAISPERSU SE VAIHTAA....
..nikkiään, kuin mustalainen hevostaan.
Hallitukseen menemällä Soini olisi olisi voinut estää esim mieletttömän kuntien pakkoremontin
ja muutenkin vaikuttaa maakuntien autioittamis vimmaan, ottaa sen vastuunkantajan roolin ja tehdä keskusta tarpeettomaksi äänestäjien silmissä.
Soinin osalta käydyt hallitusneuvottelut olivat teatteria ja täyttä pluffia, sillä pohjimmiltaan Soini hyväksyy hallituksen keskittämislinjan täydestä sydämestään.Eihän pääkaupunkiseudun rääväsuiselta ASVALTTIPERSULTA voi muuta odottaakaan. Hänellä on tärkeä rooli nykyhallituksen politiikan jatkuvuuden turvaajana. Sen hän tekee hajoittamalla tietoisesti maakuntien poliittista vaikutusvaltaa. Siis mitään muutosta parempaan ei ole odotettavissa niin kauan, kuin maakuntien äänestäjät juoksevat tämän poliittisen "JUUTAKSEN" hameen helmoissa. Soinilla on aihetta , kaljakännisen räkäseen nauruun tämänhetkisessä tilanteessa.
Miten, miten, miten, miten ????
Millä helevetintavalla Suomen hallitukseen vaan "mennään", Katainen ei kelpuuttanut Soinia hallitukseen, koska olisi ollut mahdotonta saada edes hallitusohjelmaa kasaan. Mutta kerro nyt idiootti sitten miten sellainen olisi onnistunut, tai lopeta tuo idioottimaisuus jota olet jo huutanut eri nikeilla kymmeniä kertoja.
Kymmeniä kertoja se myös on sinulle selitetty, se ei kyllä ole edes Persujen vika, jos sulla ei kerta kaikkiaan poltsi leikkaa ja sinne eti tartu mikään!!
VAALIEN.. (TARKOITAN VASTUUNTUNTOISET)..VOITTAJAT...
...ovat aina päässeet niin halutessaan hoitamaan isänmaan asioita äänestäjien antamalla mandaatilla ja omalla poliittisella painoarvollaan (kansanedustajiensa määrällä) Soini pyyhkäisi peräpäätään äänestäjiensä tahdolla ja toiveilla ja valitsi toisin.
-"Soinin osalta käydyt hallitusneuvottelut olivat teatteria ja täyttä pluffia, sillä pohjimmiltaan Soini hyväksyy hallituksen keskittämislinjan täydestä sydämestään.Eihän pääkaupunkiseudun rääväsuiselta ASVALTTIPERSULTA voi muuta odottaakaan. Hänellä on tärkeä rooli nykyhallituksen politiikan jatkuvuuden turvaajana. Sen hän tekee hajoittamalla tietoisesti maakuntien poliittista vaikutusvaltaa."
Ps. Siinä vastaus kysymykseen- "Millä helevetintavalla Suomen hallitukseen vaan mennään." Ketäänhän ei voida pakottaa, jos vastuuntunto puuttuu jo lähtökohtaisesti.
Soinihan oli jo ehtinyt myymään kaiken hallituspaikasta, mutta omat jyräsivät hänet kuin kotitalousvähennysasiassa.
Pakoon vastuuta, missä on kaljaa kaikuu Soinin parkaisu.
Persut olisivat niin kovasti halunneet sukupuolineutraalin avioliittolain, että nyt kiukuttelevat Päivi Räsäselle, joka torppasi hankkeen menemällä hallitukseen.