Tempausta ei tule

Näin väittää Esa Hyvönen uudessa RV:ssä sivulla 19 otsikolla "Millä tavalla Jeesus palaa takaisin.Paljon perusteluitakin esitetty.Masentaako tämä ihmisiä jotka haluvat pois vihasta.Hyvää sekoitusta tämä ainakin on.
6120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Enpä ole lukenut Esan kirjoitusta.
Tottahan väite on siinä mielessä; että Jeesus lupasi palata hekemaan omiaan vasta suuren ahdistuksen jälkeen.
Herrassa poisnukkuneet temmataan ensin ja sitten vasta ahdistuksesta selvinneet.
Jeesus lupasi tulla samalla tavalla kuin lähtikin - pilven päällä.

Turha uskovien on lillutella ja olla valvomatta, väittäen ettei luopumus tapahdu ennen tempausta.
Parempi on uskoa Jeesusta ja Raamattua.
Luopumus on jo menossa kirkoissa ja seurakunnissa ja filadelfialaiset ovat jo vähissä.
He saanevat nukkua pois ennen ahdistusta.

Äänestä

..ahdistukseen joutuville ja niille jotka nukkuvat pois ennen sitä:

1.Tess 4:13
Mutta emme tahdo pitää teitä, veljet, tietämättöminä siitä, kuinka poisnukkuneiden on, ettette murehtisi niinkuin muut, joilla ei toivoa ole.
14 Sillä jos uskomme, että Jeesus on kuollut ja noussut ylös, niin samoin on Jumal Jeesuksen kautta myös tuova poisnukkuneet esiin yhdessä hänen kanssaan.
15 Sillä sen me sanomme teille HERRAN SANANA, että me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat NUKKUNEET.
16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta KÄSKYHUUDON, YLIENKELIN ÄÄNEN ja JUMALAN PASUUNAN KUULUESSA, ja Kristuksessa kuolleet nousevat YLÖS ENSIN;
17 SITTEN meidät JOTKA OLEMME ELOSSA, jotka olemme jääneet tänne, TEMMATAAN YHDESSÄ HEIDÄN KANSSAAN pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme olla AINA Herran kanssa.
18 Niin lohduttakaa siis toisianne näillä sanoilla.
,

Äänestä

Uskaltavat pikku hiljaa RV:ssäkin nostaa kissan pöydälle.

HYVÄ!

:O)

Äänestä

Ohessa kaksi artikkeliani aiheesta ja erityisesti 1. Tess 4:17 tulkinnasta:

1) Opin alkuperä ja tässä viitataan 1. Tess 4:17 sanan temmata merkityksen olevan virheellinen käännös kuten modernit käännökset ovat vaihtaneet temmata sanan mm. saavuta tavoittaa.

http://pastoriesa.com/2012/08/28/mita-en-usko-lopunajoista-ylostempaus-nakyja-vai-raamatuntulkintaa/

2) 1. Tess 4:17 kulttuurihistoriallinen alkuperä.

http://pastoriesa.com/2012/07/12/1-tessalonikilaiskirje-4-17-ei-ylostempaus/

T. Esa H.

Äänestä
  • Kiitos sinulle! Iloitsen suuresti, että pidät raamatullista ja raitista oppia esillä ja taistelet sen puolesta vaikealla maaperällä. Ole suuresti siunattu!

    Äänestä

Jaha, taas piti vähän viilata raamatuntulkintoja kun ennusteet eivät näytä toteutuvan :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vihanaikaan kirjoitti:

Näin väittää Esa Hyvönen uudessa RV:ssä sivulla 19 otsikolla "Millä tavalla Jeesus palaa takaisin.Paljon perusteluitakin esitetty.Masentaako tämä ihmisiä jotka haluvat pois vihasta.Hyvää sekoitusta tämä ainakin on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu