Uusi viestiliikenteen kyttäysjärjestelmä on amerikkalaista alkuperää ja tarkoitettu kaiken kapitalismia arvostelevan informaation ja sen esittäjien seuraamiseksi. Humaltuneelta vaikuttanut sisäministeri Kari Rajamäki kuitenkin esitti varsin huvittavia perusteluja Nelosen Uutisissa!
Onko Suomi kansalaisilta salaa ajautunut USA:n komennettavaksi?
Kuinka laajasti USA on imeytynyt suomalaiseen yhteskunta- ja talouselämään saati sitten sotilaalliseen toimintaan?
Pystyykö ja haluaako Suomi pitää puolensa amerikkalaista invaasiota vastaan ja miksi asioista ei puhuta kansalle?
Onko Suomi kansalaisilta salaa ajautunut USA:n komennettavaksi?
Kuinka laajasti USA on imeytynyt suomalaiseen yhteskunta- ja talouselämään saati sitten sotilaalliseen toimintaan?
Pystyykö ja haluaako Suomi pitää puolensa amerikkalaista invaasiota vastaan ja miksi asioista ei puhuta kansalle?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onneksi on vielä lakiemme suojaama kirjesalaisuus.
perustuslakia noudatetaan "soveltuvin osin"!
Vainotulet ja kirjekyyhkyt tulevat laajaan käyttöön; niitä minäkin käytän tärkeimpien viestien välittämiseen!
Salakielet nousevat taas kielitaidon mittariksi.
Mutta emmehän me elä tsarinaikaa, emmehän?
Gestat ovat oppivaisia ja kansan viimeinen keino on kehon kieli ja tanssi! ( Piti olla anekdootti, mutta em. onkin kolkko totuus!)
Kyllä tsaarin Ohrana heräilee, muuta suuri osa kansasta on jo etuajassa leipäjonoissa!
Onko tällä palstalla sananvapautta? Siis näkemältä?
Täällähän rupatellaan runsaasti. Rumiakin sanoja.
Sananvapautta on tällä palstalla hyvin verrattuna muutaman kuukauden takaiseen tilanteeseen ja verrattuna esim. sanomalehtien yleisönosastoihin! Rumiakin sanoja käytetään paljon, mutta haitanneko tuo. Mielestäni rumia sanoja ovat ainakin: kilpailu, markkinat, tehokkuus, osakas, puolustuslaitos, sankari, tuotantoeläin, monine johdannaisineen ne kuvastavat aikamme sairautta eli ahneutta! No, mikä mielessä, se kielessä, kynän kärjessä ja näppärillä! Sanoilla ilmaisemme tuntojamme ja kommunikoimme tovereiden kanssa; mitä ja miten sanoja käytämme riippuu tilanteesta, toiveista, tunnetiloista ja sanallisen viestin vastaanottajasta. Sanat ovat yhteisöllisen toiminnan perusta. Siis ne ovat hyödyllisiä, mutta ne voivat olla myös vaarallisia, siksi sanomisia yritetään rajoittaa. Perustetaan valvontaa, sensuuria, kirjarovioita ja jopa muutetaan ja hämärretään sanojen merkitystä esim. vapaus, demokratia, rauha tarkoittavat nykymediassa ja hallitusten lausumissa milloin mitäkin. Sanat ovat kiusallisia valtiaille esim. sananlasku:" Vaikeneminen on kultaa ja puhuminen on hopeaa", viestii toiveista kansalaisten suun tukkimisesta! Tosin intiaani totesivat, että lausutut sanat ovat kuin ammuttuja nuolia!